Velký rajon

Sbor dobrovolných hasičů v Opatově má v současné době 42 členů. Jezdí na požáry, soutěže a další zásahy. A samozřejmě se podílí na kulturním dění ve vesnici. „Máme velký rajon, všechny okolní vesnice. Jezdíme do Dětřichova, Koclířova, Opatovce a až na kruhový objezd ve Svitavách. Máme cisternu, která je stará 32 let, ale kupovali jsme ji na rekonstrukci. Slouží nám dobře, ovšem po určitých výjezdech zjišťujeme, že auto jezdí a je v solidním stavu, ale množství vody je na dnešní dobu už nedostačující. Pokud budou peníze a dotace, tak bychom rádi koupili něco většího,“ vysvětluje Josef Struhár z opatovského sboru hasičů. Jejich posledním velkým výjezdem byl zásah u požáru seníku v Opatovci, kde hasiči strávili dokonce čtyři dny.

Zbrojnice

Hasičská zbrojnice, kde sbor nyní sídlí, byla postavena na přelomu roku 1900. „Byly tady, co pamatuji, dvě hasičárny. Jedna bývala na spodním konci u kostela a druhá na horním konci obce. Na současné místo se zbrojnice stěhovala v padesátých letech. Po válce tu bylo mechanizační středisko, pak objekt převzala obec a od té doby jsou hasiči už tady. Byla to jednoduchá budova, nezateplená garáž, rákosový strop. Původně jsme uvažovali, že bychom postavili novou. Ale nebyly peníze, pak se otevřel evropský dotační program a tam byly termíny příliš krátké, proto jsme museli jít do rekonstrukce. Měli jsme připravenou rekonstrukci, rozpočet a podali jsme žádost o dotaci. Dostali jsme 3,5 milionu korun. To nestačilo, ale ještě nám asi milion korun přidala obec,“ přiblížil rekonstrukci Josef Struhár.

Při opravě musely pryč všechny stropy, zůstaly jen dvě stěny. Udělali radikální rekonstrukci, nové zateplení, rozvody, elektřinu, střechu… Rekonstrukce trvala asi osm měsíců. Dnes mají hasiči v Opatově krásnou zbrojnici, kterou veřejnosti slavnostně představili v sobotu při oslavě výročí sboru.

Mladí hasiči

Mají naději, že zbrojnice bude využívaná ještě mnoho let, protože děti v Opatově mají o hasičinu zájem. „Máme dvě družstva mladých hasičů. Děti k nám chodí, ale bývalo to lepší. Dnes chodí více děvčata, protože kluci hrají fotbal,“ dodal Josef Struhár. Od dubna do října se účastní zdejší hasiči závodů, soutěží děti, ženy, muži i veteráni. A jsou úspěšní. Pohárů mají ve zbrojnici pěknou řadu.

Víte, že…
• Nejstarší člence SDH Opatov je 92 let.
• Hasiči pořádají každý rok Letní zábavu na závodišti v Opatově. Dobrovolné vstupné pak darují mateřské školce na vybavení. Jedná se většinou o částku kolem pěti tisíc korun ročně.
• Hasiči se starají o kulturu v obci. V únoru pořádají tradiční Hasičský ples. Podílí se také na Dni dětí. V září jezdí s obcí na cyklovýlet.