A kdo na třebovský stadion zavítal, ten nemusel litovat, že snad strávil nudný podvečer. Byla to bitva napínavá až do posledních vteřin. Vítězně z ní vyšli hokejisté Slovanu.

Moravská Třebová – Litomyšl 4:3

Jakmile rozhodčí Čížek vhodil úvodní bully, pustili se rivalové do boje v ostrém tempu a před brankami se začalo jiskřit. Slovanu pomohly do sedla dvě přesilovky za sebou. Tu první nevyužil, druhou už ano, když si před Horáčkem našel puk Dostál a dorazil ho do sítě.

Domácí pokračovali v tlaku i při plném počtu hráčů, hosté spíše čekali na brejkové situace, ale v první třetině, která byla „předkrmem“ pro následující drama, se stav neměnil.

Druhou začala Třebová dalšími dvěma přesilovkami, ale výborného Horáčka nepřekonala. Ledva se hosté z defenzivy vymanili, sami udeřili. Ve 27. minutě poslal Pešina dlouhý pas na Šedu a ten si s Burešem poradil blafákem – 1:1.

Vzápětí hráli hosté první a jedinou (!) přesilovku v celém zápase a po Dospělově přesné nahrávce ji Šeda zužitkoval – 1:2. Ano, jediný hráč Slovanu oproti osmi z Litomyšle, takový byl poměr vyloučených.

Vedení Litomyšle nepřežilo dlouho a na vině bylo zbytečné vyhození puku z obranného pásma mezi diváky. V přesilové hře pálil Skácel, Horáček kotouč srazil za sebe, kde si jej našel Syrůček a doklepl.

Třetí třetina byla zpočátku vyčkávací, nikdo nechtěl udělat další chybu. Ve 48. minutě se to přihodilo domácím poté, co Šauerovo nahození Bureš nedostatečně ztlumil a nekrytý Uhlíř dal pohotově na 2:3.

A s domácími mohlo být ještě hůř. Jakmile nevyužili další početní převahu, ujel jim z trestné lavice se vracející Pešina, jenže svoje čisté sólo zakončil střelou těsně nad. Kdo ví, možná právě tohle byl rozhodující moment utkání, protože následoval dvojitý smrtící úder z třebovských hokejek.

V čase 53:00 vyhrál Muselík bully před Horáčkem, Peška bleskově nabil Malému a ten uklidil puk do sítě – 3:3. Uteklo 54 vteřin a gejzír radosti mezi domácími fanoušky vytryskl znovu a ještě daleko mohutněji. Zeman ujel po křídle, našel najíždějícího Štěpánka a Horáček se přes veškerou snahu k pravé tyči včas nedostal – 4:3!

Hráči Litomyšle se pak dlouho nemohli dostat k souvislejšímu náporu a měli problémy přejít útočnou modrou. Až při posledním závaru, v době, když už byl Horáček z branky pryč, si domácí pomohli úmyslným posunutím branky a rozhodčí odpískal devět sekund před sirénou trestné střílení! K němu se rozjel Šeda a zase se přesvědčil, že nájezdy jsou silnou disciplínou Bureše. Trefil totiž pouze gólmanovy betony.

Ještě jednou se poté vhazovalo v obranném pásmu Slovanu, ale tohle si už domácí pohlídali a odvedli svému rivalovi porážku z prvního vzájemného střetnutí. Derby mělo náboj i hokejovou kvalitu. Snad budou alespoň takové i další zápasy v této sezoně.

Fakta – branky a asistence: 10. Dostál (Koláček), 34. Syrůček (Skácel), 53. Malý (Peška, Muselík), 54. Štěpánek (Zeman, Kobza) – 27. Šeda (Pešina), 31. Šeda (Dospěl Hudousek), 48. Uhlíř (Šauer). Rozhodčí: Čížek – Padevět, Potůček. Vyloučení: 1:8. Využití: 2:1. Diváci: 630. Třetiny: 1:0, 1:2, 2:1.

HC Slovan Moravská Třebová: Bureš – Faltus, Petrů, Rybníkář, Havlíček, Kutmon, Klíč, Parolek – Syrůček, Koláček, Zeman, Muselík, Kobza, Peška, Malý, Štěpánek, Skácel, Dostál, Tregler.
HC Litomyšl: M. Horáček – Čejka, Ač, Šauer, Kosejk, Fajfr – Dospěl, Hudousek, Šeda, T. Horáček, Pešina, Lustyk, Peška, Uhlíř.

Jan Klacl, trenér HC Slovan Moravská Třebová: Po utkání proti Chrudimi jsem v hodnocení zmínil, že doufám, že si hráči schovali nějaké branky i na další zápas, ale rčení, že po hodech přichází půst, bylo v tomto utkání pro nás více než příznačné. Tento zápas byl z naší strany absolutně nepodařený. Špatná hra v obraně, to samé v bruslení. Litomyšl nás v některých fázích přehrávala zásluhou rychlejšího bruslení i lepší kombinace. Tím více těší konečný výsledek. Použiji další rčení, říká se, že štěstí přeje připraveným. Věřím, že my jsme připraveni.

Jan Svatoš, trenér HC Litomyšl: Určitě jsme sahali alespoň po bodu, chyběl nám snad kousek štěstíčka. Značný vliv na průběh zápasu měl fakt, že nás bylo znovu málo. Tím více chci poděkovat těm, kteří nastoupili, protože všichni bojovali na sto procent. Na body se dalo dosáhnout, měli jsme tam nějaké loženky i trestné střílení, ale to je vždycky padesát na padesát. Myslím, že to byl celkově dobrý zápas se šťastnějším koncem pro soupeře. V několika posledních zápasech máme problémy s vysokým počtem vyloučených hráčů. Ale rozhodně to nechci házet na rozhodčího, to spíše do vlastních řad, protože některé útočné fauly byly zbytečné. Jedna přesilovka za zápas, to ale je samozřejmě málo.

Ve středečním svátečním kole hostí Moravská Třebová od 17 hodin Světlou. V Litomyšli hraje od 18.30 celek Hlinska.

(dp, rh)