Historie sboru ve Svojanově začala v roce 1877. V srpnu téhož roku se sešel přípravný výbor. Purkmistr obce oznámil, že se do sboru přihlásilo padesát činných a dvacet přispívajících členů (Starý Svojanov 10, Předměstí 3, Studenec 3, Dolní Lhota 2, Hlásnice 1, Trpín 1, Hartmanice 1, z Rohozné nikdo). Vybralo se 97 zlatých na zakoupení plátěných obleků a jiných potřeb. Dne 25. října 1877 sepsal výbor pod vedením řídícího učitele Hynka Sejkory „Stanovy Dobrovolného spolku Hasičského v Městysi Svojanově“. Ty byly o dva dny později zastupitelstvem schváleny a 28. října 1877 nabyly platnost. Hasičský spolek se tak zařadil po bok staršího spolku sokolského a spolku ostrostřelců.

Ve Svojanově vznikly dva oddíly. I. sbor byl složen z lezců a stříkačníků. II. sbor byl výpomocný.

První cvičení se uskutečnilo na dnes již zaniklé Baderově textilní továrně. Stříkačka byla uložena na hradě, kde bylo k dispozici koňské přípřeží. První provizorní hasičská kůlna se nacházela mezi čísly 80 a 19. V roce 1881 nabídl stříkačku hrad k odkoupení, ale protože o ni byl mezi obcemi velký zájem, došlo k dražbě s vyvolávací cenou 200 zlatých. Za 234 zlatých ji získal městys Svojanov pro svůj sbor. Ovšem v té době byla stříkačka už zastaralá, voda se do ní musela nosit. Proto sbor v roce 1883 koupil novou, modernější stříkačku se sáním, s hadicemi, navijákem, vozem pro žebře i se žebři.

Dnes je sbor dobrovolných hasičů ze Svojanova zařazen do systému kraje jako JPO III. „Hasiči vyjíždějí nejen k zásahům při požárech, ale také při povodních a jiných živelných pohromách. Členové jsou i nositeli dýchací techniky. Vlastníme ponorné čerpadlo, cisternový vůz CAS 25,“ uvedla Ilona Kopecká.

Svojanovští hasiči se mimo jiné proslavili svými rekordy. Před dvěma lety uspořádali sraz unikátních parních stříkaček z celé republiky. Nechyběla ani místní stoletá parnička. „S osmi historickými stroji jsme dopravili vodu z Křetínky až na věž hradu Svojanov. Délka vedení byla dva a půl kilometru. Převýšení 132 metrů jsme překonali za jednu hodinu a dvanáct minut,“ přibližuje rekord Petr Hudský, starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Svojanově. Nejednalo se ovšem o poslední rekord v městysu. Vloni se zdejší hasiči zapsali do knihy kuriozit znovu. „Hasiči v Předměstí si připomínali sto let sboru. Při této příležitosti vytvořili nejdelší dálkovou dopravu vody historickými ručními stříkačkami,“ dodal Petr Hudský.

Fotografie z rekordu najdete ZDE.

Před časem v obci vznikl rovněž oddíl mladých hasičů. Tým reprezentuje městys na soutěžích v celém Pardubickém kraji. Dobrovolní hasiči ze Svojanova v červenci vyhráli okresní soutěž v požárním sportu. Družstvu z Předměstí se tak podařil historický úspěch. Na okresní soutěži v Sádku obsadili první místo. Zúčastní se tak krajské soutěže. Všechny sbory navíc pomáhají budovat společný sportovní areál u rybníku „Šindelka“.

Kozlův hasičský počin: Ve Svojanově pečují o parničku už 101 let

Hasiči ve Svojanově vlastní unikátní parní stříkačku firmy Smékal z roku 1908. Za války a během komunismu ji lidé skrývali ve stodolách. Svépomocí ji kompletně zrekonstruovali a dnes je plně funkční. Členové sboru se s ní účastní akcí po celé republice i v zahraničí. V roce 2004 se stali účastníky dálkové přepravy vody, která je zapsaná v knize rekordů. Ve stejném roce sbor oslovil nástupce firmy Smékal Strojírna Potůček ze Slatiňan u Chrudimi a parnička se stala součástí expozice na mezinárodním veletrhu Pyros v Brně. Parnička je podle starosty Josefa Graciase schopná zásahu jako v době, kdy byla zcela nová.