V minulém týdnu jsme na tomto místě rozvažovali, co a jak je možné ve fotbalových soutěžích ohledně postupů a sestupů a jak jsou v těchto sférách zainteresovány týmy ze Svitavska.

Mezitím se odehrálo předposlední kolo ve všech soutěžích, které mnoho odhalilo, ale také řadu věcí ještě dost zamotalo.

Tou základní informací samozřejmě je, že z variant, o kterých jsme se rozepisovali, co se sestupů z divize týče, platí horší. Na místech znamenajících pád do krajského přeboru skončily FK Česká Třebová a FK Pardubice B. Což má zákonité dopady na všechny další soutěže.

Jeden, nebo oba?

V krajském přeboru znamená výše uvedené sestup posledních tří družstev tabulky, tedy AFK Horní Jelení, SK Pardubičky a Jiskry Litomyšl. K tomu se ale přidává ještě další faktor, a to je zatím nezodpovězená otázka, zda někdo z Pardubického kraje má zájem o postup do divize. Závazná odpověď se zatím neobjevila, ale pokud se postupující nenajde, zamíří do I. A třídy ještě třináctý Dolní Újezd. Což už je poměrně solidní sestupová kalamita. A to nehledě na to, že v plánu je i baráž a do ní by musel dvanáctý přeborový tým (Letohrad B či Hlinsko).

V I. A třídě zkomplikovala situaci odložená utkání z víkendu (Srch – Heřmanův Městec a Staré Hradiště – Chrudim), která mají zásadní význam pro pořadí na konečné třetí a čtvrté pozici (baráž eventuálně doplnění vyšší soutěže v případě nepřihlášení se některého družstva). Přímo nahoru jdou Slatiňany a Přelouč, o tom není pochybností, ale jak to bude vypadat za nimi, kde jsou těsné bodové rozdíly, to je doposud ve hvězdách.

Také druhou nejvyšší krajskou soutěž zasáhne sestupová vlna, které může smést klidně i pět týmů. Poslední trojice (Kunčina, Hlinsko B a Svitavy B) má osud zpečetěn, jedenáctý tým, což je nyní Srch, čeká na vývoj situace. Tento mančaft se sice do nové sezony nepřihlásil a dobrovolně přechází do okresu, ale tento fakt nebude mít zřejmě na nic vliv, protože na jinou pozici se reálně dostane jenom těžko. Může být „jen" barážová, poté by se tahle prolínací soutěž asi nekonala, ale také sestupová a v tu chvíli by se baráž dotýkala desátého týmu, což jsou teď Načešice, ale hrozí také Pomezí.

Ještě před týdnem se zdálo, že v bitvě o postup z I. B třídy všechno hraje do cerekvických karet. To však bylo pouze do té doby, než Slavoj absolutně nezvládl utkání s Řetovou. Tím pádem se do výhody znovu dostali rivalové. Jablonné Cerekvici bodově dostihlo a vlastně i předstihlo, protože má lepší vzájemnou bilanci. Ústí nad Orlicí B sehrálo svůj zápas v Lanškrouně včera, zvítězilo 2:0 a do posledního kola půjde v nejlepší pozici. Slavoj hraje na závěr derby v Morašicích a bude tam potřebovat v každém případě zvítězit. Ono totiž i případné druhé místo může být v konečném účtování zajímavé.

Vítězství Řetové v Cerekvici pořádně zašmodrchalo dění na chvostu tabulky. Že do okresu sestoupí Morašice a Sebranice, to bylo jasné, ale ostatní celky ze Svitavska měly určitý „polštář", že i kdyby měl padat ještě třetí tým, mají docela klid. Tento polštář se ovšem jmenoval Řetová a nyní splaskl. Sice je na tom celek z Ústecka pořád nejhůře (33), jenže se na ostatní dotáhl a pořádně jim hrozí (Dlouhá Loučka 34, Čistá 34, Polička B 35 a kromě nich ještě Lanškroun B 34 a FC Jiskra 2008 35). Ze zdánlivě klidného dohrání sezony tak rázem vyvstal pořádný „masakr".

Částečnou naději vzbuzuje fakt, že podobně ohrožené týmy ze skupiny A jsou na tom hůře a když by sestupovalo „jen" pět kolektivů, byl by ten pátý pravděpodobně z Chrudimska nebo Pardubicka. Ale lehce se může stát, že do okresů půjde po třech mužstvech z každé skupiny a poté to budou neuvěřitelné nervy.

Boj mezi béčky

Okresní přebor má svoji nejočekávanější tajenku v předstihu rozluštěnou. Horní Újezd vede tabulku kolo před koncem o osm bodů a netřeba být matematikem, aby bylo každému jasné, že takový náskok se ztratit nedá. Rozhodnuto naopak není o obsazení druhé pozice, která pravděpodobně nebude nic zásadního znamenat, jenže ve fotbalových soutěžích jeden nikdy neví, co se může stát, ostatně v nedávné minulosti jsme se o tom nejednou přesvědčili. A tak je potřeba upozornit, že pokud Opatovec na závěr porazí Křenov, bude toto velice lichotivé umístění jeho bez ohledu na výsledek Hradce v Třebařově.

Dva sestupující do III. třídy jsou jasní, tedy Třebařov a Mladějov. K nim přibude minimálně ještě jeden z dvojice Dolní Újezd B – Litomyšl B. Rezerva Jiskry má přitom horší vzájemnou bilanci, takže v posledním kole musí uhrát lepší výsledek než Újezd v Linharticích, aby se posunula na jedenácté, tedy barážové místo. Je tu však ještě varianta, o níž jsme se zmínili, tedy sestup tří týmů z I. B třídy, která by způsobila pád obou B týmů a baráž by čekala na desáté družstvo konečné tabulky, což jsou aktuálně Jaroměřice.

Ve III. třídě si vybojovaly postupové příčky již dříve celky z Opatova a Borové, na tomto konstatování se nic nemění. A tak zbývá jen otázka, jestli si B mužstvo Kunčiny zahraje v baráži. Má to jednu zásadní podmínku, musí v posledním kole (hraje doma s Borovou) uhájit nynější čtvrté místo. Jak známo, z horší než čtvrté pozice postupovat nelze a Kunčinu by teoreticky mohl přeskočit společný tým Jedlová-Pomezí B. Ten ovšem hraje bez nároku na postup a do baráže by nezasáhl.