HC Spartak Polička – HC Spartak Choceň B 9:8 (3:1, 5:2, 1:5), stav série: 1:0

Úvodní semifinále krajské soutěže jim po dvě třetiny nabízelo téměř exhibici jejich týmu. Nakonec ale museli děkovat samotnému Pánubohu, že utkání skončilo aspoň hubeným vítězstvím. Utkání, v jehož průběhu vedl Spartak už o sedm branek a z publika se skandovalo: „Deset, deset“!

Pět minut na ledě dominovali hosté, které poslal brzy do vedení Jetmar. Odehráno bylo 31 sekund a každému hned vytanuly myšlenky na černou sérií výsledků s tímto sokem.

Domácí však byli odhodlaní letošní komplex z Chocně B zlomit, zahodili nervozitu a během čtyř minut stav dokonale otočili poté, co skórovali zblízka Švejda, v početní převaze od modré Veselý a vzápětí pohotový Musil – 3:1. Nálada v publiku se rázem zvedla.

Ve druhé části zahájili domácí gólostroj, jaký by od play off nikdo nečekal. Byli hladoví po dalších trefách a hostující obrana se po jejich tlakem naprosto rozložila, příděl nezastavilo ani střídání gólmanů. Ve 34. minutě dával Boháč na 8:1 a v hale určitě nebyl nikdo, kdo by čekal potíže.

Prvním varováním však byly dvě slepené branky Chocně ze 37. minuty z hokejek Michálka a Bartheldiho dané laxním přístupem k defenzivní práci (8:3).

A v poslední třetině se začaly dít věci. Nejdříve nenápadně (8:4, 8:5), hosté se ani moc neradovali, jakoby to brali za kosmetickou korekci porážky. Když ale dal Šafář ve 47. minutě na 8:6, byla poličská euforie pryč, naopak hosté vycítili příležitost.

Musil sice ještě zvýšil na 9:6, ale domácí se již nebyli schopni uklidnit. I nadále těžce propadali ve středním pásmu, chybovali v rozehrávce a protivník, který působil jako politý živou vodou, je hned neomylně trestal.

V čase 57:00 se před V. Machem prosadil Šafář a bylo to pouze o gól! Kdo ví, jak by zápas dopadl, kdyby hosté nato neposlali na led šest hráčů a nedohrávali v oslabení. I tak ale závěrečnou sirénu přivítali Poličští s velikou úlevou. Kámen, jenž jim spadl ze srdce, bylo slyšet na míle daleko. Nervy jejich příznivců dostali zase jednou pořádně zabrat.

Fakta – branky: 9. a 28. Švejda, 12. a 48. Musil, 11. Veselý, 22. Boháček, 22. Vašátko, 30. M. Mach, 34. Boháč – 1. a 51. Jetmar, 44. a 45. Šedivý, 47. a 58. Šafář, 37. Bartheldi, 37. Michálek. Rozhodčí: Parýzek – Kukeně, Doležal. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 430. Třetiny: 3:1, 5:2, 1:5.

HC Spartak Polička: V. Mach – Drobný, Veselý, Češka, Nespěšný, Husák, M. Mach – D. Vápeník, Musil, Vašátko, Boháček, Boháč, Šedý, Radiměřský, Švejda, Chmel.

Miloš Grubhoffer, trenér HC Spartak Polička: Jsem rád, že jsme utkání dotáhli do zdárného konce. Počítá se vítězství a je nakonec jedno, jestli o jednu nebo o pět branek. Mezi 5. minutou první a 15. minutou druhé třetiny jsem klukům neměl co vytknout. Velmi dobře jsme bruslili, zachytávali rozehrávku soupeře, dohrávali souboje, chtěli dávat góly. Poslední třetina, to ale byla z naší strany katastrofa. Vlastními chybami jsme soupeře dostali zpět do hry, ten vycítil šanci, začal nás přebruslovat a bylo z toho drama. Když už to bylo 9:7, ještě si necháme tři minuty před koncem dát kontaktní gól a nervujeme se až do konce. Kdybychom něco podobného zopakovali ve čtvrtek v Chocni, tak neuspějeme. Věřím však, že to pro hráče bude ponaučení. Můžeme nastoupit přece jenom více v klidu, máme jedno důležité vítězství v kapse a to je podstatné.