Po řadě let (malá hádanka pro pamětníky – přesně po šestadvaceti) strávených vesměs v ligových a divizních týmech (Hradec, L. Bohdaneč, Zlín, Pardubice, Turnov či Letohrad) se svitavský fotbalový odchovanec JIŘÍ VALTA vrátil do rodného klubu. Hodlá zde uzavřít svou bohatou kariéru.

První otázka je tedy nasnadě, proč?

Úlohu v tom sehrálo více faktorů. V mém posledním působišti v Letohradu jsem byl osm let, už to pomalu zavánělo „vyčpěním“. Cítil jsem potřebu změny prostředí. Myslím, že to je dobře i pro klub, pro jeho cíle a ambice, potřebují čerstvou krev.

Přemýšlel jste hned o návratu do Svitav nebo byly také jiné varianty?

Dostal jsem několik i finančně celkem zajímavých nabídek, ale už chci zakotvit a kde jinde by to mělo být? Navíc se přidaly zdravotní potíže otce, takže bylo rozhodnuto.

Věděl jste, co můžete od svého příchodu do svitavského týmu čekat?

Samozřejmě. Na fotbal jsem se chodil dívat pravidelně, vím, jaké je zde mužstvo. Kluci jsou na tom velice dobře fyzicky a i fotbalově získávám dobrý pocit. Samozřejmě pár zápasů jsme měli na rozehrání, ale teď si myslím, že nám souhra klape bez problémů.

Nebojíte se tlaku třeba ze strany fanoušků. Očekávání budou vysoká…

Každý, kdo rozumí fotbalu, si určitě uvědomuje, že do Svitav nejdu jako nějaký spasitel, ale prostě dohrát kariéru. Nemusím si už ani sobě ani jiným nic dokazovat, to ovšem neznamená, že se nebudu snažit. Naopak, budeme chtít hrát co nejlepší fotbal, natáhnout na něj do svitavských ochozů co nejvíce diváků, aby až se otevře nový stadion, jsme měli jejich podporu a cítili se tam jako doma. Doufám, že k tomu svými výkony a třeba i předáváním zkušeností mladším spoluhráčům pomohu co nejvíce.

(mo)