Až do této doby se nad všemi úspěchy i neúspěchy v nejvyšší krajské hokejové soutěži dospělých mohlo svým způsobem mávnout rukou s odkazem na fakt, že do čtvrtfinále tak jako tak postupují všichni účastníci soutěže a až v něm opravdu o něco půjde. A tento čas nastává. Nejdéle během osmi dnů bude jasno, které tři kluby se připojí k jistým semifinalistům ze Světlé nad Sázavou a budou moci hodnotit sezonu jako úspěšnou.

Hokejový fanoušek z regionu si může mnout ruce, protože vzájemná bitva Třebové a Litomyšli je tím nejatraktivnějším, co mu mohlo být v zahajovacím kole nabídnuto. Z pohledu diváka skončila základní část nejlépe,jak mohla.

MOR. TŘEBOVÁ – LITOMYŠL

První zápas: zítra v 17 hodin v Moravské Třebové. Druhý zápas: v úterý 10. února od 18.30 v Litomyšli. Třetí zápas: ve čtvrtek 12. února od 18.30 v Moravské Třebové. Případný čtvrtý zápas: v neděli 15. února v 17 hodin v Litomyšli. Případný pátý zápas: v pondělí 16. února v Moravské Třebové. Rozhodčí (nedělní zápas): Rulíček – Budinský, Teplý.
Tip Deníku: 3:1 na zápasy.

Historie vzájemných střetů obou odvěkých rivalů prošla v uplynulém období mnoha peripetiemi. Po dlouhou dobu udával tón spíše Slovan, poté se miska vah naklonila na litomyšlskou stranu, což vyvrcholilo loňským vítězstvím v sérii o třetí místo. Letošní sezona vyzněla opět pro Třebovou, když v roce 2008 vyhrála dvakrát po boji (3:2 a 3:2 po nájezdech), v lednu a únoru pak jednoznačně (8:0 a 9:2), když vývoj zápasů ovlivnila oslabená sestava týmu Litomyšle.

Celý dosavadní průběh sezony ukazuje na Moravskou Třebovou jako na favorita série a tím skutečně je. Na druhou stranu to určitě neznamená, že by Litomyšl byla bez šance, na její straně jde však v první řadě o to, jakým způsobem se dají do kupy marodi a další absentující hráči. Třeba ve středu ve Třebové chyběli mimo jiné elitní forvardi Šedivý, Dospěl a Pavlák, což se někde projevit musí (Šedivý si ve čtvrtfinále vůbec nezahraje, na disciplinárce vyfasoval šestizápasovou stopku).

Faktorů, jež mohou spolurozhodovat o osudu série, je celá řada. Možná jedním z klíčových bude fyzická kondice, protože kdyby se čtvrtfinále protáhlo na maximální dobu, půjde o pět utkání sehraných za osm dnů, což je na amatérskou soutěž pořádná porce.

Výhodou Slovanu by měla být ofenzivní síla. V základní části dal 106 branek oproti 63 Litomyšle, to je rozdíl bezmála dvou gólů na utkání. Třebová má tři dvouciferné kanonýry (Řehulka, Syrůček a Lakomý), soupeř jediného, a to Lukáše Matyse. Pravdou ale je, že u Litomyšle se v tomto ohledu hodně čeká od zkušených Z. a M. Joudalových či Voleského, kteří tým posílili až v závěru základní části.

A otazníků před zahajovacím bully prvního utkání můžeme nalézt celou řadu. Ať se týkají gólmanů, kteří dostanou důvěru, a jejich formy, nebo třeba stylu řízení, jaký zvolí rozhodčí, zda pustí ostřejší styl nebo hru rozkouskují častým vylučováním. V každém případě platí slova trenéra Slovanu Jana Klacla, jehož svěřenci vstupují do boje jako ti, od nichž se očekává postup: „Play off je jiná soutěž a do všech zápasů budeme muset vždy vstupovat zodpovědně a nemyslet si, že se náš soupeř sám porazí.“ Proti tomu stojí Litomyšl po nepříliš vydařené základní části, ale s velkou touhou překvapit.
Kdo vynese lepší karty? To se ukáže v příštích nejméně třech a nejvíce pěti utkáních. Přejme si, aby se rozhodovalo pouze na ledě, aby měli zaujatí i nezaujatí fanoušci ze hry zážitek a aby nadcházející série navázala na bohatou tradicí památných bitev třebovských a litomyšlských hokejistů patřících k tomu nejlepšímu, co sportovní život svitavského okresu nabízí.