To je výsledek, který svitavské kopané v každém případě sluší, ale zároveň také vzbuzuje poměrně vysoká očekávání před příštím ročníkem. V něm by Svitavy na svoje skvělé umístění v popředí tabulky rády navázaly.


Jak s odstupem hodnotíte vstup do uplynulého ročníku, jenž vám nakonec přinesl bronzový úspěch?
Podzimní část byla přesně podle našich předpokladů hodně vyrovnaná, výjimku tvořil pouze suverenní celek Živanic , ale za ním se v tabulce seřadilo několik týmů s minimálním bodovým rozestupem. Naším předsezonním cílem bylo pohybovat se právě v této skupině s tím, že bychom byli spokojeni s umístěním v první pětce. Tento záměr se nám podařilo splnit, figurovali jsme na třetím místě, takže po podzimu vládla celkem spokojenost.


Plány pro jaro se tím pádem asi moc nelišily, chtěli jste udržet pozice…
Přesně tak. Samozřejmě vždy je co zlepšovat a i k odstranění některých našich chyb jsme směřovali v zimní přípravě. Ta nám vyšla slušně, kvalitně jsme potrénovali a projevilo se to hlavně v závěru celé sezony. Hráči zvládali zápasy dobře fyzicky, zlepšovali se i naše výkony. Nejlepších výsledků jsme dosahovali právě na konci jara.


I tak jste ale body v několika střetnutích, a možná zbytečně, ztratili.
Občas došlo k určitým herním výpadkům, tomu se nevyhnete. Mrzí mě třeba domácí remíza s průměrným Dobříkovem, tam jsme podali slabý výkon, nebo smolná prohra s Letohradem, kdy jsme sice hráli dobře, byl to solidní zápas, bohužel pro nás se smutným koncem. Naopak hodně cenné jsou výhry nad Živanicemi, které jsme jako jediní dokázali porazit dvakrát. Fotbalově výborný byl i zápas v Hlinsku (1:1) , které bude podle mne v příští sezoně jedním z aspirantů na postup, a samozřejmě výhra na hřišti Ústí nad Orlicí.


Celkově jste tedy skončili na třetím místě, takže panuje spokojenost?
Určitě, v závěrečné fázi sezony nám šlo o to skončit ,, na bedně“ , on je na tu tabulku potom příjemný pohled. Základ mužstva po celou dobu kvalitně trénoval, i když zrovna otázku docházky na tréninky chceme do budoucna ještě řešit . Trochu nás limitovala zranění hráčů, třeba Horáka, ale i s užším kádrem jsme to zvládli dobře.


Prozradíte, jakou taktiku svým hráčům před zápasy ordinujete?
Nejsme natolik technicky vyspělý tým, abychom soupeřům vnutili náš způsob hry. Spíše využíváme znalost protivníka a snažíme se těžit z jeho chyb nebo odpozorovaných slabších stránek v jeho hře. Máme vždycky připraveno několik variant a záleží jen na hráčích, nakolik je na hřišti takticky dodržují.


Chystají se pro nadcházející ročník výraznější změny v kádru?
Do Březové nám odešel Radek Ehrenberger, to bude citelné oslabení, z pracovních důvodů skončil Karel Jílek, dres možná změní Růžička. Michal Čížek bude studovat v Ostravě, ale v kádru zůstane. Na hostování má přijít z Dolního Újezdu Fulík, který ve Svitavách už dříve v mládežnických týmech působil. Z dorostu se připojí Jakub Chlup, Košín, Scheib, Žitňák. Bude záležet jen na nich, jestli dozrají v posily. Chceme mužstvo doplnit ještě asi o dva hráče, něco se rýsuje, ale není to zatím nic konkrétního, uvidíme. Na brankářském postu nemáme důvod nic měnit, oba gólmani zůstávají.


S jakou perspektivou půjdou Svitavy do nové sezony v přeboru? A kdo bude podle vás jejím favoritem?
Cíl pro příští ročník musíme mít samozřejmě minimálně stejný jako letos. Je to otázka naší herní kvality. Jestliže chceme pomýšlet výš, musíme především odstranit některé individuální hráčské chyby, kterých jsme se dopouštěli a které mají zásadní vliv na průběh zápasu. Tabulka bude asi opět hodně vyrovnaná. Nevěřím, že se vyskytne tak suverenní mužstvo, jakým byly letos Živanice. Aspirantů na postup bude víc, předpokládám souboj několika týmů. Z divize sestoupila Choceň, ta se bude chtít zase hned vrátit, výborné je Hlinsko, nic zatím nevím o Srchu. Ten je blízko Pardubic, takže tam odtud můžou mít zkušené hráče, uvidíme, jak se k soutěži postaví Letohrad B. Z mého pohledu to bude souboj zhruba pěti mužstev a Svitavy mezi nimi rozhodně nechtějí chybět.

MILOSLAV OVAD