Pokud nechtěli ztratit naději na postup do semifinále, museli bezpodmínečně vyhrát.

I proto oblékl poprvé v sezoně dres trenér Petr Pešina a povolán byl rovněž další matador minulých sezon Zdeněk Joudal. Oba dokázali, že hokej stále umějí, jenže na nabuzeného soupeře to nestačilo.

Jedinou radost nedělního večera tak litomyšlští příznivci zažili až po návratu domů, pokud si vychutnali „zlatou“ jízdu Martiny Sáblíkové. Hokej jim nabídl jen zklamání.

Litomyšl – Hlinsko 3:8

Zápas začal ofenzivně, soupeři se předháněli v zahazování šancí. Domácí nastoupili s velkým odhodláním, ale co je to platné, když jejich úsilí srážely opakované hrubé chyby. První z nich spáchali při vlastní přesilovce na útočné modré a brejk dvojice Havelka – Dvořák nezachytili – 0:1.

Za dvě minuty bylo vyrovnáno, když za brankou zabojoval Pešina, poslal puk před Saifra a ve skrumáži si ho našel Kubelka. Hlinsko ale znovu vedlo díky využité přesilovce, když si za obranu najel Jilemnický a propálil gólmana.

Pak přišly možná zlomové chvíle střetnutí. Tři hostující hokejisté usedli v rychlém sledu na trestnou lavici, jenomže domácí nebyli schopni dlouhatánskou výhodu pět na tři využít. Až v 19. minutě procpal kotouč za Saifrova záda Lustyk (2:2), ale to bylo málo. Větší šanci něco se zápasem udělat už Litomyšl nedostala.

V nástupu do druhé třetiny domácí veškeré šance pohřbili. Lépe než dlouhé popisování vypovídají fakta: 24:14 Šulc 2:3, 26:42 Šulc 2:4, 27:35 Havelka 2:5, poté time–out domácích a 27:56 Šuvara 2:6. Konec, finito, „sbohem a šáteček“, početná skupina hlineckých fanoušků mohla začít pomalu oslavovat.

Otřesení domácí sice ve 45. minutě korigovali po individuální akci Matyse, každý ale už věděl, že si Hlinsko nenechá postup vzít. Tím spíše, že ve 48. minutě neudržel nervy na uzdě Šedivý a za protesty posbíral snad všechny tresty, které hokej zná. Je sice pravdou, že ho rozhodčí Rulíček, zjevně otřesený po úderu holí do zad, zastavil v útočné akci trochu necitlivě, ale to následnou reakci hráče neomlouvá.

Zbytek zápasu se dohrával vyloženě z povinnosti a další dva zásahy do sítě Pavlíčka, který byl za rozklíženou defenzivou ponechán protihráčům napospas, byly logickým vyústěním dění na ledě.

„Černá čtyřminutovka a čtyři góly v naší síti, to bylo rozhodující. Škoda, protože do té doby byla hra vyrovnaná, měli jsme také spoustu šancí a několik sólových nájezdů, ale brankář Saifr se překonával. Ani za stavu 2:6 jsme neskládali zbraně, ale soupeř již výsledek pohlídal,“ komentoval utkání vedoucí Jiří Mlejnek.

Fakta – branky a asistence: 10. Kubelka (Pešina), 19. Lustyk (Pilný), 46. Matys (Pešina) – 8. Dvořák (Havelka, Hron), 15. Jilemnický (Šulc), 25. Šulc (Spal), 27. Šulc (Spal), 28. Havelka (Hron), 28. Šuvara (Ptáček, Vybíral), 53. Šuvara, 57. Kavalír (Šuvara). Rozhodčí: Rulíček – Hájek, Teplý. Vyloučení: 7:7, navíc Šauer (LIT) 10 minut OT, Šedivý (LIT) 10 minut OT + 5 minut + OK + TH. Využití: 0:2. Oslabení: 0:1. Diváci: 500. Třetiny: 2:2, 0:4, 1:2.

Konečný stav série ČF: 0:2, postupuje Hlinsko.

HC Litomyšl: Pavlíček – Mimra, Ač, Šauer, Pilný, Kučera, Hospůdka – Matys, Šedivý, Dospěl, Fikejz, Hudousek, Šeda, Joudal, Pešina, Lustyk, Horák, Kubelka.

Hvězdy zápasu

Ondřej Šulc. Jeho góly na 2:3 a na 2:4 nasměrovaly zápas k jasnému rozuzlení. Hbitý útočník si připsal ještě jednu asistenci a plně využíval prostor v obraně domácích.

Vladimír Saifr. Série ho zastihla v optimální formě. I když byly fáze, kdy na něj Litomyšl hodně dotírala, mohl se na něj tým spoléhat.

Petr Pešina. Trenér nastoupil poprvé v sezoně a asistoval u dvou ze tří gólů svého celku. Kdyby se tak předvedli i ostatní hráči…