Na základě podzimních výsledků nejsou totiž vyloučeny pohyby směrem nahoru, ale želbohu rovněž směrem dolů. A těch hrozí citelně více.

ZÁZRAK? PROČ NE

V nejhorší situaci je Cerekvice, která na podzim ve skupině A zcela vyhořela a krčí se s pouhými pěti body na chvostu tabulky, přičemž nad ní zeje dvouciferná propast. Přesto z řad Slavoje neuslyšíte předem poraženecká slova. „Šance na záchranu se pořád nevzdáváme," tvrdí trenér Petr Svoboda. Co ho k podobnému optimismu může opravňovat? Snad zdařilá zimní příprava, snad také sympatické výkony v přípravných, ve většině případů vítězných, utkáních. Sám si je ovšem dobře vědom, že má-li se pokusit se svým týmem o malý sportovní zázrak, je před ním jediný příkaz: bodovat, bodovat, bodovat, a to hned od začátku. Ostatně úvodní vystoupení může o mnohém napovědět, neboť k Loučné přijede předposlední Staré Hradiště a tady se ukáže, zda Cerekvičtí budou schopni ostatní konkurenty dotahovat, či nikoli.

Petr Svoboda, trenér: „Jsme si vědomi, v jaké situaci se po podzimu nacházíme, nicméně pokusíme se udržet příslušnost ke krajské soutěži. Uvidíme po prvních třech čtyřech kolech, zda to bude reálné. V každém případě chceme hrát na jaře s mladým týmem důstojnou roli. I kdybychom nakonec spadli, tak si připravíme mužstvo na příští sezonu a budeme se chtít rychle do kraje vrátit. Oproti podzimu odešli Zeman a Brychta, ze Zámrsku nás posílil Hermann a z Českých Heřmanic Pražák, Schauer a Vomáčka. Do budoucna budeme sázet na vlastní cerekvické hráče, nehodláme jít cestou nákupů. Se zimní přípravou jsem zatím spokojen, je dostatečně kvalitní a i díky tomu se dopředu nevzdáváme šance na udržení v krajské soutěži."

ŽÁDNÁ SILNÁ SLOVA

Zcela jiné starosti mají v Kunčině, protože tamní fotbalisté odehráli snový podzim a do odvet jdou s náskokem pěti bodů na druhý Opatovec a osmi na dvojici Semanín – Řetová. To je výchozí pozice jako hrom, myšlenky na prvenství ve skupině B prostě nelze zaplašit. Že by je však v Kunčině projevovali nějak halasně, o tom není ani řeči. Sami totiž dobře vědí, že vyšší soutěž by pro ně byla hodně tučným soustem, ostatně si to v ní před nedávnem zkusili na vlastní kůži a pamatují si, že to tam nebyl žádný med. „Takže klid", velí trenér Vlastimil Suchý, který do jara povede téměř nezměněný tým s jedinou výjimkou, když vábení Slovanu Moravská Třebová neodolal Jan Spálenský. I bez něho však Kunčinští chtějí nadále produkovat líbivý a přitom efektivní fotbal, tak jako se jim to tak náramně dařilo v podzimní části. Úvodní jarní prestižní duel v Dlouhé Loučce naznačí, jak si budou schopni poradit s rolí favorita, která na ně bude chtě nechtě kladena.

Vlastimil Suchý, trenér: „Chceme navázat na povedený podzim a přilákat do hlediště diváky líbivým atraktivním fotbalem s množstvím branek. Možnost postupu zatím nijak neřešíme, všechno se vyvine až podle situace, jaká během jara nastane. Víme totiž velmi dobře, že I. A třída by byla po fotbalové stránce úplně o něčem jiném. Naším cílem je v tuto chvíli udržet výkony na vysokém standardu z podzimu, potom můžeme pomýšlet i na přední umístění v konečné tabulce soutěže. Snažíme se dávat příležitost mladým fotbalistům a pevně věřím, že se v průběhu jara ukážou v příznivém světle."

Opatovec má před startem jara jednu výhodu – coby nováček nemusí řešit záchranářské starosti. Může hrát v klidu a plně se soustředit na vlastní hru, jelikož bytelné základy k tomu, aby mohl sezonu hodnotit jako úspěšnou, položil excelentně zvládnutým podzimem. Odměnou mu byla aktuální druhá příčka a pakliže by se povedlo podobné umístění udržet až do konce soutěže, museli by být opatovečtí fotbalisté navýsost spokojeni. Základem úspěchu pro ně je tradičně defenziva, která je obvykle postavená z velice pevného materiálu a v tomto směru znamenalo šest inkasovaných branek v generálce se svitavským béčkem přece jenom mírně zdvižené obočí. Opatovec zahajuje jaro doma proti Lanškrounu B.

Tomáš Telecký, sekretář: „Do jarní části vstupujeme s přáním zopakovat úspěšné výkony z podzimu, nicméně je nám jasné, že to nebude jednoduché a bude třeba hodně práce. Zimní příprava se odvíjela podle toho co nám počasí a účast hráčů dovolily, především ve formě fyzické přípravy a přátelských utkání. Spokojeni jsme částečně, především ta účast mohla být někdy vyšší, čemuž odpovídaly i výsledky přípravných zápasů. K žádným zásadním změnám v hráčském kádru prozatím nedošlo."

Z LEPŠÍHO KONCE

Zbývající okresní trojlístek má větší či menší obavy o svoji existenci v krajské soutěži. Platí to i pro Horní Újezd, který sice nějaké ty bodíky na konto získal, jenže současně má poměrně „vražedný" nástup do jara (nejprve do Libchav a následně do Jablonného nad Orlicí), takže se může velice lehce znát, že se jeho nevelký odstup na „ožehavé" příčky bleskurychle ztenčí. „Horňák" jako jeden z mála týmů na Svitavsku sáhl přes zimu k výměně trenéra. Zdeňka Bednáře (ten převzal Zámrsk v I. B třídě skupině A) nahradil Radek Svoboda z Pomezí a musí především doufat, že se mu vylepší „kádrová" situace a počet hráčů uváděných do zápisů o utkání se nebude pohybovat jen kolem čísla jedenáct, což se na podzim nejednou stalo. Není nijak objevné konstatování, že klíčem pro klidné jaro bude pro Hornoújezdské zvládnutí duelů se soupeři nalézajícími se v pořadí pod nimi.

Václav Žďára, vedoucí mužstva: „Našim hlavním cílem je jednoznačně záchrana v soutěži. V úvodu jara nás čekají soupeři z popředí tabulky, takže nás nečeká nic lehkého. Sestupem je ohroženo hned šest celků, rozdíl mezi námi a posledními Verměřovicemi je pouhých devět bodů. Trénujeme třikrát týdně se zaměřením na nabírání fyzické kondice, a to včetně tradičního herního soustředění v Boskovicích. Největší změnou v našem klubu je nový trenér, týmu se ujal Radek Svoboda. Co se tyče hráčů, máme dvě posily a tou zásadní je přeřazení gólmana z dorostu do mužů."

A to už jsme mezi účastníky I. B třídy, kteří na podzim nakročili do okresního přeboru a budou mít pořádnou fušku, aby se nějakým způsobem zachytili záchranného lana. O Dlouhé Loučce říkáme něco podobného poměrně často a ono se jí většinou povede ze sestupových tenat vyklouznout, ovšem ani v jejím případě to samozřejmě nemůže jít do nekonečna. Má-li to vyjít i letos, je v první řadě nutně potřeba utěsnit děravou obranu, která je v této skupině vůbec nejprostupnější ze všech, což je zákonitě limitující faktor jakýmkoli úvahám o tabulkovém posunu. V tomto směru bude jarní domácí premiéra proti vedoucí Kunčině dostatečnou prověrkou.

Jaroslav Kolář, organizační pracovník: „V našem týmu se přes zimu prakticky nic nezměnilo. Nikdo neodešel, nikdo nepřišel, budeme hrát se stejným kádrem jako na podzim. Naším cílem je záchrana soutěže, což nebude snadné, ale snad se nám to povede."

Ještě hůře je na tom Polička B, která se s devíti body krčí na třinácté pozici a společně s ještě slabšími Verměřovicemi je žhavým kandidátem sestupu. Nemusí to dojít až tak daleko, ale jaro je nutno vzít z úplně jiného soudku. V rámci možnosti alespoň trochu stabilizovat sestavu tak, aby trenéři především na venkovní výjezdy nehledali, „kdo má ruce nohy", to je první úkol. Druhý potom obnáší najít nějakého borce, který na sebe vezme zodpovědnost za střílení gólů, což byla na podzim slabá poličská disciplína. Rezerva ztratila mnoho zápasů nejtěsnějším poměrem a taková smůla se jí nemůže držet věčně, chce to však výrazně přidat na efektivitě hry. Poličští hostí v prvním jarním kole Sloupnici mající jen o pět bodů více a o tom, co z tohoto střetnutí potřebují, netřeba nijak přemýšlet.

Petr Scheib, trenér: „Chceme dávat nadále příležitost mladým fotbalistům k získávání zkušeností mezi dospělými a zabojovat o záchranu I. B třídy."