Krutým výpraskem skončilo druhé semifinále hokejové krajské ligy mezi Litomyšlí a Chocní. Domácí fanoušci, kteří po bojovném výkonu svého týmu na ledě soupeře věřili v překvapení, prožili kruté vystřízlivění. Naopak stovky choceňských příznivců připravily na závěr svým hokejistům zasloužené ovace.

Litomyšl – Choceň 2:13

Čekání na to, zda se domácí znovu vzchopí k srdnatému odporu, nebo jestli s nimi soupeř udělá krátký proces, vzalo za své velmi rychle. Ve 4. minutě se favorit ujal dost lacino vedení po dorážce Krále. Brzy poté zvýšil Dobrý a na jeho zásahu měl svůj podíl rozhodčí Prchal. Uznání branky bylo přinejmenším problematické, zdálo se, že hvizd píšťalky přišel dříve, než kotouč propadl Truhlářovi za čáru.

Pravda, Litomyšlští se rozhodně jenom nedívali, jak je soupeř přehrává. Snažili se, dokázali se dostat do šancí, leč v koncovce zcela vyhořeli. Klasickou ukázkou budiž 11. minuta, v níž nejprve Hudousek osamocen před Malým zahodil tutovku a hned z protiakce zamířil L. Pilař přesně – 1:3.

Stejný hráč přidal v 16. minutě čtvrtou trefu a to už bylo i zarytým optimistům z řad litomyšlských příznivců jasné, že tento večer dopadne hodně špatně. Dospělův gól na 1:4 na tom nic nezměnil, protože vzápětí se trefil Voříšek (1:5) a to už Truhlář přenechal své místo v brankovišti Portlíkovi.

V nástupu do prostřední dvacetiminutovky se bombou trefil Prachař a fanoušci Spartaku, jichž byla v hledišti dobře polovina, mohli začít slavit postup. Domácím se v těchto fázích nedalo vytknout, že by se nepokoušeli aspoň o korekci výsledku, ale byla to z jejich strany jen střelecká marnost. Ve 34. minutě měl Jurák tolik místa a času před bezmocným Portlíkem, že se musel bát – 1:7.

Do této doby domácí, byť se jim herně vůbec nedařilo, alespoň bojovali, ale poslední třetinu pojali tak, že už je jedno, jaký příděl dostanou. A podle toho to také vypadalo, jelikož soupeř rozhodně nehodlal zápas jen tak dohrát a sypal za Portlíkova záda jeden kotouč za druhým. Domácí hokejisté neměli fyzické, psychické ani morální síly na to, aby jim v tom byli schopni zabránit, tudíž se závěrečný účet zastavil na devastující „třináctce“.

Exhibiční závěr v choceňském podání narušil jen zkrat elitního střelce L. Pilaře, který za dávno rozhodnutého stavu neudržel nervy na uzdě a pustil se do protihráče pěstmi. „Odměnou“ mu byl trest ve hře a čeká ho disciplinární řízení.

Fakta – branky a asistence: 18. Dospěl (D. Šedivý), 47. Jankovský – 4. Král (Voříšek, Beránek), 6. Dobrý (L. Vích), 11. L. Pilař (Beránek, Prachař), 16. L. Pilař (Prachař, Beránek), 19. Voříšek (Pochobradský, Král), 24. Prachař (Beránek, L. Pilař), 36. Dobrý (Jurák), 41. Beránek (L. Pilař, Prachař), 42. Voříšek (Krejza, Král), 48. L. Pilař (Jurák), 50. Voříšek (Krejza, Pochobradský), 56. Krejza (Pochobradský, Prachař), 60. Jurák (Stříteský, Schejbal). Rozhodčí: Prchal – Hájek, Kleprlík. Vyloučení: 6:6, navíc L. Pilař (Choceň) 5 min. + TH. Využití: 0:2. Oslabení: 0:1. Diváci: 870. Třetiny: 1:5, 0:2, 1:6.

HC Litomyšl: Truhlář (19. Portlík) – Ač, D. Šedivý, Fajfr, Lustyk, Fikejz, Skalník – Dospěl, Hudousek, Šeda, Šafář, M. Šedivý, Peška, Jankovský, Čapek, Uhlíř, Dvořák. HC Choceň: Malý – Klauda, Florián, Luňák, Voříšek, Schejbal, Stříteský – L. Pilař, Beránek, Prachař, L. Vích, Dobrý, Jurák, Krejza, Král, Pochobradský.

Jan Svatoš, trenér HC Litomyšl: Nezbývá mi nic jiného než pogratulovat soupeři k zaslouženému postupu, protože byl v tomto utkání jasně lepší. My jsme se malinko nesešli, chyběli nám dva stabilní obránci Kučera a Kosejk, což bylo velice znát. A k tomu se přidala znovu naše špatná koncovka ze začátku zápasu, kdy jsme ještě mohli na něco pomýšlet. Naproti tomu Choceň svoje možnosti proměňovala, takže po první třetině bylo rozhodnuto a pak už se to dohrálo, jak se to dohrálo. Takhle se o finále bojovat nedá.

Zdroj: Youtube