VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytvořili jsme tým, který táhne za jeden provaz

Svitavy /ROZHOVOR/ – Šéf okresního fotbalu okomentoval dění na nedávné Valné hromadě FAČR a svůj první rok ve funkci předsedy Výkonného výboru OFS.

20.1.2018
SDÍLEJ:

Předseda Výkonného výboru OFS Svitavy Jindřich Novotný (vpravo) se svým předchůdcem Antonínem Kadlecem.Foto: Deník/Radek Halva

Před rokem bylo zvoleno nové vedení Okresního fotbalového svazu Svitavy a do čela této organizace se postavil JINDŘICH NOVOTNÝ. A byl to rok nabití i pro něho událostmi, často nečekanými. Kromě „běžné“ agendy okresního fotbalu musel se svými spolupracovníky reagovat na nenadále situace typu dotační aféry ve vedení FAČR a následné potíže s financováním fotbalu nebo opakovanou a teprve v prosinci úspěšnou volbu vedení asociace. Témat na bilanční povídání je tedy více než dost.

Vraťme se nejprve do závěru minulého roku a k Valné hromadě Fotbalové asociace České republiky, které jste se osobně zúčastnil. Jaké dojmy jste si odnesl z tohoto jednání?

Valná hromada pro mě přinesla jediné pozitivum, a to zvolení předsedy a výkonného výboru asociace, která se tak může opravdu stoprocentně soustředit na svoji práci. Zbylý průběh valné hromady považuji za velké zklamání, zejména pak odmítnutí změny stanov pro volbu předsedy FAČR, kterou po nás delší dobu požaduje UEFA i FIFA. Zcela šokující pro mě byl návrh moravské komory, aby hlas moravského delegáta měl při hlasování větší váhu než hlas delegáta z české komory. Je velká škoda, že moravští kolegové přijeli do Nymburka nepřipraveni, bez racionálního protinávrhu a systém dvou komor zneužili k destrukci volby. Jako další negativum, které mě osobně velice mrzelo, byly nevhodné projevy některých delegátů během vystoupení zástupců UEFA a FIFA Surkise a Vassalla.

Jak vám osobně bylo, když vámi zmíněný vysoký představitel světového fotbalu v ruštině promluvil k českým a moravským delegátům o normalizaci a poslušnosti?

Bylo to tvrdé, ale jasné sdělení, co nás bude čekat, když se neodhlasuje změna stanov. Naše společnost je na slovo normalizace v kombinaci s ruským jazykem velice citlivá a o vhodnosti některých výrazů můžeme diskutovat, ale je potřeba připomenout, že v průběhu jeho projevu začali někteří delegáti pískat, na což pan Surkis zareagoval ostřejší rétorikou. Ostatně jeho spoluřečník Björn Vassallo používal stejnou terminologii s podobným důrazem, ale v angličtině, což nevyvolalo téměř žádné emoce.

Když vynecháme tuto „politiku“, co byste si jako předseda okresního fotbalu přál od nově zvoleného vedení? Kam by podle vás mělo napřít pozornost z pohledu člověka ze základního fotbalového článku?

Pokud bych měl jmenovat jednu věc, tak to musí být jednoznačně stabilizace dotačního systému pro kluby i pro okresní a krajské svazy.

Jméno Martina Malíka nebylo širší fotbalové veřejnosti doposud příliš známé. Jak jste ho sám poznal při dosavadních jednáních a vystoupeních, co si slibujete, že by měl přinést do českého fotbalu?

Martin Malík má pověst schopného a pracovitého manažera a tak doufám, že svoje zkušenosti zhodnotí i jako šéf FAČR. Osobně jsem přesvědčen, že bude kvalitním předsedou a přeji mu do jeho práce mnoho zdaru. Jeden z prvních nelehkých úkolů pro něj bude změna stanov. Nelze konstruktivně pracovat v nedemokratických podmínkách, kdy může téměř poloviční menšina zablokovat názor většiny. Další důležitou kapitolou jeho práce bude zajišťování financí pro celé fotbalové hnutí, což nebude opět nic jednoduchého vzhledem k událostem uplynulého roku.

O české komoře se hovoří jako o „šiku korejských vojáků“. Cítíte se jako člen české komory v roli korejského vojáka? Je jednota české komory podle vás přirozená a zákonitě daná. Na čem je založena?

Jako korejský voják se tedy opravdu necítím, ale znovu se musím vrátit k posledním dvěma valným hromadám, kde jsem byl svědkem zneužití dvoukomorového systému, které nás s největší pravděpodobností uvrhne pod správu „výboru FIFA pro normalizaci“. Moravská komora na mě působila velice chaoticky, s rozpory uvnitř sebe sama a bez jakéhokoliv záměru se dohodnout. Odmítla dosažení stability a každý rozumný a racionálně uvažující člověk musel pochopit, že o toto především se hraje. Z tohoto pohledu mě jednota české komory přišla přirozená.

Pojďme do okresního fotbalu. Máte za sebou rok ve funkci předsedy. Jaké jsou pocity z uplynulého období? Do jaké míry se splnila očekávání, s nimiž jste funkci přebíral?

Myslím si, že se podařilo vytvořit tým lidí, kteří táhnou za jeden provaz, mají společný cíl a jsou schopni svým dílem na něm samostatně pracovat. Udělal se doopravdy velký kus práce i přes nelehké podmínky s financováním, které nás po celý rok provázely. V tomto směru proto převládá spokojenost.

Často se objevujete na utkáních v soutěžích všech kategoriích, dospělých i mládežnických? Co jste na nich viděl?

V mládežnických kategoriích jsem se především zajímal, jak se žákovská družstva vyrovnají s přechodem na systém 8 + 1 a hrou od vápna k vápnu. Musím s potěšením konstatovat, že dobře. Navíc se potvrzuje, že tyto změny jsou jednoznačně ve prospěch fotbalu. Turnaje mladších i starších přípravek nám běží už několik let ve stabilním schématu, přičemž jak organizace, tak vlastní průběh turnajů jsou téměř bezproblémové. Utkání dospělých, která jsem měl možnost zhlédnout, měla různou kvalitu, ale řada z nich byla velice dramatická a pro diváka jistě zajímavá. Co mně však přijde jako společný jmenovatel pro většinu utkání, je poměrně vysoký věkový průměr jejich účastníků, nízký počet mladých hráčů a střídačky s jedním či dvěma náhradníky nebo dokonce zející prázdnotou. A zde spatřuji rodící se výrazný existenční problém pro některé kluby do budoucna.

Jakou máte zpětnou vazbu ze strany samotných fotbalových klubů, když s nimi hovoříte o realitě okresního fotbalu? Setkáváte se častěji spíše s kritikou, nebo s chválou a náměty do další práce?

Zatím se setkávám spíše s pozitivními referencemi, i když popravdě podnětů pro naši další práci ze strany klubů není mnoho. A to je, myslím, škoda, ale je to současně příznačné pro celé dnešní fotbalové hnutí na nejnižší úrovni. Takové to spoléhání na setrvačnost stávajícího stavu, že to vždycky nějak dopadne a nějak se to vyřeší a do toho takové to české nadávání na poměry, že nejsou děti a lidé ochotni pracovat pro fotbal. Pravda je ovšem taková, že na této úrovni si fotbal musíme vybudovat a dále rozvíjet jenom my sami. Například v Dolním Újezdu či Březové nad Svitavou to pochopili již dávno a je radost sledovat, jak postupnými krůčky zlepšují v obci podmínky pro fotbal, zvyšují svoji členskou základnu a rovněž mají k dispozici zapálený tým lidí, kteří jsou nadšeni pro společnou věc.

Před rokem jste v prvním rozhovoru řekl, že fotbal zůstane lidovou zábavou, jen pro něho musíme udělat mnohem více než v minulosti. Sledujete v tomto směru, na všech frontách, alespoň částečný posun k lepšímu?

Řekl bych že rok je na nějaké obecné hodnocení hodně krátká doba, ale některé impulzy, například zavedení soutěže 8 + 1 dorostu, navázání úzké spolupráce s Regionální fotbalovou akademií Pardubice nebo start náboru nových rozhodčích jsme jako svaz provedli. Hodně ale bude samozřejmě záležet na klubech, jak moc budou chtít fotbal ve svých obcích udržet.

Hodně debat vzbudilo v uplynulém roce financování, také FAČR se dostala do značných ekonomických problémů. Jak jste tuto situaci vnímal ze své pozice a co si obecně myslíte o financování sportu, a především toho regionálního, v České republice?

Státní podpora je pro naše kluby stěžejní a všichni si přejeme, aby to, co se stalo vloni, se nikdy neopakovalo. Není možné vyhlásit dotační program a nutit kluby i svazy k tomu, aby během měsíce nebo čtrnácti dnů všechno zúřadovaly. Tento stav musí ministerstvo školství okamžitě změnit a financování sportu stabilizovat a narovnat. Naopak kluby samotné si musejí uvědomit, že za některými dotačními tituly se skrývají poměrně zajímavé peníze, ze kterých mohou například platit trenéry mládeže, a tím motivovat tyto dobrovolníky k další práci nebo díky této drobné podpoře přivést do klubů nové lidi.

Pokud byste měl zhodnotit roční práci jednotlivých úseků OFS Svitavy (VV, DK, STK, KR, KM), daří se naplňovat stanovené cíle? I s přihlédnutím k tomu, že například na čele komise rozhodčích došlo na podzim ke změně?

Předně musím říci, že jsem s prací všech odborných komisí včetně sekretariátu svazu více než spokojen. Myslím, že se podařilo na všech pozicích zajistit kvalifikované pracovníky, kteří svojí práci rozumějí a provádějí ji s nejvyšším nasazením. Sportovně technická komise zůstala ve svém složení nejstabilnější a dlouhodobě bezchybně pracuje na úseku organizace a řízení soutěží OFS. Ve zbylých komisích došlo po volbách k poměrně výrazným personálním změnám, které však kvalitu práce nikterak nenarušily, spíše naopak. Pavel Brandejs se bleskově zorientoval ve fotbalové legislativě a jeho disciplinární komise patří, troufnu si říci, k nejlepším v kraji. Komise rozhodčích stála před velice nelehkým úkolem, a to celkově stabilizovat svůj úsek a bezodkladně zahájit nábor nových tváří. Za rok se jim podařilo přivést k rozhodování úctyhodných dvanáct arbitrů, což hovoří za vše a doufám, že tato pozitivní tendence bude nadále pokračovat. Odchod Ondřeje Brychty z týmu komisi nikterak nepoznamenal a jeho nástupce Lukáš Hořínek se chopil kormidla pevnou rukou a s naprostou jistotou. Za zmínku ještě stojí i bezvadná práce obsazovacího úseku, jmenovitě Lukáše Raplíka, který jako naprostý nováček vykonává tuto činnost s obdivuhodnou lehkostí a precizností. Změny proběhly i v komisi mládeže. Martin Komoň obměnil trenérské posty u mládežnických výběrů, systematizoval jejich tréninkovou přípravu a zahájil úzkou spolupráci s RFA Pardubice.

Nedílnou součástí okresního fotbalového života musí být také jeho medializace, propagace, „prodání se“. Vy sám se o to přes sociální sítě snažíte denně. Má to svůj odraz?

Tady byl opravdu velký nedostatek, který se po loňských volbách odstranil téměř okamžitě. Vytvořili jsme zbrusu nové webové i facebookové stránky OFS, přičemž zejména na facebooku si vedeme velice dobře, když jsme za rok získali přes pět set fanoušků. Snažíme se přes tuto platformu informovat fotbalovou i nefotbalovou veřejnost o aktualitách v naší organizaci i chystaných událostech, které prokládáme zajímavými fotografiemi nebo videozáznamy z utkání soutěží OFS Svitavy. Máme dokonce i pravidelné přispěvatele z některých klubů a pevně doufám, že nám jich do budoucna dále přibude a obsah našich stránek bude ještě pestřejší.

V aktuální sezoně se v rámci OFS hrají soutěže od mladších přípravek po dospělé, v podobě 8 + 1 je organizována po letech i soutěže dorostu. Je to pro vás „vlaštovka,“ že by se i tato kategorie mohla dočkat v rámci okresu obrození, nebo spíše „slepá vývojová větev“?

Je paradoxní, že ještě před pěti lety bych byl tvrdě proti zřízení dorostenecké soutěže 8 + 1 a teď ji obhajuji jako jednu z cest, jak fotbal na malých obcích zachránit. Situace totiž začíná být opravdu vážná. Když pominu soutěže přípravek, máme na okrese pouze žákovskou soutěž 8 + 1, ze které žádný klub logicky nemůže vygenerovat tým pro jedenáctkový dorostenecký fotbal, a pokud nemáte dorostence, nemůžete doplňovat družstva mužů. V minulosti to nikoho nebolelo, ale dnes je zřetelný už i nedostatek dospělých hráčů v regionu, což za pár sezon muže vést k dramatickému jevu vymírání fotbalu na našich vesnicích. Toto rozhodně nechceme, a proto tento pokus. Mám informace, že minimálně další tři oddíly by se chtěly v příštím soutěžním ročníku do této soutěže rovněž zapojit, a tak pevně věřím, že se osmičkový dorost časem natrvalo na našem okrese etabluje.

Co byste závěrem popřál celému okresnímu fotbalovému hnutí do nového roku 2018?

Určitě stabilizaci financování, protože bez peněz se fotbal opravdu dělat nedá, ale ještě více bych si přál, aby v našich klubech došlo k uvědomění si vážnosti situace s členskou základnou, ze které nás dostane pouze aktivní a hlavně systematická práce se zaměřením na děti a mládež. Jen výchovou vlastních hráčů totiž můžeme udržet, potažmo zachránit fotbal v našich obcích.

Autor: Radek Halva

20.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 832 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9832 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Gymnázium aloise jiráska, litomyšl, t. g. masaryka 590, T. G. Masaryka, č.p. 590, 570 01 Litomyšl. Informace: Eva Kmošková, +420 468 008 953.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 21 500 Kč

Obsluha tkacích a pletacích strojů Tkadlec/Tkadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NABÍZÍME: pracovníka nevyučeného v oboru tkadlec/tkadlena zaškolíme, pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců, poté na dobu neurčitou, 13. a 14. plat, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem nebo osobně. Pracoviště: Silk & progress, spol. s r.o., 569 04 Brněnec. Informace: Eva Fečková, +420 461 544 252.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny B, způsobilost dle vyhlášky 50/78 Sb., KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Pavel kopsa, náměstí Míru, č.p. 75, 568 02 Svitavy 2. Informace: Martin Kopsa, +420 604 838 624.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka, pokladní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: prodej a doplňování zboží, zodpovědnost za svěřený úsek, čeká na Vás zajímavá práce v podobě kontroly čerstvosti ovoce a zeleniny, doplňování zboží, práce na pokladně, POŽADAVKY: praxe výhodou, příjemné a vstřícné vystupování, ochotu pracovat v kolektivu, NABÍZÍME: mzdu dle odvedené práce až 21 000 Kč, firemní benefity - atraktivní ceny služeb mobilního operátora, slevy na produkty dodavatelů elektrické energie a plynu, příspěvek na obědy, zaškolení, možnost plného nebo zkráceného úvazku, nástup možný dle dohody, možnost čerpání dalších firemních výhod, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Qanto services s.r.o. - borová, 569 82 Borová u Poličky. Informace: Milena Kliková, +420 604 693 319.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

V Litomyšli třídí a potřebují větší sběrný dvůr

V Litomyšli navýšili počty kontejnerů, od minulého roku třídí i kovy. Nyní plánují rozšíření sběrného dvoru, kde by měli podle propočtů v budoucnu zpracovat 1200 tun odpadu ročně.

Po houbách jakoby se slehla zem. V lesích je sucho

Svitavsko – Pokud jste, tak jako většina Čechů vášnivými houbaři, ani do lesa nechoďte. Po houbách jakoby se slehla zem. Dlouhotrvající sucho houbám nepřeje.

Záviděl jezdcům závody, chtěl ukrást sedla na koně

Litomyšl – Policisté obvinili z krádeže již dříve soudně trestaného pětapadesátiletého muže.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT