VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytvořili jsme tým, který táhne za jeden provaz

Svitavy /ROZHOVOR/ – Šéf okresního fotbalu okomentoval dění na nedávné Valné hromadě FAČR a svůj první rok ve funkci předsedy Výkonného výboru OFS.

20.1.2018
SDÍLEJ:

Předseda Výkonného výboru OFS Svitavy Jindřich Novotný (vpravo) se svým předchůdcem Antonínem Kadlecem.Foto: Deník/Radek Halva

Před rokem bylo zvoleno nové vedení Okresního fotbalového svazu Svitavy a do čela této organizace se postavil JINDŘICH NOVOTNÝ. A byl to rok nabití i pro něho událostmi, často nečekanými. Kromě „běžné“ agendy okresního fotbalu musel se svými spolupracovníky reagovat na nenadále situace typu dotační aféry ve vedení FAČR a následné potíže s financováním fotbalu nebo opakovanou a teprve v prosinci úspěšnou volbu vedení asociace. Témat na bilanční povídání je tedy více než dost.

Vraťme se nejprve do závěru minulého roku a k Valné hromadě Fotbalové asociace České republiky, které jste se osobně zúčastnil. Jaké dojmy jste si odnesl z tohoto jednání?

Valná hromada pro mě přinesla jediné pozitivum, a to zvolení předsedy a výkonného výboru asociace, která se tak může opravdu stoprocentně soustředit na svoji práci. Zbylý průběh valné hromady považuji za velké zklamání, zejména pak odmítnutí změny stanov pro volbu předsedy FAČR, kterou po nás delší dobu požaduje UEFA i FIFA. Zcela šokující pro mě byl návrh moravské komory, aby hlas moravského delegáta měl při hlasování větší váhu než hlas delegáta z české komory. Je velká škoda, že moravští kolegové přijeli do Nymburka nepřipraveni, bez racionálního protinávrhu a systém dvou komor zneužili k destrukci volby. Jako další negativum, které mě osobně velice mrzelo, byly nevhodné projevy některých delegátů během vystoupení zástupců UEFA a FIFA Surkise a Vassalla.

Jak vám osobně bylo, když vámi zmíněný vysoký představitel světového fotbalu v ruštině promluvil k českým a moravským delegátům o normalizaci a poslušnosti?

Bylo to tvrdé, ale jasné sdělení, co nás bude čekat, když se neodhlasuje změna stanov. Naše společnost je na slovo normalizace v kombinaci s ruským jazykem velice citlivá a o vhodnosti některých výrazů můžeme diskutovat, ale je potřeba připomenout, že v průběhu jeho projevu začali někteří delegáti pískat, na což pan Surkis zareagoval ostřejší rétorikou. Ostatně jeho spoluřečník Björn Vassallo používal stejnou terminologii s podobným důrazem, ale v angličtině, což nevyvolalo téměř žádné emoce.

Když vynecháme tuto „politiku“, co byste si jako předseda okresního fotbalu přál od nově zvoleného vedení? Kam by podle vás mělo napřít pozornost z pohledu člověka ze základního fotbalového článku?

Pokud bych měl jmenovat jednu věc, tak to musí být jednoznačně stabilizace dotačního systému pro kluby i pro okresní a krajské svazy.

Jméno Martina Malíka nebylo širší fotbalové veřejnosti doposud příliš známé. Jak jste ho sám poznal při dosavadních jednáních a vystoupeních, co si slibujete, že by měl přinést do českého fotbalu?

Martin Malík má pověst schopného a pracovitého manažera a tak doufám, že svoje zkušenosti zhodnotí i jako šéf FAČR. Osobně jsem přesvědčen, že bude kvalitním předsedou a přeji mu do jeho práce mnoho zdaru. Jeden z prvních nelehkých úkolů pro něj bude změna stanov. Nelze konstruktivně pracovat v nedemokratických podmínkách, kdy může téměř poloviční menšina zablokovat názor většiny. Další důležitou kapitolou jeho práce bude zajišťování financí pro celé fotbalové hnutí, což nebude opět nic jednoduchého vzhledem k událostem uplynulého roku.

O české komoře se hovoří jako o „šiku korejských vojáků“. Cítíte se jako člen české komory v roli korejského vojáka? Je jednota české komory podle vás přirozená a zákonitě daná. Na čem je založena?

Jako korejský voják se tedy opravdu necítím, ale znovu se musím vrátit k posledním dvěma valným hromadám, kde jsem byl svědkem zneužití dvoukomorového systému, které nás s největší pravděpodobností uvrhne pod správu „výboru FIFA pro normalizaci“. Moravská komora na mě působila velice chaoticky, s rozpory uvnitř sebe sama a bez jakéhokoliv záměru se dohodnout. Odmítla dosažení stability a každý rozumný a racionálně uvažující člověk musel pochopit, že o toto především se hraje. Z tohoto pohledu mě jednota české komory přišla přirozená.

Pojďme do okresního fotbalu. Máte za sebou rok ve funkci předsedy. Jaké jsou pocity z uplynulého období? Do jaké míry se splnila očekávání, s nimiž jste funkci přebíral?

Myslím si, že se podařilo vytvořit tým lidí, kteří táhnou za jeden provaz, mají společný cíl a jsou schopni svým dílem na něm samostatně pracovat. Udělal se doopravdy velký kus práce i přes nelehké podmínky s financováním, které nás po celý rok provázely. V tomto směru proto převládá spokojenost.

Často se objevujete na utkáních v soutěžích všech kategoriích, dospělých i mládežnických? Co jste na nich viděl?

V mládežnických kategoriích jsem se především zajímal, jak se žákovská družstva vyrovnají s přechodem na systém 8 + 1 a hrou od vápna k vápnu. Musím s potěšením konstatovat, že dobře. Navíc se potvrzuje, že tyto změny jsou jednoznačně ve prospěch fotbalu. Turnaje mladších i starších přípravek nám běží už několik let ve stabilním schématu, přičemž jak organizace, tak vlastní průběh turnajů jsou téměř bezproblémové. Utkání dospělých, která jsem měl možnost zhlédnout, měla různou kvalitu, ale řada z nich byla velice dramatická a pro diváka jistě zajímavá. Co mně však přijde jako společný jmenovatel pro většinu utkání, je poměrně vysoký věkový průměr jejich účastníků, nízký počet mladých hráčů a střídačky s jedním či dvěma náhradníky nebo dokonce zející prázdnotou. A zde spatřuji rodící se výrazný existenční problém pro některé kluby do budoucna.

Jakou máte zpětnou vazbu ze strany samotných fotbalových klubů, když s nimi hovoříte o realitě okresního fotbalu? Setkáváte se častěji spíše s kritikou, nebo s chválou a náměty do další práce?

Zatím se setkávám spíše s pozitivními referencemi, i když popravdě podnětů pro naši další práci ze strany klubů není mnoho. A to je, myslím, škoda, ale je to současně příznačné pro celé dnešní fotbalové hnutí na nejnižší úrovni. Takové to spoléhání na setrvačnost stávajícího stavu, že to vždycky nějak dopadne a nějak se to vyřeší a do toho takové to české nadávání na poměry, že nejsou děti a lidé ochotni pracovat pro fotbal. Pravda je ovšem taková, že na této úrovni si fotbal musíme vybudovat a dále rozvíjet jenom my sami. Například v Dolním Újezdu či Březové nad Svitavou to pochopili již dávno a je radost sledovat, jak postupnými krůčky zlepšují v obci podmínky pro fotbal, zvyšují svoji členskou základnu a rovněž mají k dispozici zapálený tým lidí, kteří jsou nadšeni pro společnou věc.

Před rokem jste v prvním rozhovoru řekl, že fotbal zůstane lidovou zábavou, jen pro něho musíme udělat mnohem více než v minulosti. Sledujete v tomto směru, na všech frontách, alespoň částečný posun k lepšímu?

Řekl bych že rok je na nějaké obecné hodnocení hodně krátká doba, ale některé impulzy, například zavedení soutěže 8 + 1 dorostu, navázání úzké spolupráce s Regionální fotbalovou akademií Pardubice nebo start náboru nových rozhodčích jsme jako svaz provedli. Hodně ale bude samozřejmě záležet na klubech, jak moc budou chtít fotbal ve svých obcích udržet.

Hodně debat vzbudilo v uplynulém roce financování, také FAČR se dostala do značných ekonomických problémů. Jak jste tuto situaci vnímal ze své pozice a co si obecně myslíte o financování sportu, a především toho regionálního, v České republice?

Státní podpora je pro naše kluby stěžejní a všichni si přejeme, aby to, co se stalo vloni, se nikdy neopakovalo. Není možné vyhlásit dotační program a nutit kluby i svazy k tomu, aby během měsíce nebo čtrnácti dnů všechno zúřadovaly. Tento stav musí ministerstvo školství okamžitě změnit a financování sportu stabilizovat a narovnat. Naopak kluby samotné si musejí uvědomit, že za některými dotačními tituly se skrývají poměrně zajímavé peníze, ze kterých mohou například platit trenéry mládeže, a tím motivovat tyto dobrovolníky k další práci nebo díky této drobné podpoře přivést do klubů nové lidi.

Pokud byste měl zhodnotit roční práci jednotlivých úseků OFS Svitavy (VV, DK, STK, KR, KM), daří se naplňovat stanovené cíle? I s přihlédnutím k tomu, že například na čele komise rozhodčích došlo na podzim ke změně?

Předně musím říci, že jsem s prací všech odborných komisí včetně sekretariátu svazu více než spokojen. Myslím, že se podařilo na všech pozicích zajistit kvalifikované pracovníky, kteří svojí práci rozumějí a provádějí ji s nejvyšším nasazením. Sportovně technická komise zůstala ve svém složení nejstabilnější a dlouhodobě bezchybně pracuje na úseku organizace a řízení soutěží OFS. Ve zbylých komisích došlo po volbách k poměrně výrazným personálním změnám, které však kvalitu práce nikterak nenarušily, spíše naopak. Pavel Brandejs se bleskově zorientoval ve fotbalové legislativě a jeho disciplinární komise patří, troufnu si říci, k nejlepším v kraji. Komise rozhodčích stála před velice nelehkým úkolem, a to celkově stabilizovat svůj úsek a bezodkladně zahájit nábor nových tváří. Za rok se jim podařilo přivést k rozhodování úctyhodných dvanáct arbitrů, což hovoří za vše a doufám, že tato pozitivní tendence bude nadále pokračovat. Odchod Ondřeje Brychty z týmu komisi nikterak nepoznamenal a jeho nástupce Lukáš Hořínek se chopil kormidla pevnou rukou a s naprostou jistotou. Za zmínku ještě stojí i bezvadná práce obsazovacího úseku, jmenovitě Lukáše Raplíka, který jako naprostý nováček vykonává tuto činnost s obdivuhodnou lehkostí a precizností. Změny proběhly i v komisi mládeže. Martin Komoň obměnil trenérské posty u mládežnických výběrů, systematizoval jejich tréninkovou přípravu a zahájil úzkou spolupráci s RFA Pardubice.

Nedílnou součástí okresního fotbalového života musí být také jeho medializace, propagace, „prodání se“. Vy sám se o to přes sociální sítě snažíte denně. Má to svůj odraz?

Tady byl opravdu velký nedostatek, který se po loňských volbách odstranil téměř okamžitě. Vytvořili jsme zbrusu nové webové i facebookové stránky OFS, přičemž zejména na facebooku si vedeme velice dobře, když jsme za rok získali přes pět set fanoušků. Snažíme se přes tuto platformu informovat fotbalovou i nefotbalovou veřejnost o aktualitách v naší organizaci i chystaných událostech, které prokládáme zajímavými fotografiemi nebo videozáznamy z utkání soutěží OFS Svitavy. Máme dokonce i pravidelné přispěvatele z některých klubů a pevně doufám, že nám jich do budoucna dále přibude a obsah našich stránek bude ještě pestřejší.

V aktuální sezoně se v rámci OFS hrají soutěže od mladších přípravek po dospělé, v podobě 8 + 1 je organizována po letech i soutěže dorostu. Je to pro vás „vlaštovka,“ že by se i tato kategorie mohla dočkat v rámci okresu obrození, nebo spíše „slepá vývojová větev“?

Je paradoxní, že ještě před pěti lety bych byl tvrdě proti zřízení dorostenecké soutěže 8 + 1 a teď ji obhajuji jako jednu z cest, jak fotbal na malých obcích zachránit. Situace totiž začíná být opravdu vážná. Když pominu soutěže přípravek, máme na okrese pouze žákovskou soutěž 8 + 1, ze které žádný klub logicky nemůže vygenerovat tým pro jedenáctkový dorostenecký fotbal, a pokud nemáte dorostence, nemůžete doplňovat družstva mužů. V minulosti to nikoho nebolelo, ale dnes je zřetelný už i nedostatek dospělých hráčů v regionu, což za pár sezon muže vést k dramatickému jevu vymírání fotbalu na našich vesnicích. Toto rozhodně nechceme, a proto tento pokus. Mám informace, že minimálně další tři oddíly by se chtěly v příštím soutěžním ročníku do této soutěže rovněž zapojit, a tak pevně věřím, že se osmičkový dorost časem natrvalo na našem okrese etabluje.

Co byste závěrem popřál celému okresnímu fotbalovému hnutí do nového roku 2018?

Určitě stabilizaci financování, protože bez peněz se fotbal opravdu dělat nedá, ale ještě více bych si přál, aby v našich klubech došlo k uvědomění si vážnosti situace s členskou základnou, ze které nás dostane pouze aktivní a hlavně systematická práce se zaměřením na děti a mládež. Jen výchovou vlastních hráčů totiž můžeme udržet, potažmo zachránit fotbal v našich obcích.

Autor: Radek Halva

20.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní 23 000 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: obsluha balící linky a snovadel - práce je svým charakterem vhodnější spíše pro ženy, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, možnost využívat závodovou dopravu, 5 týdnů dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Servispol s.r.o. - litomyšl, Sokolovská, č.p. 106, 570 01 Litomyšl. Informace: Jarmila Ducháčková, +420 733 539 813. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník - řízení a obsluha finišeru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NABÍZÍME: stravenky, roční odměny, KONTAKT: telefonicky (7-17h), e-mailem, osobně po domluvě. Pracoviště: Sam silnice a mosty litomyšl a.s., Sokolovská, č.p. 94, 570 01 Litomyšl. Informace: Jan Holomek, +420 461 614 645,777 056 016. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: výroba kuchyňských kamenných desek pro kuchynské linky a jejich instalace u zákazníka, KONTAKT: telefonicky, osobně. Pracoviště: Mosaictech s.r.o., 569 73 Svojanov. Informace: Karel Palla, +420 604 566 823. Obchod - Obchod Obchodní referent 27 000 Kč Obchodní referenti Vedoucí prodejny T-mobile. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme člověka, který má rád věci podle sebe a úspěch týmu je pro něj hlavním motorem motivace. Někoho, kdo na sebe rád vezme zodpovědnost za svěřenou prodejnu a ukáže, že je skutečným lídrem svého týmu. Člověka, který miluje výzvy a rád investuje vlastní energii do společných cílů., , NÁPLŇ PRÁCE: ponesete zodpovědnost za kompletní fungování svěřené prodejny, jak po provozní tak ekonomické stránce, budete motivovat a rozvíjet svůj prodejní tým, dáme Vám volnou ruku v sestavování Vašeho týmu, když bude potřeba nebudete se bát a rádi si vyvoláte dalšího zákazníka, POŽADAVKY: min. SŠ s maturitou, praxe ve vedení či rozvoji lidí alespoň rok, schopnost motivovat a vést svěřený tým, schopnost nést zodpovědnost a zvládat dynamické prostředí, dokázat se postavit za své lidi a pomáhat jim neustále růst, pozitivní a proaktivní přístup ke svěřenému týmu a práci, NABÍZÍME: za Váš platový výměr se rozhodně nebudete muset stydět, dostanete dostatek prostoru pro kreativitu a necháme Vám prostor pro vlastní rozvoj, kvalitní zaškolení a neustálou podporu ve Vaší práci, stabilní zaměstnání ve společnosti, která má velké cíle a směřuje k jejich naplnění, benefity o které budete skutečně stát, Vaše slovo bude mít skutečnou váhu, KONTAKT: telefonicky (9-18h), e-mailem, , Oslovila vás naše nabídka? Pokud ano, rádi vás poznáme i my. Pečlivě si přečteme váš životopis a průvodní dopis. Každou žádost vyhodnotíme a do tří dnů odpovíme.. Pracoviště: Ing. jan jílek, Masarykova, č.p. 189, 572 01 Polička. Informace: Roman Kelnar, +420 603 412 294.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzimní TIP liga o televizi a sud piva.

Bodová konta rostla pořádně ztuha, Josef Kovář si ovšem poradil znamenitě

Málem zůstali bez bodu, ale nakonec litomyšlští fotbalisté dva doslova vyčarovali.

Litomyšlská výhra s pořádným kusem štěstí

-

Boršov ztratil, céčko se osamostatnilo na špičce

Svitavy /III. TŘÍDA/ – Hráči moravskotřebovského céčka se osamostatnili na čele třetitřídní soutěže. Bezpečně totiž zvítězili v Rohozné, zatímco jejich konkurent z Boršova poprvé na podzim klopýtl.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 8 7 0 1 21:4 21
2. FC Viktoria Plzeň 8 7 0 1 14:6 21
3. AC Sparta Praha 8 6 2 0 15:4 20
4. FC Fastav Zlín 8 6 1 1 15:5 19
5. FC Baník Ostrava 8 5 1 2 12:4 16
6. 1. FK Příbram 8 3 2 3 13:14 11
7. Bohemians Praha 1905 8 3 2 3 10:11 11
8. FK Jablonec 8 3 1 4 11:10 10
9. FC Slovan Liberec 8 2 4 2 8:8 10
10. FK Mladá Boleslav 8 3 1 4 17:19 10
11. FK Teplice 8 2 3 3 11:15 9
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT