Ten zaznamenal oproti ročníku předešlému jednu zásadní změnu, když se počet účastníků vrátil ke čtrnácti. Možná i toto přispělo k jeho vyrovnanosti. Druhé Jaroměřice dělí od posledních Linhartic pouhých deset bodů a pátou Kamennou Horku už jenom šest.

Takto našlapané tabulce odpovídal samozřejmě také průběh podzimu. Pořadí se stále přelévalo, stačilo dvakrát za sebou vyhrát a družstvo se rázem vyšvihlo výrazně nahoru, naopak přišly dvě porážky a následoval pád o řadu pozic. Modelovým příkladem budiž Opatov, který skvěle začal, ale pak po slabších výkonech prohučel během pár týdnů snad o deset příček. Opačně tomu bylo v případě Jaroměřic, které báječný závěr vynesl na druhé místo, byť se dlouho pohybovaly sotva ve středu tabulky. A takových příkladů by se našlo bezesporu mnohem více.
Jediným týmem, který udržel stabilní výkonnost prakticky po celou podzimní část, byla rezerva moravskotřebovského Slovanu. Oproti dalším soupeřům měla jednu velkou výhodu. Pravidelně dokázala vítězně zvládnout i ty zápasy, v nichž jí okolnosti nebyly vůbec nakloněny. Jako v Mladějově, kde udržela těsné vedení i v deseti po několika zraněních, jako proti Kunčině, když vyhrála, přestože už v prvním poločase přišla o vyloučeného hráče. To byly ty důležité zisky, které spolurozhodovaly o čtyřbodovém náskoku na čele tabulky. Vlastně pouze v jednom zápase Slovan selhal, a to na závěr v Čisté (0:3), jinak se dokázal zakolísáním vyhnout a v tomto směru byl výjimkou.

Ještě tři další kluby překonaly hranici dvaceti bodů, což je ze třinácti zápasů také poměrně málo a jen to dokládá, jak je soutěž vyrovnaná. Jaroměřicím pomohl na druhou příčku, jak už řečeno, vydařený finiš, ale také skvělý individuální počin Daniela Švece, který je se dvanácti trefami nejlepším podzimním kanonýrem okresního přeboru. Pomyslný bronz patří v polovině sezony Janovu, který si pozici vylepšil také až ke konci, vstup do soutěže mu příliš nevyšel. Čtvrtá Litomyšl B to jako nováček přeboru měla zase opačně. Zahájila ve velkém stylu, třeba zvítězila i v Moravské Třebové, ale postupně šla výsledkově o něco dolů.

Následují týmy, které jeden týden zazářily, aby v dalším kole zklamaly a tak pořád dokola. Zatím pátá Horka neudržela nasazené tempo z úvodu sezony, kdy to vypadalo, že bude hrát ještě výše. Ze čtveřice sedmnáctibodových zaujala solidními výkony Kunčina, už proto, že pořád hraje v azylu a bez výhody skutečného domácího prostředí. Opatov upoutal výborným nástupem, který mu ale dlouho nevydržel. Na vině je jednoznačně defenziva, ta je z osmatřiceti góly jasně nejhorší v soutěži.

Tak trochu záhadou byly výsledky Mladějova a Bystrého. U této dvojice se snad ještě markantněji než u jiných týmů střídaly dobré zápasy s mizernými, takže nic lepšího nežli prostředek tabulky uhrát nemohly. Nelze přitom zapomenout, že se nacházíme v pásmu ohrožení, náskok na poslední mužstvo je tady čtyřbodový.

Ano, to už se dostáváme do těch tabulkových pater, která obývají jednoznačně nespokojené celky. Dolní Újezd B také vstoupil do sezony daleko nadějněji, než nakonec dopadl. Jevíčko se určitě nemůže chlubit nejhorším útokem v přeboru. Pouhých šestnáct vstřelených branek hráče z Malé Hané logicky velmi výrazně limitovalo. Velké zklamání zažili v Čisté, která se nějak nemohla chytit. Že fotbal hrát dovede, to dokázala v posledním kole proti Moravské Třebové, ale nakonec pouze díky tomuto překvapivému třígólovému úspěchu nepřezimuje poslední.

Tabulkové podpalubí obsazují týmy z Moravskotřebovska. V případě Dlouhé Loučky to snad ani není žádná senzace, Sokol mívá jaro většinou lepší podzimu. Druhý nováček z Linhartic je na tom výsledkově hůře, než by možná jeho sympatické výkony naznačovaly, ale okresní přebor není III. třída. Ve vyšší soutěži se každá chyba trestá daleko tvrději a Metra se o tom přesvědčila. Nenachází se ale v nijak beznadějné pozici, naopak, je v těsném kontaktu na ostatní.

Ze všeho uvedeného vyplývá, že podzim vytvořil mimořádně zajímavý základ pro divácky atraktivní a událostmi nabité jarní pokračování. Jakékoli prognózy jsou vzhledem k situaci v tabulce jen plácnutím do vody. Bude záležet na řadě okolností, třeba i na tom, jak vážně kde vezmou zimní přípravu. Bez tréninku ani v okresním přeboru uspět nelze.

Střelci (podle oficiálních zápisů)

Moravská Třebová B (34): 9 – Polák, 4 – Skřebský, 3 – Maleňák, Pařil, 2 – Doseděl, Strouhal, Coufal, Komoň, 1 – Huryta, Rockwood, Kalus, Zobač, Fikr, Rázl, Linhart.
Jaroměřice (30): 12 – Švec, 7 – Batelka, 3 – Tesař, 2 – Valášek, Knoll, Jan Valenta, 1 – Gecl, Lajšner.
Janov (31): 7 – P. Zvěřina, 6 – Pat. Bureš, Novotný, 3 – A. Zvěřina, Mir. Wejda, 1 – L. Zvěřina, Johan, Maloch, Knap, V. Wejda, Klejch.
Litomyšl B (27): 9 – Pala, 3 – M. Vomočil, 2 – Urban, Lesák, Němec, 1 – M. Malý, Beneš, Janoušek, Rumler, Kavan, P. Pavlák, Kolek, Kroupa, vlastní (K. Horka).
Kamenná Horka (21): 4 – M. Bubela, 3 – Dokoupil, Rumpík, 2 – Benc, Mach, 1 – Lelek, Kovář, Jiroušek, Škáva, Letocha, Tesař, vlastní (Janov).
Kunčina (17): 6 – Tlustoš, 5 – J. Spálenský, 2 – Štrajt, Nedoma, 1 – Šmehlík, Pagáč.
Mladějov (19): 4 – Seryn, 3 – R. Dlouhý, Abraham, P. Prosecký, 2 – Šmehlík, Satler, 1 – Suchý, Kudyn.
Opatov (29): 7 – Vostřel, 5 – Mašek, 4 – Paar, Kalánek, 3 – Jiráček, 2 – Popelka, 1 – Procházka, Stolarik, Petruň, Fukar.
Bystré (17): 5 – Putnar, 4 – Mužík, 2 – Štaud, Mitáš, 1 – Vomočil, Oravec, Zahoran, Břicháček.
Dolní Újezd B (17): 2 – Heinisch, M. Vomáčka, Doubek, Nádvorník, J. Částek, Mir. Částek, 1 –Víšek, Pav. Kuta, Renza, Kromichal, vlastní (Opatov).
Jevíčko (16): 3 – T. Klein, Němeček, Továrek, Podlezl, 2 – Z. Klein, 1 – Seknička, Čekal.
Čistá (20): 7 – P. Stříteský, 2 – D. Nepraš, M. Nepraš, Kostlán, 1 – Zerzán, O. Nepraš, Rožek, Severa, J. Kmošek, Čapek, Padělek.
Dlouhá Loučka (17): 4 – Marván, J. Kolář, 3 – Křivánek, 2 – Štěpánek, 1 – Sedlák, Chromý, Charvát, R. Dvořák.
Linhartice (19): 5 – Vacek, 2 – Langr, Heger, Lébiš, Kolísek, T. Kelo, 1 – P. Kelo, Grepl, Konečný, Kryštof.