Jedna věc je naprosto jasná – sezona vstupuje do rozhodující fáze a v klubech začínají být výrazně hákliví na skutečně či domnělé omyly rozhodčích. Naše redakce nebude dělat soudce, rozhodně ne u těch zápasů, kde nejsme očitými svědky. Zveřejňujeme názory nikoli vlastní, ale konkrétních zástupců oddílů.

Nejhorší zápas

Zklamání zavládlo v sobotu v Rychnově na Moravě. Nejen kvůli porážce s Načešicemi v poměru 0:2, jež znamená další prohloubení existenčních potíží v I. A třídě, ale i ze způsobu, jakým k ní došlo. Domácí fotbalisté opouštěli trávník s pocitem křivdy. „Výkon rozhodčího Kvačka a arogantní chování celé trojice se vymyká mému chápání,“ říká předseda klubu Jindřich Šmída.

Už vedoucí gól Mezilesí ze 16. minuty vzbudil emoce, jelikož míč odražený od břevna po střele – nestřele Tamchyny podle mínění většiny přítomných nepřešel brankovou čáru celým svým objemem. „Sudí rozhodli, jak rozhodli, budiž. Co ale nemohu akceptovat, je vyloučení Kylara po situaci, kdy byl sám faulován, a poté popis jeho údajného přestupku do zápisu. Přitom tolik zákroků na něj zůstalo neodpískáno,“ uvedl Šmída. Pokus domácích o tlak na začátku druhého poločasu utnula po čtyřech minutách penalta. „Mohla se pískat, nemusela, jenže celá řada daleko horších zákroků zůstávala ze strany rozhodčího zcela bez povšimnutí. Od té chvíle bylo po fotbale,“ lituje Jindřich Šmída.

Celkový dojem ze zápasu zůstal rozpačitý. „Já si určitě nechci stěžovat a brečet, jenže máte to složité. Přišlo hodně diváků, kteří si to pro příště rozmyslí. Byl to nejhorší zápas, jaký byl v Rychnově k vidění. Přišli jsme o vyloučeného Kylara, zranil se Langr a v sobotu hrajeme s vedoucím Žamberkem. Budeme ale bojovat,“ uzavřel předseda klubu.

Hosté pomohli

Další pozoruhodný „átřídní“ duel se hrál na Černé hoře v Litomyšli. Tady však naštěstí šlo jen o fotbal a góly. Za vše hovoří sled branek: 2:0 – 2:3 – 4:3. Hostují Valy odešly poraženy, byť ještě sedm minut před posledním hvizdem vedly a měly body v hrsti. „Hosté u nás předvedli velice dobrý výkon a musím uznat, že by si bod zasloužili. Vítězství nám darovali hrubými chybami v obraně v závěru,“ uznal lodivod Jiskry Vladimír Pala.

Jeho svěřenci vstoupili do zápasu báječně, během čtvrthodinky vedli 2:0, ovšem úsek mezi 35. a 75. minutou se jim vůbec nepovedl. „Začali jsme produkovat to, co jsme předváděli v Chocni, tedy nedůraznou hru bez pohybu. Soupeř toho pochopitelně využil, my jsme zabrali až za stavu 2:3 a dokázali skóre otočit. Výkonem jsme nenadchli, ale tří doslova vybojovaných bodů si cením,“ dodal trenér Pala.

Férové řízení

První jarní vítězství do tabulky krajského přeboru vybojoval v Lanškrouně celek Slovanu Moravská Třebová. Jeho trenér Petr Mrázek však spíše než o tomto duelu mluvil o jiném tématu. „Pro nás to byl dost specifický zápas. Po třech předchozích, které byly řízeny vyloženě neobjektivně, a při vědomí, že náš kraj není schopen zajistit si ve svých soutěžích pořádek, jsme požádali o pomoc ČMFS Praha a ten nám vyšel vstříc. Nevím, jestli to bylo tím, ale rozhodčí pískal férově a i díky tomu se dalo normálně hrát,“ poznamenal trenér Slovanistů.

Třebovští toho také využili, dokázali si v průběhu hry vypracovat až čtyřbrankové vedení a svému soupeři nedali naději. „Sice jsme si v závěru neodpustili zbytečné chyby v obraně a dvakrát inkasovali, přesto jsem rád, že jsme zápas takto zvládli a zcela zaslouženě vyhráli. Neřekl bych, že jsme domácí nějak překvapili. Hráli jsme stejnou hru jako pokaždé, ale tentokrát to bylo možné. Pevně věřím, že stejné to bude i v derby proti Svitavám, myslíme na vítězství.“

Petr Mrázek vyznává fotbalovou filosofii, ze které nehodlá slevit. „My jsme nastoupili už před lety cestu nikdy a za žádných okolností neovlivňovat rozhodčí. Pokud chceme náš fotbal někam posunout, tak to jinak nepůjde,“ dodal.

Zlepšení je vidět

Na závěr se ještě zmiňme zase o fotbale jako takovém. Konkrétně o poličském, který začíná dělat svým příznivcům radost. Zlepšenou formu prokazuje v posledních kolech krajského přeboru SK Masokombinát. Vítězství v Srchu bylo druhé v řadě a posunulo ho blíže do klidného středu tabulky. Hrající trenér František Švec ovšem upozorňuje, že zápas se mohl vyvíjet úplně jinak. „Klíčové byly dvě nevyužité šance domácích do 20. minuty, při nichž nás výborně podržel brankář Prokop. Kdyby je proměnili, hrálo by se asi úplně jinak, takhle jsme po naší brance do šatny měli navrch my,“ popisuje Švec.

Vítězství Poličští zvýraznili po změně stran, za druhou půli si tři body rozhodně zasloužili. „Musím říci, že jsem od Titaniku čekal přece jen více. Hrál hodně profesorsky, jeho hráči působili dost uspokojeným dojmem. Bojovnost a větší vůle po vítězství byla na naší straně,“ upozornil Švec.

Polička hostí v sobotu Stolany a pokud by střetnutí proti tonoucímu soupeři zvládla, bude moci hovořit o klidném dohrání sezony. „Zápas od zápasu jdeme nahoru, a to jak fyzicky, tak při práci s míčem. Jednoznačně se zlepšuje sehranost mužstva, kluci si více zvykají sami na sebe a někteří i na nové posty. Vidí, že na krajský přebor mají, roste jim sebevědomí, jedno s druhým se odráží v lepších výsledcích. Snad to bude v tomto trendu pokračovat.“ doufá trenér Švec.