Mytí oken v žebříčku neoblíbenosti domácích prací konkuruje snad jen žehlení. Ne snad, že by u toho člověk vypustil duši – spíš ne vždy se dostaví kýžený výsledek. A o ten jde především.

Proces umýt - vysušit - vyleštit totiž nese mnoho nástrah. Špatně vybraná chemie nechává na sklech těžko odstranitelný povlak, nevhodný hadr produkuje chlupy a leštění je kapitola sama pro sebe.

Děláte před Velikonocemi velký úklid nebo na to "kašlete"? Hlasujte v anketě pod článkem.

„Nejdřív okna umyju vodou s obyčejným jarem, vodu stáhnu stěrkou a vyleštím je zmačkanýma novinama,“ říká pětačtyřicetiletá Jolana Slováková z Hradce Králové s tím, že na tuhle kombinaci přísahá tisícem perfektně umytých oken.

Jak nejlépe umýt okna podle Michaely Trnkové:

Zdroj: Youtube

Amatéři vs. odborníci

Jeden z českých výrobců oken ovšem na svém webu vyvrací hned první bod: „Jar možná okna na první pohled dobře umyje, nicméně s největší pravděpodobností zůstanou na sklech šmouhy, které se objeví, až když vysvitne slunce. Ať už jar odmašťuje jakkoliv skvěle, tím nejpřirozenějším odmašťovačem jsou například prostředky na bázi obyčejného octu,“ uvádí web.

Chcete zdobit kraslice? Můžete vybrat z mnoha prastarých, ale i nových technik
Malované vajíčko je velký dar. Potěší duši, zpestří kuchyni a ozdraví tělo

Trik se zmačkanými novinami, které (vedle jelenice) běžně používaly naše matky a babičky, zase vyvrací Jitka Musilová v článku časopisu Vlasta.

Podívejte se na další velikonočně laděné články v oblíbeném tématu
Magazínové Velikonoce 2023.

Malérečka Miroslava Pavlíková. Škrabání kraslic před Velikonocemi. Ve Vacenovicích na Hodonínsku se tradici učí i nová generace.Zdroj: Deník

„V dnešní době existuje mnoho druhů speciálních hadříků a utěrek z mikrovlákna určených přímo k leštění skla, které bývají super absorpční. Oproti tomu noviny jsou špinavé a tiskařský inkoust zanechává šmouhy na oknech i na pokožce rukou," uvádí.

Podobnou odezvu, tedy přísahy i odmítání, mají na různých diskusních fórech i další vychytávky včetně těch bizarních: vanilkový pudink ve vodě na první umývání nebo leštění starou dětskou plínkou, dámskou punčochou a hadrem namočeným ve vodě s vodkou.

Zázrak za sedm tisíc

Fatální pokrok v posledních letech neminul ani mytí oken. Naštěstí! Už pár let je na trhu takzvaný robotický čistič oken – rodný bratr robotického vysavače a čističe podlah. Vzdáleně vypadá jako kartáč na šaty, má dobíjecí baterie, umí se přicucnout na sklo a s kapkou speciálního roztoku nebo jen s obyčejnou vodou ho zhruba za pár minut naprosto dokonale umýt a vyleštit.

Slovo „dokonalé“ obsahují v podstatě všechny recenze na tento zázrak zhruba za sedm tisíc korun, který prý navíc umí zabavit malé děti spolehlivěji než televizní pohádka.

Co vše umí robotický čistič oken? Podívejte se:

Zdroj: Youtube

Rady odborníků na mytí oken se liší v řadě detailů, v jednom se ovšem shodují všichni bez rozdílu. „Okna myjte zásadně na jaře nebo v létě. V mrazivém počasí půjde špína hůře dolů (pokud tedy vůbec), voda vám bude zamrzat a vy si navíc koledujete o nemoc,“ píše web pksokna.cz.

Takže komu se nechce, je omluven. Až do Vánoc.