Moravská Třebová – Litomyšl 5:3

Byli to hosté, kteří zahrozili jako první, ale Švecovi stála v cestě tyčka. V 5. minutě se měnilo skóre na opačné straně a bylo dost přítomných, jež slyšeli hvizd sudího při signalizovaném vyloučení dříve, než Muselík došťouchal kotouč za Horáčka. Rozhodčí Najman ale uznal branku a bylo to 1:0.

Vzápětí dostali hosté velkou příležitost k vyrovnání, minutu a půl hráli proti třem. Jenže právě tady se projevila absence střelců Dospěla a Šedy nejpalčivěji. Litomyšlští se sice dokázali usadit v útočném pásmu, ale za celou dobu pořádně nevystřelili mezi tyče.

Do konce třetiny byl k vidění vyrovnaný hokej se šancemi na obou stranách. Bureš i Horáček však čněli nade všemi a předváděli parádní zákroky.

První tutovku ve druhé dvacetiminutovce měl Hudousek, který se dostal do nájezdu, ale místo nad Burešovou lapačkou nenašel a domácí gólman stačil puk vyrazit. Horáček se zase vytáhl proti střelám Husárka a Treglera zblízka.

Účinnou zbraní se ukázala být dělová rána, kterou ve 34. minutě vyřešil Skácel přesilovkový tlak Slovanu – 2:0.

Pak ovšem následovaly velké chvíle Litomyšle. Po závaru před Burešem zůstal nepokryt s kotoučem na holi Pešina, dlouho čekal na ten pravý okamžik k zakončení a dočkal se – 2:1. Za necelé dvě minuty bylo srovnáno, když se v souboji s obránci prosadil důrazný Jankovský a nabil na gólovou střelu na kruhy Čapkovi.

Stav 2:2 však do konce druhé třetiny nevydržel, protože 48 sekund před sirénou napřáhl Syrůček a jeho povedená bomba skončila v horním růžku svatyně bezmocného Horáčka – 3:2. A další problém pro hosty následoval, protože pořád ještě ve druhé třetině faulovali.

Trest přišel hned v nástupu do poslední části. A byl u toho opět Skácel, jehož střelu stačil Horáček jen vyrazit a Muselík si na brankovišti s dorážkou poradil – 4:2. Běžela 44. minuta a Patrik Skácel korunoval svoje excelentní představení. Vyrazil za pukem, ke kterému měl daleko blíže zadák soupeře, z něho však udělal statistu, lehce jej přebruslil a střelou po ledě překonal Horáčka.

Otřesení hosté se nevzdávali ani za tříbrankového manka a snažili se ztéci Burešovu branku. Jejich náporu ovšem chyběla častější střelba a pokud už nějaké pokusy prošly k Burešovi, tak byl gólman na místě nebo zvonila konstrukce.

Litomyšl se prosadila pouze ve 48. minutě zásluhou kapitána Hudouska, který se ocitl v ideální palebné pozici osamocen – 5:3. Tlak hostů narůstal, trenér Klacl si vzal time out, aby svým svěřencům vysvětlil, jak by si představoval jejich hru v závěru utkání. A těm se vcelku dařilo protivníkovu úpornou snahu odrážet.

Ještě jednou se dostal puk do sítě, a to do té litomyšlské, z hole koho jiného než Skácela. Tentokrát to však bylo tak výrazně po přerušení hry, že gól se uznat nedal. Zeman zakončoval sice regulérně, avšak pouze do tyče a tak hosté dýchali. Dvě minuty před koncem odvolali Horáčka z branky, v šesti sevřeli domácí hokejisty před Burešem, ale bylo pozdě. Slovan jim kontaktní gól nedovolil a uhájil druhé vítězství v okresních derby.

Výsledek byl jistě zasloužený, domácí si vypracovali nesporně více šancí, ale také pro hosty byl zápas hratelný. Opět, stejně jako v minulém utkání proti Chocni, však nezvládli nástup do třetí třetiny a to se jim znovu stalo osudným. Navíc nedokázali ubránit Skácela, jemuž se zápas mimořádně povedl a pěti kanadskými body výrazně pomohl k výsledku.

Hokej se určitě nehrál špatný, ale bylo znát, že klíčová fáze sezony na oba týmy teprve čeká. A vzájemné duely v semifinále, ve kterém budou sestavy nepochybně silnější než v neděli, tak to bude v každém případě úplně jiná káva.

Fakta – branky a asistence: 4. Muselík (Skácel), 34. Skácel (Muselík), 40. Syrůček (Kobza, Skácel), 42. Muselík (Skácel, Kobza), 44. Skácel (Husárek) – 37. Pešina (Kosejk, Lustyk), 38. Čapek (Jankovský, Pešina), 49. Hudousek (Peška, Švec). Rozhodčí: Najman – Buček, Huryta. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 650. Třetiny: 1:0, 2:2, 2:1.

HC Slovan Moravská Třebová: Bureš – Klíč, Kutmon, Parolek, Havlíček, Rybníkář, Petrů – Faltus, Zeman, Muselík, Syrůček, Kobza, Skácel, Husárek, Tregler, Poul.

HC Litomyšl: M. Horáček – Ač, Kosejk, Matys, Kučera – Čapek, Hudousek, Jankovský, T. Horáček, Pešina, Lustyk, Peška, Švec.

Jan Klacl, trenér HC Slovan Moravská Třebová: Spokojenost panuje s výsledkem, předvedená hra směrem dopředu mě také potěšila. Předvedli jsme několik velice pěkných akcí. Byla jen škoda našeho výpadku za stavu 2:0, kdy jsme dovolili soupeři vyrovnat. O to více mě těší, že hráči se z toho dokázali rychle oklepat, znovu vrátili vedení na naši stranu a dovedli tento zápas do úspěšného konce.

Jan Svatoš, trenér HC Litomyšl: Zápas byl vcelku pohledný. Samozřejmě nejsme spokojeni s tím, že jsme ho prohráli. Bylo nás jen dvanáct, nejvíce chyběli oba střelci. Dospěl je delší dobu zraněný, ale snad bude tento týden už v pořádku, Šeda byl nachlazen. Spíše mě mrzí, že někteří litomyšlští hráči zavolají hodinu a půl před utkáním, že nejedou. Stále se potýkáme s tím, že nedokážeme zápas dohrát do konce. Nezvládli jsme začátek třetí třetiny, jakoby tam nebyla koncentrace. Pak se to těžko honí. Myslím, že je to v hlavách hráčů. Věřím však, že se je v play off zase podaří nastartovat.

(rh, dp)