Jako velice přičinliví sběratelé bodů si v podzimní části krajského přeboru počínali fotbalisté SKP Slovan. Jejich konto se zastavilo na čísle 29, což stačilo na pěknou třetí pozici v průběžné tabulce. Není divu, že trenér ZDENĚK VÁLEK se za odehranou polovinou soutěžního ročníku může ohlížet se spokojeností.

NÁHRADA SE POVEDLA

„Hodnocení podzimu je samozřejmě pozitivní,“ potvrzuje moravskotřebovský kormidelník. „A to především z toho důvodu, že jsme do sezony šli se třinácti lidmi v kádru, nadto se hned ve druhém utkání v Litomyšli zranil syn Jakub a od té doby nenastoupil, takže nás bylo dvanáct. Důležité však bylo, že kluky, kteří nám v létě odešli či skončili, jsme dokázali nahradit fotbalisty krajské úrovně,“ připomíná Válek, že pracoval s početně hodně úzkým týmem.

„Za této situace to od nás je tak trochu heroický výkon,“ dodal. Štěstí, že se mu vyhýbala zranění či vyloučení, jej neopustilo, takže sestavu měl téměř ve všech zápasech sice „osekanou“, ovšem stabilní.

Což se projevilo především ve střetnutích na domácím hřišti. Sedm vítězství za tři body, skóre 24:1, v tomto ohledu neměli Slovanisté konkurenci. „Jen v jednom z nich jsme měli opravdu kliku, a to proti České Třebové, to měla být remíza. Jinak jsme ve všech ostatních domácích zápasech podali přesvědčivé výkony a zaslouženě v nich vítězili,“ chválí Válek.

ZKUŠENOST V OBRANĚ

Úzký kádr se pochopitelně odrazil i na tréninkovém procesu. „Je tam zaměstnání, jsou studijní důvody, takže se nás někdy na tréninku sešlo třeba šest, a to se toho moc udělat nedalo. Na druhou stranu se vytvořil mančaft, který poslouchal, co mu říkám, který v zápasech plnil stanovené taktické pokyny, plnil věci, které jsme si řekli, že budeme na hřišti dělat, a po celou dobu hrál velice zodpovědně. A proto jsme podzim zvládli, jak jsem si představoval,“ netají se Zdeněk Válek.

Moravskotřebovská defenziva náleží tradičně k těm nejpevnějším v přeboru a na podzim se to znovu potvrdilo. „Máme asi nejstarší stoperskou dvojici v republice ve složení Pinkava – Šatník, která si však počínala na výbornou, o čemž nejlépe svědčí jedenáct obdržených branek. Navíc nás několikrát podržel i spolehlivý gólman Kamisch,“ vyzdvihuje Válek svoji druhou nejlepší obranu v soutěži.

„Zálohu nám drželi zejména Bednář s Novákem, v útoku se dařilo Havlíčkovi, stálou hrozbou byl i Konečný, takže mohu říci, že jsme byli v každém utkání a každému soupeři nebezpeční,“ zdůraznil třebovský lodivod.

NENÍ ŽÁDNÝ SUVERÉN

Podzimního bodového zisku a předvedených výkonů si Válek cení také proto, že s výjimkou drtivého vítězství nad Žamberkem 9:0 nebyl na podzim snad zápas, o kterém by mohl prohlásit, že byl pro jeho svěřence vyloženě jednoduchý. „Můj hlavní pocit je, že přebor je neuvěřitelné vyrovnaný. Je to dáno tím, že po letech není v soutěži klub, který by si nakoupil divizní hráče a soupeře výrazně převyšoval. Teď jsou vlastně všechny zápasy otevřené, každý může porazit každého a úkolem trenéra je připravit hráče na utkání tak, aby se nekoukali na tabulku a přistupovali ke všem duelům maximálně zodpovědně. Že by ale nějak stoupala kvalita krajského přeboru, takový pocit nemám,“ řekl Válek.

„Jsem přesvědčen, že jsme v horních patrech tabulky po zásluze. Když si vezmu ty dva celky, které jsou nad námi, tak u Litomyšle mě to po našem vzájemném zápase velice překvapuje, i když to bylo v úvodu sezony a potom šla určitě nahoru, a v Lanškrouně jsme odehráli vynikající zápas. Naopak Letohrad, kde jsme neměli moc šancí na úspěch, je za námi, i když tam to zřejmě bylo dáno i zvolenou taktikou,“ pokračuje ve svém hodnocení trenér.

Po vydařeném podzimu se tedy pro Slovan do jara otevírají zajímavé perspektivy. I když, jak podzim ukázal, s dvanácti lidmi se dají udělat krásné výsledky, tak nelze pochybovat o tom, že kouč byl byl moc rád, kdyby mohl na lavičku sáhnout přece jen častěji než doposud. „Prvořadým cílem pro nás bude udržet stávající celek pohromadě a k tomu se budeme snažit přivést alespoň dva fotbalisty úrovně krajského přeboru. A příprava? Řeknu to tak, že já budu na každém tréninku. Jak hráči, to se uvidí,“ pousmál se Zdeněk Válek.

SKP Slovan Moravská Třebová
(3., 29, 30:11)

Dolní Újezd 0:2
Litomyšl 1:1 (PK 3:4)
Holice 3:0
Chrudim B 2:1
Třemošnice 2:1
Luže 1:2
Choceň 5:0
Letohrad 0:2
Hlinsko 1:0
Svitavy 0:1
Žamberk 9:0
Lanškroun 0:0 (PK 2:4)
Česká Třebová 1:0
Heřmanův Městec 2:1
Moravany 3:0

Střelci: Havlíček 8, Bednář 6, Novák 5, Štaffa 4, Konečný 2, Strnad 1, Pinkava 1, Nováček 1, Bubela 1, vlastní 1.