Při posvěcení obrazu svatého Aloise v kostele sv. Mikuláše v obci Lauterbach (Čistá) byl 20. června 1878 založen německý hasičský sbor. Prvním velitelem se stal František Matauš. Ke své délce měla v té době vesnice tři malé hasičské zbrojnice. Ve svých začátcích čistečtí hasiči úzce spolupracovali s hasiči z Trstěnice, protože budovy byly dřevěné a k požárům docházelo velmi často. Moderní hasičskou techniku zakoupil sbor až v roce 1923, a to ke svému 45. výročí založení. Jednalo se o motorovou potahovou stříkačku na kočárovém podvozku taženou párem silných koní. Tato stříkačka, která je i v současnosti plně funkční, je chloubou sboru při různých slavnostních příležitostech.

V současnosti má sbor 78 členů různých věkových kategorií. Starostou sboru je od roku 2000 Josef Lopaur. V loňském roce oslavil sbor v Čisté 130. výročí svého založení. Oslavy probíhaly v období, kdy se nad územím celé republiky přehnal orkán Kyrill. Výjezdová jednotka byla tedy v pohotovosti. Jelikož došlo k přerušení elektrického vedení, přípravy na oslavy probíhaly v provizorních podmínkách. Celá víkendová akce se ale nakonec vydařila. Pozvání čisteckého sboru přijaly sbory ze stejnojmenných obcí z Čisté u Rakovníka, Čisté u Horek a Čisté v Krkonoších. Historickou techniku přijeli ukázat hasiči ze Svojanova, Trstěnice a Nasavrk. V letošním roce byli zástupci sboru na oplátku pozváni na oslavy 130. výročí založení sboru v Čisté u Horek a na oslavy 970 let vzniku obce do Čisté u Rakovníka. Ve stejný den se několik členů účastnilo Hasičských olympijských her – II. mistrovství Evropy v požárním sportu a exhibice extraligy CTIF v Ostravě.

Již od roku 1974 se hasiči v Čisté věnují také mládeži. Práci s ní začal sám velitel Vladimír Tauer společně s Arnoštem Maiwaldem. Od roku 1976 vedl mladé hasiče Josef Lopaur a poté Ivan Burián a Jan Kaupa. V roce 1992 bylo vedení dětí na čas přerušeno a opět se k němu vrátil Jiří Lopaur v roce 1997, kdy s vervou začal učit děti hasičské technice a trénovat je na závody. V roce 2001 starší žáci vyhráli putovní pohár ve Velkých Opatovicích. V roce 2002 na okresní soutěži doma skončili na čtvrtém místě.

V současné době mají hasiči jedno družstvo starších žáků a družstvo jak dorostenců, tak dorostenek. Všem se naplno věnuje Lenka Vejrychová, Vendula Mazůrková, Jiřina a Marek Filipčíkovi, Pavlína Lopaurová a Petr Kaupa, kteří podstupují pravidelná školení. Každoročně se děti účastní minimálně šesti závodů. Letos se dorostenka Kateřina Stehlíková probojovala do krajského kola soutěže v požárním sportu. Děti mají skvělou partu, takže o srandu není nikdy nouze.

Výjezdová jednotka čítá dvacet dva členů. Jejím velitelem je František Beneš mladší. Dále působí tři velitelé družstev, čtyři strojníci a čtrnáct hasičů. Šestnáct členů jednotky je nositelem dýchací techniky. Nejstarším členem je František Hurych (71 let), který se účastní téměř všech výjezdů. Ke zdárnému zvládnutí všech náročných úkolů, které čekají každého hasiče při zásahu, patří pravidelná teoretická příprava.

Výjezdová jednotka užívá k zásahům techniku na velmi dobré úrovni. Jedná se o cisternu CAS 32 na podvozku Tatra 815, která v loňském roce prošla celkovou repasí, včetně inovace vybavení dle požadavků hasičů. Vozidlo jednotka převzala při oslavách 130. výročí založení sboru. Dále mají k dispozici dopravní automobil AVIA A 31 s požární stříkačkou PS 12, odsavač kouře, osvětlovací agregát, plovoucí čerpadlo a agregát na výrobu lehké pěny. Ještě vloni stála na základně cisterna CAS 24 RTHP, kterou zakoupila obec Karle.

Dlouhodobým odborným garantem sboru je Arnošt Maiwald, současný okrskový velitel a vedoucí okresní rady velitelů. Je absolventem univerzity třetího věku na Vysoké škole báňské v Ostravě a nositelem nejvyššího odznaku hasič I. stupně. Titul Zasloužilý hasič byl udělen Arnoštu Maiwaldovi a in memoriam rovněž Vladimíru Tauerovi. Nejvyšší vyznamenání je poděkováním za jejich celoživotní práci pro hasiče.

Kozlův hasičský počin

Jednotka vyjíždí k požárům a přírodním katastrofám asi třikrát za dva měsíce. Vloni měli šestnáct ostrých výjezdů a tři námětová cvičení. Zajišťují různé asistenční práce. Mezi největší zásahy jednotky patří požár velkokapacitního seníku v Dolním Újezdu, autoservisu v Cerekvici nad Loučnou, domu v historickém centru Litomyšle. Asistovali také při rekonstrukci věže zámku v Litomyšli. Letos v červenci čerpali vodu po přívalových deštích na Smetanově náměstí v Litomyšli. Někteří členové jednotky v roce 2002 v Ústí nad Labem pomáhali při odstraňování následků povodně. Za tuto pomoc se jim zasloužilo poděkování ministra vnitra. Velkou zkušeností byla technická pomoc při zjištění ptačí chřipky v Zálší u Chocně.

(pvoj)