VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytvořili jsme tým, který táhne za jeden provaz

Svitavy /ROZHOVOR/ – Šéf okresního fotbalu okomentoval dění na nedávné Valné hromadě FAČR a svůj první rok ve funkci předsedy Výkonného výboru OFS.

20.1.2018
SDÍLEJ:

Předseda Výkonného výboru OFS Svitavy Jindřich Novotný (vpravo) se svým předchůdcem Antonínem Kadlecem.Foto: Deník/Radek Halva

Před rokem bylo zvoleno nové vedení Okresního fotbalového svazu Svitavy a do čela této organizace se postavil JINDŘICH NOVOTNÝ. A byl to rok nabití i pro něho událostmi, často nečekanými. Kromě „běžné“ agendy okresního fotbalu musel se svými spolupracovníky reagovat na nenadále situace typu dotační aféry ve vedení FAČR a následné potíže s financováním fotbalu nebo opakovanou a teprve v prosinci úspěšnou volbu vedení asociace. Témat na bilanční povídání je tedy více než dost.

Vraťme se nejprve do závěru minulého roku a k Valné hromadě Fotbalové asociace České republiky, které jste se osobně zúčastnil. Jaké dojmy jste si odnesl z tohoto jednání?

Valná hromada pro mě přinesla jediné pozitivum, a to zvolení předsedy a výkonného výboru asociace, která se tak může opravdu stoprocentně soustředit na svoji práci. Zbylý průběh valné hromady považuji za velké zklamání, zejména pak odmítnutí změny stanov pro volbu předsedy FAČR, kterou po nás delší dobu požaduje UEFA i FIFA. Zcela šokující pro mě byl návrh moravské komory, aby hlas moravského delegáta měl při hlasování větší váhu než hlas delegáta z české komory. Je velká škoda, že moravští kolegové přijeli do Nymburka nepřipraveni, bez racionálního protinávrhu a systém dvou komor zneužili k destrukci volby. Jako další negativum, které mě osobně velice mrzelo, byly nevhodné projevy některých delegátů během vystoupení zástupců UEFA a FIFA Surkise a Vassalla.

Jak vám osobně bylo, když vámi zmíněný vysoký představitel světového fotbalu v ruštině promluvil k českým a moravským delegátům o normalizaci a poslušnosti?

Bylo to tvrdé, ale jasné sdělení, co nás bude čekat, když se neodhlasuje změna stanov. Naše společnost je na slovo normalizace v kombinaci s ruským jazykem velice citlivá a o vhodnosti některých výrazů můžeme diskutovat, ale je potřeba připomenout, že v průběhu jeho projevu začali někteří delegáti pískat, na což pan Surkis zareagoval ostřejší rétorikou. Ostatně jeho spoluřečník Björn Vassallo používal stejnou terminologii s podobným důrazem, ale v angličtině, což nevyvolalo téměř žádné emoce.

Když vynecháme tuto „politiku“, co byste si jako předseda okresního fotbalu přál od nově zvoleného vedení? Kam by podle vás mělo napřít pozornost z pohledu člověka ze základního fotbalového článku?

Pokud bych měl jmenovat jednu věc, tak to musí být jednoznačně stabilizace dotačního systému pro kluby i pro okresní a krajské svazy.

Jméno Martina Malíka nebylo širší fotbalové veřejnosti doposud příliš známé. Jak jste ho sám poznal při dosavadních jednáních a vystoupeních, co si slibujete, že by měl přinést do českého fotbalu?

Martin Malík má pověst schopného a pracovitého manažera a tak doufám, že svoje zkušenosti zhodnotí i jako šéf FAČR. Osobně jsem přesvědčen, že bude kvalitním předsedou a přeji mu do jeho práce mnoho zdaru. Jeden z prvních nelehkých úkolů pro něj bude změna stanov. Nelze konstruktivně pracovat v nedemokratických podmínkách, kdy může téměř poloviční menšina zablokovat názor většiny. Další důležitou kapitolou jeho práce bude zajišťování financí pro celé fotbalové hnutí, což nebude opět nic jednoduchého vzhledem k událostem uplynulého roku.

O české komoře se hovoří jako o „šiku korejských vojáků“. Cítíte se jako člen české komory v roli korejského vojáka? Je jednota české komory podle vás přirozená a zákonitě daná. Na čem je založena?

Jako korejský voják se tedy opravdu necítím, ale znovu se musím vrátit k posledním dvěma valným hromadám, kde jsem byl svědkem zneužití dvoukomorového systému, které nás s největší pravděpodobností uvrhne pod správu „výboru FIFA pro normalizaci“. Moravská komora na mě působila velice chaoticky, s rozpory uvnitř sebe sama a bez jakéhokoliv záměru se dohodnout. Odmítla dosažení stability a každý rozumný a racionálně uvažující člověk musel pochopit, že o toto především se hraje. Z tohoto pohledu mě jednota české komory přišla přirozená.

Pojďme do okresního fotbalu. Máte za sebou rok ve funkci předsedy. Jaké jsou pocity z uplynulého období? Do jaké míry se splnila očekávání, s nimiž jste funkci přebíral?

Myslím si, že se podařilo vytvořit tým lidí, kteří táhnou za jeden provaz, mají společný cíl a jsou schopni svým dílem na něm samostatně pracovat. Udělal se doopravdy velký kus práce i přes nelehké podmínky s financováním, které nás po celý rok provázely. V tomto směru proto převládá spokojenost.

Často se objevujete na utkáních v soutěžích všech kategoriích, dospělých i mládežnických? Co jste na nich viděl?

V mládežnických kategoriích jsem se především zajímal, jak se žákovská družstva vyrovnají s přechodem na systém 8 + 1 a hrou od vápna k vápnu. Musím s potěšením konstatovat, že dobře. Navíc se potvrzuje, že tyto změny jsou jednoznačně ve prospěch fotbalu. Turnaje mladších i starších přípravek nám běží už několik let ve stabilním schématu, přičemž jak organizace, tak vlastní průběh turnajů jsou téměř bezproblémové. Utkání dospělých, která jsem měl možnost zhlédnout, měla různou kvalitu, ale řada z nich byla velice dramatická a pro diváka jistě zajímavá. Co mně však přijde jako společný jmenovatel pro většinu utkání, je poměrně vysoký věkový průměr jejich účastníků, nízký počet mladých hráčů a střídačky s jedním či dvěma náhradníky nebo dokonce zející prázdnotou. A zde spatřuji rodící se výrazný existenční problém pro některé kluby do budoucna.

Jakou máte zpětnou vazbu ze strany samotných fotbalových klubů, když s nimi hovoříte o realitě okresního fotbalu? Setkáváte se častěji spíše s kritikou, nebo s chválou a náměty do další práce?

Zatím se setkávám spíše s pozitivními referencemi, i když popravdě podnětů pro naši další práci ze strany klubů není mnoho. A to je, myslím, škoda, ale je to současně příznačné pro celé dnešní fotbalové hnutí na nejnižší úrovni. Takové to spoléhání na setrvačnost stávajícího stavu, že to vždycky nějak dopadne a nějak se to vyřeší a do toho takové to české nadávání na poměry, že nejsou děti a lidé ochotni pracovat pro fotbal. Pravda je ovšem taková, že na této úrovni si fotbal musíme vybudovat a dále rozvíjet jenom my sami. Například v Dolním Újezdu či Březové nad Svitavou to pochopili již dávno a je radost sledovat, jak postupnými krůčky zlepšují v obci podmínky pro fotbal, zvyšují svoji členskou základnu a rovněž mají k dispozici zapálený tým lidí, kteří jsou nadšeni pro společnou věc.

Před rokem jste v prvním rozhovoru řekl, že fotbal zůstane lidovou zábavou, jen pro něho musíme udělat mnohem více než v minulosti. Sledujete v tomto směru, na všech frontách, alespoň částečný posun k lepšímu?

Řekl bych že rok je na nějaké obecné hodnocení hodně krátká doba, ale některé impulzy, například zavedení soutěže 8 + 1 dorostu, navázání úzké spolupráce s Regionální fotbalovou akademií Pardubice nebo start náboru nových rozhodčích jsme jako svaz provedli. Hodně ale bude samozřejmě záležet na klubech, jak moc budou chtít fotbal ve svých obcích udržet.

Hodně debat vzbudilo v uplynulém roce financování, také FAČR se dostala do značných ekonomických problémů. Jak jste tuto situaci vnímal ze své pozice a co si obecně myslíte o financování sportu, a především toho regionálního, v České republice?

Státní podpora je pro naše kluby stěžejní a všichni si přejeme, aby to, co se stalo vloni, se nikdy neopakovalo. Není možné vyhlásit dotační program a nutit kluby i svazy k tomu, aby během měsíce nebo čtrnácti dnů všechno zúřadovaly. Tento stav musí ministerstvo školství okamžitě změnit a financování sportu stabilizovat a narovnat. Naopak kluby samotné si musejí uvědomit, že za některými dotačními tituly se skrývají poměrně zajímavé peníze, ze kterých mohou například platit trenéry mládeže, a tím motivovat tyto dobrovolníky k další práci nebo díky této drobné podpoře přivést do klubů nové lidi.

Pokud byste měl zhodnotit roční práci jednotlivých úseků OFS Svitavy (VV, DK, STK, KR, KM), daří se naplňovat stanovené cíle? I s přihlédnutím k tomu, že například na čele komise rozhodčích došlo na podzim ke změně?

Předně musím říci, že jsem s prací všech odborných komisí včetně sekretariátu svazu více než spokojen. Myslím, že se podařilo na všech pozicích zajistit kvalifikované pracovníky, kteří svojí práci rozumějí a provádějí ji s nejvyšším nasazením. Sportovně technická komise zůstala ve svém složení nejstabilnější a dlouhodobě bezchybně pracuje na úseku organizace a řízení soutěží OFS. Ve zbylých komisích došlo po volbách k poměrně výrazným personálním změnám, které však kvalitu práce nikterak nenarušily, spíše naopak. Pavel Brandejs se bleskově zorientoval ve fotbalové legislativě a jeho disciplinární komise patří, troufnu si říci, k nejlepším v kraji. Komise rozhodčích stála před velice nelehkým úkolem, a to celkově stabilizovat svůj úsek a bezodkladně zahájit nábor nových tváří. Za rok se jim podařilo přivést k rozhodování úctyhodných dvanáct arbitrů, což hovoří za vše a doufám, že tato pozitivní tendence bude nadále pokračovat. Odchod Ondřeje Brychty z týmu komisi nikterak nepoznamenal a jeho nástupce Lukáš Hořínek se chopil kormidla pevnou rukou a s naprostou jistotou. Za zmínku ještě stojí i bezvadná práce obsazovacího úseku, jmenovitě Lukáše Raplíka, který jako naprostý nováček vykonává tuto činnost s obdivuhodnou lehkostí a precizností. Změny proběhly i v komisi mládeže. Martin Komoň obměnil trenérské posty u mládežnických výběrů, systematizoval jejich tréninkovou přípravu a zahájil úzkou spolupráci s RFA Pardubice.

Nedílnou součástí okresního fotbalového života musí být také jeho medializace, propagace, „prodání se“. Vy sám se o to přes sociální sítě snažíte denně. Má to svůj odraz?

Tady byl opravdu velký nedostatek, který se po loňských volbách odstranil téměř okamžitě. Vytvořili jsme zbrusu nové webové i facebookové stránky OFS, přičemž zejména na facebooku si vedeme velice dobře, když jsme za rok získali přes pět set fanoušků. Snažíme se přes tuto platformu informovat fotbalovou i nefotbalovou veřejnost o aktualitách v naší organizaci i chystaných událostech, které prokládáme zajímavými fotografiemi nebo videozáznamy z utkání soutěží OFS Svitavy. Máme dokonce i pravidelné přispěvatele z některých klubů a pevně doufám, že nám jich do budoucna dále přibude a obsah našich stránek bude ještě pestřejší.

V aktuální sezoně se v rámci OFS hrají soutěže od mladších přípravek po dospělé, v podobě 8 + 1 je organizována po letech i soutěže dorostu. Je to pro vás „vlaštovka,“ že by se i tato kategorie mohla dočkat v rámci okresu obrození, nebo spíše „slepá vývojová větev“?

Je paradoxní, že ještě před pěti lety bych byl tvrdě proti zřízení dorostenecké soutěže 8 + 1 a teď ji obhajuji jako jednu z cest, jak fotbal na malých obcích zachránit. Situace totiž začíná být opravdu vážná. Když pominu soutěže přípravek, máme na okrese pouze žákovskou soutěž 8 + 1, ze které žádný klub logicky nemůže vygenerovat tým pro jedenáctkový dorostenecký fotbal, a pokud nemáte dorostence, nemůžete doplňovat družstva mužů. V minulosti to nikoho nebolelo, ale dnes je zřetelný už i nedostatek dospělých hráčů v regionu, což za pár sezon muže vést k dramatickému jevu vymírání fotbalu na našich vesnicích. Toto rozhodně nechceme, a proto tento pokus. Mám informace, že minimálně další tři oddíly by se chtěly v příštím soutěžním ročníku do této soutěže rovněž zapojit, a tak pevně věřím, že se osmičkový dorost časem natrvalo na našem okrese etabluje.

Co byste závěrem popřál celému okresnímu fotbalovému hnutí do nového roku 2018?

Určitě stabilizaci financování, protože bez peněz se fotbal opravdu dělat nedá, ale ještě více bych si přál, aby v našich klubech došlo k uvědomění si vážnosti situace s členskou základnou, ze které nás dostane pouze aktivní a hlavně systematická práce se zaměřením na děti a mládež. Jen výchovou vlastních hráčů totiž můžeme udržet, potažmo zachránit fotbal v našich obcích.

Autor: Radek Halva

20.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Ekonom/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: stravenky. Pracoviště: Stavebniny stupka s. r. o. - moravská třebová (pivovarská), Pivovarská, č.p. 130, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Radomíra Žilková, +420 735 121 050.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 74 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník/Dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce ve výrobě se dřevem, Požadujeme: místo pouze pro OZP, jedná se o pozici dělníka v dřevovýrobě (jednoduchá výroba ze dřeva), lehká práce, fyzicky nenáročná, možnost práce v sedě, Nabízíme: motivační finanční ohodnocení od 70 Kč/hod, v pracovní době jsou zajištěny dostatečné časové přestávky, které jsou pro odpočinek, možnost zkrácených úvazků 2h, 4h, 6h denně, práce v nové rozvíjející se společnosti, náplň práce se snažíme přizpůsobit jakémukoliv zdravotnímu postižení, aby osoby se zdravotním postižením dostaly možnost uplatnit se na trhu práce, přijďte se za námi podívat a my Vám ukážeme o jakou práci se jedná a společně se domluvíme co byste ve výrobě zvládli, produkty, které se vyrábí najdete na www.lucorp.cz. Pracoviště: Lucorp s.r.o. - kunčina, 569 24 Kunčina. Informace: Lukáš Kolouch, +420 731 488 882.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 18 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Specialista/specialistka zákaznického servisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komunikace s lidmi je tvým potěšením? Zvládneš udělat maximum, aby byl zákazník spokojený? Přijď mezi nás a ukaž nám, že můžeš být posilou našeho týmu., , Jaká Tě čeká práce:, " Budeš přijímat a zpracovávat objednávky., " Komunikace se zákazníky a kolegy napříč celou společností bude tvojí každodenní činností., Co očekáváme:, " Máš vynikající komunikační schopnosti., " Nebojíš se zvednout telefon, když zazvoní., " Ovládáš práci na PC a MS Office., " Dokážeš pracovat samostatně a nebojíš se odpovědnosti za své činy., " Pokud máš znalosti programu Money S3, S5 - výhoda pro tebe., Na co se můžeš těšit:, " Zázemí úspěšné české společnosti., " Přátelskou partu kolegů, kteří dokáží nejen oslavit skvělé výsledky, ale také povzbudit a poradit, když se nedaří., " Budeš mít možnost vzdělávat se, jak v produktech, tak ve svých dovednostech., " Firemní akce, na které se dlouho vzpomíná., " Samozřejmostí je mobilní telefon s neomezeným tarifem., " PODPORU, sami víme, že každý začátek je těžký., Jdeš do toho s námi?, " Jestli tě pracovní pozice zaujala, pošli nám životopis a my tě budeme kontaktovat., , Výhody:, Stravenky, mobilní telefon s neomezeným tarifem, sodexo benefity. Pracoviště: Papera s.r.o., Hálkova, č.p. 2217, 568 02 Svitavy 2. Informace: Lenka Boštíková, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 30 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Obchodní zástupce, NAVÝŠENÍ ZÁKLADNÍ MZDY, Společnost Rodinná energie a.s. nabízí pozici obchodního zástupce. Pokud nechcete jenom sedět v kanceláři a každý den vídat ty samé tváře, máte obchodního ducha a srdce hráče, je tato pozice přímo dělaná pro Vás! , Očekáváme od Vás:, Proaktivní přístup, asertivní jednání, srdce a duši obchodníka, skvělou výřečnost, komunikační a prezentační dovednosti, řidičský průkaz skupiny B, loajalitu, flexibilitu a ochotu učit se nové věci., Nabízíme Vám: , Smlouvu na dobu neurčitou, mzdové ohodnocení 30.000 + prémie závislé na úspěšnosti obchodníka, možnost využívat služebního telefonu a automobilu, různorodou samostatnou práci s možností profesního růstu a výborné mzdové ohodnocení., Co bude náplní Vaší práce?, Prezentace naší společnosti a prodej našich produktů, přímá reprezentace, a uzavírání obchodů. , Své životopisy zasílejte na personalni@rodinna-energie.cz. Pracoviště: Rodinná energie a.s., Na Lánech, č.p. 764, 570 01 Litomyšl. Informace: Lukáš Pešek, +420 777 486 951.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala.

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala

Špindlerův Mlýn.
17

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Cestami víry: Otec Šebestián

Moravská Třebová – V cyklu Cesty víry odvysílala Česká televize autentický příběh moravskotřebovského františkána Šebestiána Smrčiny, který se dotkl dna a dnes mění životy těch, které jiní už odepsali.

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Čtenáři, hrajte o sud piva a televizor

Svitavy - Populární tipovací soutěž Deníku TIP liga se opět rozbíhá. Čtenáři, tipujte výsledky okresních fotbalových zápasů a vyhrajte zajímavé ceny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT