Litomyšl – Chotěboř 3:1

S plným bodovým ziskem na kontě zvládli zdejší hokejisté domácí dvojzápas a pojistili si pozici mezi nejlepší čtyřkou. Středeční úspěch se nerodil nijak snadno, rozhodlo se o něm v samém závěru.

V první třetině chyběla hokeji šťáva, souvislejších akcí, které vedly k přímému ohrožení brankářů, bylo na obou stranách poskrovnu. V 5. minutě se jedna z mála ujala a na jejím konci stál dorážející Horák – 1:0. Pojistku mohl přidat těsně před sirénou Dospěl, ale orazítkoval pouze tyčku.

Prostřední dvacetiminutovka byla ještě slabší. Soupeři se potýkali s vlastní nepřesností a pokud se už nějaké možnosti urodily, tak po kiksech. Tak ve 33. minutě hosté namazali na své modré Šedovi, jenže jeho pokus o střelu mezi betony Trtík vystihl. U stejného muže pak skončila také slibná akce dvojice Novotný – Dospěl.

Dobrá příležitost k uklidnění se domácím naskytla v nástupu do závěrečné třetiny ve dvou přesilovkách. Sehráli je ale tak bídně, že málem inkasovali. K tomu nakonec stejně došlo, jelikož hráči Litomyšle častými ztrátami puku nabízeli hostům rychlé brejky a na ty čekal zejména veterán Pokorný. Právě po jeho akci v 54. minutě vyrovnal Škarýd.

Už to vypadalo na prodloužení, leč domácí se přece jenom sebrali a v 59. minutě sehrála „exchoceňská“ řada klíčovou kombinaci, kterou perfektně zakončil Fikejz. Tentýž hráč následně ukončil chotěbořský pokus o power play, poslal kotouč do opuštěné svatyně a zpečetil tím výsledek. Šťastný, ale velmi důležitý.

Fakta – branky a asistence: 6. Horák (Andrejs), 59. Fikejz (Hudousek, Šeda), 60. Fikejz (Šeda) – 54. Škarýd (Pokorný). Rozhodčí: Prchal – Potůček, Mrázek. Vyloučení: 4:4, navíc Venc (Chotěboř) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 350. Třetiny: 1:0, 0:0, 2:1. HC Litomyšl: Pavlíček – Pilný, Kučera, Ač, Matys, Čejka, Rejda – Dospěl, Kubelka, Novotný, Šeda, Hudousek, Fikejz, Lustyk, Andrejs, Horák.

Petr Pešina, trenér: Jsem opravdu rád, že nám podařilo zvítězit. Už jsem se bál, že doplatíme na neproměněné šance, které jsme v zápase měli. Ze dvou domácích utkání jsme uhráli šest cenných bodů a s tím jsem spokojen. Musíme je nyní potvrdit i ve Skutči.

Chrudim B – Moravská Třebová 5:4

Povzbuzeni výhrou ve Světlé zamířili hokejisté Slovanu na led dalšího elitního protivníka, avšak výkon nedokázali zopakovat. Po zcela nezdařené první polovině duelu, během níž inkasovali pět branek, dotahovali, ale jejich snaha byla marná.

Hosté sice začali dvěma přesilovkami a několika šancemi, ale brzy se dostali do problémů. V 8. minutě inkasovali v oslabení z hole Formánka a kritických pro ně bylo dvacet sekund ve 14. minutě. Nejprve Dvořák využil Burešova nešťastného podklouznutí a hned po rozehrání vypálil přesně i Bakrlík. Slovanisté dohrávali tuto část naprosto rozhození.

Lépe to vypadalo po zahájení druhé části. Hosté se oklepali a brzy snížili po dorážce Kobzy na 3:1. Místo pokračujícího tlaku v přesilovce však přišlo další zaváhání, Formánek byl u vyhozeného kotouče dříve než Bureš a dával pohodlně „do prázdné“. Když poté Novák po náhře zpoza brány zvýšil už na 5:1, rozplynuly se třebovské naděje v dým. Ani Konopčíkova korekce po sólovém úniku to nezměnila.

Ke cti hostům slouží, že zápas „nezabalili“, ale pořádně zdramatizovali. V přesilovce se dělovkou od modré prosadil Malina a domácí, jimž docházely síly, se museli bránit náporu Slovanu. Kontaktní gól dal dvě minuty před koncem Řehulka, ale závěrečná totální ofenziva kýžené vyrovnání nepřinesla. Chrudim se ale o výhru musela strachovat.

Fakta – branky a asistence: 8. R. Formánek (Kišš, Novák), 14. Dvořák (Langr, Fousek), 14. Bakrlík (Budinský, Turčáni), 26. R. Formánek, 29. Novák (Kišš, Formánek) – 24. Kobza (Řehulka, Konopčík), 34. Konopčík (Rybníkář), 48. Malina (Kašpar, Syrůček), 58. Řehulka (Kobza). Rozhodčí: Sedlák – Hájek, Teplý. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 50. Třetiny: 3:0, 2:2, 0:2. HC Slovan Moravská Třebová: Bureš – Kutmon, Klíč, Havlíček, Parolek, Rybníkář, Malina – Řehulka, Husárek, Konopčík, Syrůček, Kobza, Kašpar, Cik, Berka.

Jan Klacl, trenér: Tento zápas jsme si prohráli v první třetině, kdy jsme hrubkami dovolili soupeři třikrát skórovat. V této části se vše rozhodlo, náš finiš přišel pozdě a už se nepodařilo utkání poslat alespoň do prodloužení.

(rh,dp)