Posledním přímým podnětem byl podle historiků požár chalupy Jana Horáka a Jana Šplíchala. Proto c. k. okresní hejtmanství v Litomyšli nařídilo zřízení sboru. V té době byl starostou obce Josef Melša. Patnáctého února 1891 byla svolána veřejná schůze lidu a právě tehdy byl přijat jednomyslně návrh na vytvoření hasičského sboru. Představitelé obce zakoupili čtyřkolovou stříkačku na ruční pumpování od firmy Smékal z Prahy a 220 metrů hadic. Poprvé vyjížděli budislavští hasiči k požáru dřevěné doškové stodoly rolníka Jana Bureše tentýž rok o posvícení.

Od té doby ale už uplynulo mnoho let. Za dva roky si Budislavští připomenou 120 let od založení sboru. Dnes se scházejí hasiči ve zbrojnici na tzv. točně. „První zbrojnice se nacházela naproti této současné. Druhá potom v místě, kde je dnes obecní úřad,“ uvedl starosta Budislavi Milan Navrátil. Budislavský sbor čítá v současné době šedesát čtyři členů, z toho je osm mládežníků a šest žen. Nejstarším členem je Jan Peťura, který v zimě oslaví osmdesát osm let. Výrazně se zasloužil o rozvoj sboru a současně je nejstarším mužem ve vesnici. Podle Milana Navrátila místním hasičům velmi pomáhá Jaroslav Vomáčka, který sponzoruje nejen samotný sbor, ale také se podílel finančně na stavbě nového kostela.

Hasiči z Budislavi jezdí na soutěže, ale jejich hlavní činnost se nachází zcela v jiné oblasti. V obci totiž působí bratři Martin a Štěpán Hegerovi. Jmenovaní profesionální hasiči navíc pracují i s budislavskými dobrovolníky. „Založili jsme v Budislavi výjezdovou jednotku, která má nyní šestnáct členů. Hasičina není jen o zásazích u požárů. Jsme připraveni vyjet k dopravním nehodám. Učíme kluky, aby zvládli technickou pomoc, záchranu lidí a první předlékařskou pomoc. Obec nám zajistila hydraulickou vyprošťovací jednotku, takže jsme předurčeni pro výjezdy na nehody,“ vysvětluje velitel jednotky Martin Heger.

Druhá složka budislavského sboru se věnuje soutěžím v požárním sportu a všichni společně se podílejí na společenském a kulturním životě ve vsi. „Již patnáct let pořádáme v Budislavi Trampský podvečer v přírodním amfiteátru pod Hradiskem. Letos se uskuteční v sobotu prvního srpna. V minulosti jsme organizovali i plesy, ale schází nám kulturní dům. Hasiči jsou také členy hokejového týmu. Zkrátka podílíme se na všech akcích. Když je potřeba, tak jdeme a pomůžeme,“ tvrdí Luboš Šplíchal, starosta budislavských hasičů.

Udržují mimo jiné kontakty se spřátelenou obcí Budislav u Soběslavi. Tamním kolegům pomohli před šesti lety při povodních. „Uspořádali jsme v Budislavi sbírku. Vybrali jsme tehdy asi dvacet tři tisíc korun, které jsem darovali Budislavi u Soběslavi. Hasiči si za ty peníze koupili stříkačku,“ dodává Luboš Šplíchal.

Do budoucna se chtějí budislavští hasiči účastnit více soutěží a plánují, že by mohli zorganizovat i okrskovou soutěž.

Kozlův počin Budislav

Sbor dobrovolných hasičů z Budislavi nese označení JPO III. Přesto je ale nepotkáte jen u požárů a drobných událostí. Jako jediná jednotka své kategorie ve svitavském okrese je totiž vybavena hydraulickou vyprošťovací jednotkou a zdravotnickým batohem. Díky tomu je operační středisko svolává i k dopravním nehodám nebo k technické pomoci. „Nacházíme se šestnáct kilometrů od nejbližší profesionální jednotky. Snažím se, aby kluci dokázali poskytnout první pomoc. Díky obci máme i kvalitní vybavení,“ uvedl velitel výjezdové jednotky Martin Heger. Kluci trénují na starých vozech vyproštění osob nebo slaňují na rozhledně. V dubnu zasahovali u nehody dodávky na Borku. V minulých dnech vyjeli rovněž odstraňovat následky průtrže mračen v Litomyšli. Čerpali vodu na Komenského náměstí z výtahových šachet nebo ze školní jídelny U Školek.