Krajský přebor dospělých jako nově utvořená soutěž měl odstranit propastné rozdíly mezi týmy v loňské krajské lize. Jak hodnotíte jeho přínos a vaše účinkování v něm?

Věděli jsme už na začátku, že na nás bude kladeno očekávání, každý nás pasoval na hlavního kandidáta postupu. My jsme si dali první cíl dostat se do play off, což se nám povedlo, základní část jsme dokonce vyhráli a s tím panovala plná spokojenost. Hráli jsme velice dobře, nezkušení mladí hokejisté samozřejmě dělali nějaké chyby, ale chtěli na sobě pracovat, zápas od zápasu bylo vidět, že se zlepšují. Zvedla se i návštěvnost, diváci chodili na atraktivní duely. Krajský přebor, pokud jej kluby budou hrát s vlastními odchovanci, má velkou budoucnost. Mladíci v této soutěži mohou hrát se sobě rovnými, každý zde mohl porazit každého. Utkání byla vyrovnaná, ne jako v krajské lize, kde byla většina soupeřů posílena o hráče ostřílené z vyšších soutěží a vysoko nás porážela.

Co říci k nešťastnému semifinále proti Lanškrounu? Asi každý, kdo viděl odvetu v Poličce, musí potvrdit, že tak trpký konec si vaše mužstvo určitě nezasloužilo.

Musím říci, že se staly dvě fatální chyby. Ta první 43 sekund před koncem v Lanškrouně, kde jsme si nechali dát velice laciný gól na 5:4. To právě pramenilo z nezkušenosti mladých hráčů, kteří chtějí dávat branky, ale neplní taktické pokyny v obranné činnosti. Doma jsme tak byli pod tlakem, ale bylo jasně patrné, jak moc chceme soupeře porazit a podařilo se nám to o třídu, byli jsme jasně lepší. Tím více mě mrzí neštastný verdikt rozhodčího Kukeněho v prodloužení, kdy nás poslal do tří a tím rozhodl celou sérii. Kdyby padl gól při hře čtyři na čtyři, bral bych to jako naše zaváhání, ale přesilovku proti třem, tu nejsilnější sestava Lanškouna uměla využít.

Semifinálový systém na dva zápasy se oprávněně dostal pod palbu kritiky. V čem vidíte jeho nedostatky?

Ano, musím zdůraznit, že tento způsob play off nebyl šťastný. My jako vítězové základní části jsme neměli vůbec žádnou výhodu. Ba naopak, prohráli jsme první utkání venku a už jsme byli pod tlakem. Pokud by se hrálo na dva vítězné zápasy, bylo by to daleko spravedlivější. Kdyby nás soupeř dvakrát porazil, nedalo by se proti tomu nic říci. Prodloužení nebo samostatné nájezdy, které mají rozhodnout o celé sezoně, to je prostě loterie.

Myslíte, že v sérii na dvě vítězství byste dokázali Lanškroun vyřadit?

Já hlavně vidím výhodu toho domácího prostředí. Naši mladíci doma hrají o třídu lépe než venku. Tam se sice snaží hrát dopředu, ale zpátky už tolik ne, před vlastními diváky tomu dávají ještě větší úsilí a zodpovědnost. Semifinále s Lanškrounem byl nejhezčí zápas, jaký jsme letos odehráli, i díky výborné atmosféře v hledišti. Nikdo nám ani nevyčítal, že jsme neuspěli. Prostě dva zápasy ze tří doma, to by byla výhoda vítězství v základní části. Ještě bych dodal, že oba finalisté, Skuteč i Lanškroun, speciálně na play off posilovali, což se mi nezdá správné.

Před dvojutkáním o bronz asi obtížné hledali motivaci oba soupeři. Soudě podle výsledku se to o něco lépe povedlo vašemu rivalovi.

Zklamání bylo samozřejmě citelné, ale řekli jsme si, že se o třetí místo a „bednu“ musíme poprat. V Chocni to z naší strany nebyl špatný zápas, tři góly jsme dostali v posledních minutách. Doma jsme začali velice dobře, opět nás však srazily laciné góly, přišla křeč, byla vidět nejistota, v přemíře snahy jsme kupili chyby a Choceň, ta má velmi zkušený mančaft, který nás potrestal.

Suma sumárum – konečné čtvrté místo musíte vy, hráči i fanoušci pociťovat jako zklamání, že?

Vzhledem k úspěchu v základní části určitě. Jako částečné zadostiučinění však beru, že jsme pozdějším vítězům z Lanškrouna byli více než rovnocenným soupeřem, v domácím zápase dokonce výrazně lepším. Máme mladý kolektiv, letos to vyšlo na „bramborovou“, ale když přes léto zapracujeme, v příštím ročníku můžeme myslet výše.

Jak už jste zmínil, v uplynulé sezoně jste jednoznačně vsadili na vlastní hráčskou líheň. Z vašich slov je patrné, že to pokládáte za spávnou cestu pro poličský hokej.

Určitě. Především jsem rád, že nám mladí hráči nekončí. Posunuli jsme juniory do A mužstva a víme, že první krajská liga pro ně určitě ještě není vhodná. Pokud na sobě budou nadále pracovat, jednou možná budeme moci do vyšší třídy přejít. Dneska ale nevíme, co se bude v příští sezoně hrát za soutěže. Věřím, že se krajský přebor zachová a případně ještě rozšíří, protože my k nám nechceme vodit cizí hráče. Potřebujeme, aby v Poličce pokračovali naši odchovanci.

Mohl by vůbec kdokoli ze stávajícího obsazení přeboru v letošních sestávách pomýšlet, aby hrál v krajské lize jinde než na chvostu?

Bezesporu má krajská liga úplně jinou kvalitu než přebor. Jsou tam hráči z extraligovými zkušenostmi, my bychom nemohli hrát jinde než na sedmé či osmé pozici. Viděl jsem utkání Litomyšle s Moravskou Třebovou a musím říci, že to je o třídu jinde. Krajský přebor je pro nás v tuto chvíli dostačující, aby si mladí hráči zvykli na dospělý hokej.

Během čtyřiadvaceti soutěžních utkání jste poznal, co od kterého hráče můžete očekávat. Koho ze svých svěřenců byste za jeho výkony ve skončené sezoně ocenil?

V první řadě vysoko hodnotím výkony celého kolektivu. Nezklamali ani ti starší a spohehliví hráči jako Dušan Vápeník, Vaňák, osvědčilo se nám i hostování Jakubce a Drobného z Litomyšle, ti v závěru kvůli zdravotním problémům citelně chyběli. Velice dobře se jevili Švejda, Krajíček, Vráťa Vápeník, Havlíček, Boháček, Grubhoffer hrál velice dobře staženého centra. Mládí se prosadilo i střelecky, hrálo hodně dopředu, ale na obranu někdy zapomínalo. Ale pracovali jsme na tom, ke konci to už bylo lepší, kluci pochopili, že se nedá jenom útočit.

Dal jste příležitost mladé brankářské dvojici a ta ji chytla za pačesy…

Ze začátku se jevil lépe Škoda, pak šel malinko výkonnostně dolů, což bylo dáno zejména jeho studijními povinnostmi. Mach byl jako dorostenec připraven jako dvojka, dostal šanci a odchytal velmi dobré zápasy. Beru je jako výbornou doplňující se dvojku, jsou to mladí talentovaní kluci a věřím, že budou pokračovat v podobných výkonech i v příští sezoně.

Vzhledem ke svému věkovému složení by váš tým, bez ohledu na zklamání z konečného umístění, mohl mít před sebou perspektvní budoucnost. Jak ji vidíte vy?

Je potěšující, že všichni naší hráči chtějí pokračovat dál. Jak už jsem řekl, nevíme, co se bude hrát, věřím, že krajský přebor zůstane. Je to dobrá soutěž, nejsou v ní tak vysoké náklady na cestování, všichni soupeři byli z okolí, je tady vzájemná rivalita, i diváci chodí. My rozhodně nechceme hrát krajskou ligu, víme, že by to bylo těžké, zažívali jsme dva roky, když se jenom prohrává a to není vůbec dobré. Naše družstvo potřebuje čas, aby mohlo vyzrát. Chceme ale hrát kvalitní hokej pro lidi, letos nám průměrně chodilo 300 diváků a věřím, že se na našich utkáních dobře pobavili.

Na závěr z jiného soudku. Letos jste nastupovali na zrekonstruovaném zimním stadionu, máte v tomto směru nějaké další plány?

Pro letošek máme zažádáno o státní dotaci na nové mantinely, které máme v hrozném stavu, ohrožujícím i bezpečnost hráčů. Víme, že pokud tu nebudou mantinely s plexisklem, těžko sem dostaneme třeba nějakou mládežnickou reprezentaci, což by zase pozvedlo prestiž ledního hokeje ve městě. Rozpočet včetně dalších úprav stadionu je tři miliony korun, snad se to podaří. Máme přislíbeny i prostředky z města na sociální zázemí.