Litomyšlští odvedli proti Chocni bojovný výkon, ale jejich soupeř byl po většinu času lepší a odrazilo se to i na výsledku. Druhé vydání „třebovského derby" bylo opět úspěšnější pro Kohouty a Slovan tak je v kritické situaci.

HC Litomyšl – HC Spartak Choceň 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Fakta: Branky: 34. M. Švec – 17. Bessonov (Krejza, L. Pilař), 22. Voříšek (L. Pilař, Krejza), 34. Krejza (L. Pilař, Voříšek), 51. Fišer (P. Prachař, T. Prachař), 52. Pochobradský (L. Pilař, Vyskočil). Rozhodčí: Prchal – Schaffer, Špulák. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Diváci: 652. Stav série: 0:2.

Litomyšl: Kalousek – Lustyk, Kosejk, Skalník, Ondráček, Fajfr, Vondráček – Jankovský, Dospěl, Hynek, Š. Švec, M. Švec, Vomočil, Ropek, Pavlák, Dvořák, Uhlíř.
Choceň: Sajdl – Bessonov, Novák, Voříšek, Vyskočil, Kopsa, Jehlička – P. Prachař, T. Prachař, Fišer, L. Pilař, Pochobradský, Krejza, Král, Křečan, Knytl.

Hosté měli od úvodního vhazování navrch, tlačili se dopředu a domácí se museli bránit jejich náporu. To se jim za pomoci výborných zákroků Kalouska dařilo a postupem času vyrovnali hru. Ani jejich možnosti se však neujaly. V 17. minutě hrála Choceň přesilovku a v ní se po tvrdé střele Bessonova poprvé změnilo skóre zápasu – 0:1.

Další pohroma padla na hlavy domácích v nástupu do druhé třetiny, kdy od modré vypálil Voříšek a jeho projektil se zastavil v síti – 0:2. Litomyšl na to reagovala zvýšeným úsilím, které nejprve přineslo neuznaný gól Pavláka (vysoká hůl) a ve 34. minutě již regulérní trefu po dorážce M. Švece. Leč hned o čtrnáct vteřin později nechali nekoncentrovaní domácí hráči příliš snadno projet do gólové akce dvojici L. Pilař – Krejza a bylo to zase o dvě branky.

To bylo osudné zaváhání, jaké se v play off neodpouští. Byť se domácí ve třetí třetině snažili o zvrat, hráli dokonce tři přesilovky a měli několik slibných šancí, tak všechno zůstalo bez efektu. V 51. minutě se po rychlém výpadu prosadilo elitní choceňské komando (Fišer 1:4), za půl minutě doklepával zblízka puk za Kalouskova záda Pochobradský a bylo jasno. Choceň si zaslouženě došla pro vítězství číslo dva, když soupeři prakticky nenechala naději.

HC Kohouti Česká Třebová – HC Slovan Moravská Třebová 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Fakta: Branky: 12. Dítě (Pelán), 24. Fousek (Jindřich, Zadina), 32. Pelán (Dítě), 60. Hemský – 22. Aulehla (Vondra), 60. Řehulka (Kvapil). Rozhodčí: Rulíček – Sliacký, Budinský. Vyloučení: 5:5, navíc Aulehla (MT) 10 min. OT. Využití: 0:1. Diváci: 564. Stav série: 2:0.

Česká Třebová: Nimmerrichter – Poskočil, Matys, Poul, Řehák, Krejnus, Lesák, Popler – Pelán, Janda, Dítě, Hemský, Vlček, Fúzik, Zadina, Jindřich, Fousek.
Moravská Třebová: Kyša – Kutmon, Rosendorf, Kvapil, Kršňák, Vondra – Muselík, Čikl, Řehulka, Faltus, Schneider, Aulehla, Prokop, Schejbal, Koranda, Maška.

Tempo zápasu bylo od počátku vysoké a vzruchu před oběma brankami bylo více než dost. Za Slovan zahrozil Muselík, ale první střelou trefil jen gólmanovy betony a z dorážky přestřelil ležícího Nimmerrichtera i jeho svatyni. Na opačné straně prověřili Kyšu Fousek s Hemským a ve 12. minutě dostali Kohouti vedoucí zásah na „zlatém podnose". Ztráta puku za brankou vedla k závaru před Kyšou, ten dvě střely kryl, ale Dítě ho přece jen překonal – 1:0.

Vyrovnáno bylo brzy po zahájení druhé části, když si na Vondrův pas najel Aulehla, vypálil, brankář kotouč vyrazil a od střelcovy brusle se odrazil do sítě – 1:1. Dobrého startu do této části hry však hosté nedokázali využít, naopak se vzápětí znovu dostali do mínusu, když kombinaci zakončil Fousek. A v polovině střetnutí bylo ještě hůře, po vyhraném bully si se zakončením věděl rady Pelán – 3:1. Závěr prostřední třetiny byl hodně vypjatý, o což se přičinil i zákrok Aulehly na Lesáka. Domácí bek po něm skončil v nemocnici a hostující útočník na trestné lavici (2 + 10).

Slovanisté zahajovali třetí část ve třech, ale dvojnásobné oslabení přežili a poté jim nezbylo nic jiného nežli se vydat kupředu. Soupeře přitlačili na jeho polovinu, leč o skutečně nebezpečnou koncovku byla v jejich podání nouze a když už se ke střele dostali, byl na místě Nimmerichter. Ten kapituloval až v 60. minutě, kdy hosté vylepšili klasickou přesilovku odvoláním brankáře a tuto výhodu zužitkoval Řehulka – 3:2.

Na zázrak zbývalo tři čtvrtě minuty. Slovan pokračoval nadále v šesti, dostal se i k ohrožení soupeřovy svatyně, jenže nic z toho nebylo. Kohouti se nato zmocnili kotouče, Hemský ho dopravil lehce do odkryté branky a definitivně rozhodl.

(dp, rh)