První a druhý srpnový den znamenají pro fotbalové týmy v regionu start do sezony. Ne sice ještě úplně ostrý, ale jen „pohárový", nicméně tyto duely budou pro fanoušky „předkrmem" před zahájením krajských mistrovských soutěží.

První kolo krajského poháru nabízí celkem šestnáct utkání ve dvou skupinách (Svitavsko + Ústecko, Chrudimsko + Pardubicko). Jsou mezi nimi měření sil, která byla měla být papírově jasná, ale hned v úvodním kole se najdou také střetnutí, jaká by pro netrpělivé fotbalové fanoušky měla být zajímavá.

A „zajímavá" budou rovněž pro jednotlivé kluby, neboť budou „revoluční". Na všech stadionech by měla být k dispozici výpočetní technika s připojením na internet, prostřednictvím čehož se budou vyplňovat zápisy o utkání. Kompletní informace o daném zápase by se v informačním systému měly objevit bezprostředně poté, co je rozhodčí společně s vedoucími družstev do zápisu potvrdí. Rozhodčí nebudou vypláceni v hotovosti, hráči nebudou mít registrační průkazy a tak dále.

O výsledcích se však nebude rozhodovat u počítače, ale stále na hřištích v průběhu devadesáti minut (případně v penaltovém rozstřelu), takže si raději přibližme, na co se diváci mohou v zahajovacím kole těšit.

Derby má náboj vždy

Asi největších tahákem v programu úvodního dějství je tradiční sousedské derby mezi Litomyšlí a Dolním Újezdem. Tato bitva má svoji prestiž pokaždé, ať se hraje v rámci mistrovské soutěže, poháru či přípravy. Oba rivalové měli na jaře podobný, tedy sestupový osud, a skládají dohromady sestavy pro I. A třídu. Zatímco v Újezdu zůstal u kormidla Tomáš Abt, tak na litomyšlskou lavičku nově zasedl Pavel Švec. Pro oba celky půjde především o dobrou přípravu, nicméně prohrát s odvěkým rivalem nechce nikdo. A to přesto, že kádry vzhledem k období dovolených i z dalších důvodů asi nebudou optimální.

Druhý regionální souboj víkendu se bude hrát v neděli v podvečer v Pomezí, kam zavítá moravskotřebovský Slovan. A i tohle je jeden z duelů, v němž by měl být k vidění atraktivní fotbal. Rozdíl jedné třídy mírně favorizuje hosty, v jejich případě však bude velice záležet na tom, jakým způsobem k pohárovému utkání přistoupí a v jaké sestavě se představí. Což však neplatí zdaleka pouze o Moravské Třebové, ale vlastně o všech týmech z krajského přeboru. A tím pádem mohou naděje „outsiderů" na překvapení rapidně narůstat ještě před zápasem.

Náprava krachu

Celek TJ Svitavy se znovu po roce vypraví k úvodnímu pohárovému vystoupení na Ústecko, jen místo Srubů to bude do Zámrsku. Vloni skončil mimořádně špatně, když podcenil soupeře a po slabém výkonu byl z poháru venku dříve, než by koho napadlo. Letos by snad měl dopadnout o poznání lépe, i když na horké půdě v Zámrsku se nikomu nehraje dobře a navíc domácí postoupili ze druhého místa do I. A třídy, takže nepůjde o nějaké „nazdárky". Omlazený svitavský celek však v odehraných přípravných duelech prokázal herní kvalitu a pokud k ní přidá i zodpovědný přístup, neměl by mít s postupem starosti.

Na stadionu u Loučné bude hrát domácí Slavoj proti Žamberku, ale považovat v tomto případě soupeře za favorita není na místě. Žamberk totiž už v dřívějšku opakovaně prokázal, že ho pohár vůbec nezajímá, a na úvodní kolo pravidelně posílá svoje béčko hrající okresní přebor. Letošek v tomto směru pravděpodobně nebude výjimkou, což ukazuje pohled na oficiální webové stránky tohoto klubu. A v ten moment se karty samozřejmě obracejí a Slavoj by se měl tvrdě přihlásit o postup.

David na Goliáše

Zdánlivě nejjednoznačnější by mělo být utkání mezi Sokolem Bystré a Lanškrounem. Aby také ne. Domácí jsou v krajské části díky svému jarnímu primátu v okresním poháru a těžšího rivala snad ani nemohli vyfasovat. Lanškroun hrál finále poháru v kraji a skoro až do posledního kola bojoval o vítězství v krajském přeboru. I když se asi nedá čekat, že by do Bystrého přijel v nejsilnějším složení, tak to pro domácí hráče stejně bude pořádná výzva. Musí vsadit na maximální nasazení a průběh ukáže, na co budou stačit.

Nic jiného než postup do druhého kola by nemělo přicházet v úvahu v případě Poličky. Ta sice také patřila mezi celky, které si s úspěchem v poháru hlavu příliš nelámaly, nicméně tentokrát tomu zřejmě bude jinak a k sobotnímu zápasu odjede v rámci možností první tým. A to znamená, že domácí Jablonné nad Orlicí by nemělo mít mnoho šancí, neboť sice hrálo v popředí I. B třídy, jenže to je pořád o dvě třídy níže nežli Polička a takový rozdíl musí být znát.

Pohár hejtmana Pardubického kraje

SKUPINA SVITAVSKO – ÚSTECKO

1. KOLO (1. – 2. srpna):

Fotbal Žichlínek – FK Česká Třebová (sobota, 18:00)
TJ Jablonné nad Orlicí – SK Polička (sobota 18:00)
Sokol Pomezí – SKP Slovan Moravská Třebová (neděle 18:00)
TJ Semanín – FK Agria Choceň (neděle 18:00)
Slavoj Cerekvice – 1. FC Žamberk (sobota 18:00)
Jiskra Litomyšl – Sokol Dolní Újezd (sobota 18:00)
SK Zámrsk – TJ Svitavy (sobota 18:00)
Sokol Bystré – TJ Lanškroun (neděle 17:00)

2. KOLO (8. – 9. srpna):

Vítěz Žichlínek/Česká Třebová – Vítěz Jablonné/Polička
Vítěz Pomezí/Moravská Třebová – Vítěz Semanín/Choceň
Vítěz Cerekvice/Žamberk – Vítěz Litomyšl/Dolní Újezd
Vítěz Zámrsk/Svitavy – Vítěz Bystré/Lanškroun