Třebovský Slovan musel sice čekat až do třetí třetiny, než se jeho výrazná převaha projevila na ukazateli skóre, ovšem konečný výsledek hovořil jasnou řečí. K Litomyšli snad ani není potřeba nic dodávat, tento tým se stává katem favoritů a po Chocni překvapil na soupeřově ledě i Světlou nad Sázavou. Vítězná družstva tak nakročila do finále, ale cesta tam bude ještě pořádně náročná.

HC Slovan Moravská Třebová – HC Chotěboř 7:1 (1:0, 1:1, 5:0)

Branky: 8. Berčák (Rak), 34. Kučera, 42. Berčák (Štefan, Rajnoha), 45. Faltus (Štefan), 46. Řehulka (Kučera), 49. Koláček (Kutmon), 59. Kutmon (Kučera, Zeman) – 36. Dvořák (Hospodka). Rozhodčí: Čížek – Kobr, Ježek. Vyloučení: 6:4. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 390. Stav série: 1:0.

Moravská Třebová: Vydržel – Kutmon, Kovařík, Rajnoha, Doseděl, Arnošt, Štefan – Faltus, Koláček, Řehulka, Berčák, Rak, Muselík, Kryl, Kučera, Zeman.
Chotěboř: Pešek (49. Novák) – J. Ludvík, Novotný, Vácha, Krejčí – Kubát, Žemlička, T. Ludvík, Dvořák, Hospodka, Eis, Piskač, Činčila, Každan, Kadlec.

Nebýt brankáře Peška, stal by se první semifinálový duel hrou kočky s myší, a to s myší se zlomenou nohou, ještě dříve než v poslední třetině. Takto se domácím podařilo zlomit odpor soupeře až čtyřmi zásahy v rozmezí 42. a 49. minuty.

Slovan se pustil do ofenzivního snažení od samotného začátku, ale k prvnímu gólu mu pomohla situace, ze které se obvykle neskóruje, tedy oslabení. Rak s Berčákem ujeli do brejku, druhý jmenovaný vzal zodpovědnost na svoje bedra a provedl to naprosto dokonale – 1:0.

Také ve druhé části se domácí hrnuli na branku soupeře, Pešek však střelce držel na uzdě. Ve 34. minutě však za jeho zády skončila k překvapení všech Kučerova střela od mantinelu a bylo to 2:0. Hosté hrozili sporadicky, ale v početní výhodě se dočkali korekce, zblízka se prosadil nekrytý Dvořák.

V poslední třetině přestali domácí laškovat s výsledkem a udělali s rivalem krátký proces. Všechno začal Berčák poté, co svedl úspěšný bruslařský souboj s vyjíždějícím Peškem a usměrnil kotouč do sítě – 3:1. O čtvrtý zásah se velkou měrou postaral opět Berčák, jeho pokus mířící do břevna doklepl za brankovou čáru Faltus.

Slovanisté potom opanovali kluziště. Řehulka proměnil sólo i s visícím bekem na zádech, Koláček využil další přesilovku a to už bylo na Peška příliš, takže se nechal vystřídat Novákem. Ani jeho domácí moc nešetřili, překonat ho dokázal v 59. minutě Kutmon bombou od modré. Byla to třetí využitá přesilová hra Třebové a stylové razítko na úvodní výhru v sérii.

HC Světlá nad Sázavou – HC Litomyšl 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky: 13. P. Včela – 41. Krutina, 45. Fink (Dospěl). Rozhodčí: Padevět – Schaffer, Kratochvíl. Vyloučení: 8:5, navíc P. Včela 10 min. OT, Žák OK (oba SV). Využití: 0:1. Diváci: 350. Stav série: 0:1.

Světlá nad Sázavou: Zvolánek – Svoboda, O. Včela, Benc, Kůrka, M. Blažek, Šíma, Bancíř – P. Včela, Žák, Kubát, Špatenka, Jar. Doležal, Jelínek, P. Blažek, Šudoma, Jak. Doležal, Hynek, Štros.
Litomyšl:
Kalousek – Fink, Krutina, Lustyk, Kosejk, Skalník, Velehradský – Dospěl, Pavlák, Uhlíř, Š. Švec, M. Švec, Jankovský, Vomočil, Vágner, Dvořák, Drobný, Peška, Fajfr, Hynek, Sokol.

Na světelských hokejistech byla vidět týdenní přestávka, zatímco rozjetý soupeř byl zpočátku aktivnější a v herní pohodě. I přesto se domácí ujali vedení brankou Petra Včely a s tím museli být spokojeni, jelikož hosté s nimi drželi krok.

To platilo i ve druhé třetině, ve které navíc Světlá předvedla svoji nejslabší stránku. V polovině utkání dostal autor vedoucího gólu P. Včela osobní „desítku" a další elitní forvard Žák pak trest do konce zápasu. Domácí se následně dostali do tlaku, ale nadějné šance Hynka, Kubáta a P. Blažka pochytal skvělý gólman Kalousek.

Hned v první minutě třetího dějství si však vybral slabší chvilku domácí brankář Zvolánek, který pustil za svá záda nahozený kotouč z hole Krutiny a bylo vyrovnáno – 1:1. Byl to vůbec první gól, který Litomyšl vstřelila Světlé v celé této sezoně. A nezůstal osamocen, zlepšený výkon hosté korunovali v přesilové hře ve 45. minutě. Fink od modré propálil Zvolánka a obrat byl na světě.

Získaný náskok dokázali ve zbytku hrací doby uhájit, když se opět prezentovali důslednou a velmi disciplinovanou obrannou hrou, s níž si favorit nevěděl rady a Litomyšl má po prvním klání blíže do finále.

(dp, rh)

Další program

Čtvrtek 13. února od 18.30

HC Litomyšl vs. HC Světlá nad Sázavou a HC Chotěboř vs. HC Slovan Moravská Třebová