Zájem mladých fotbalistů ze širokého okolí byl skutečně značný, vždyť kapacita kempu byla naplněna k prasknutí. Nebylo ani divu, protože jeho organizátoři, Martin a Václav Brůnovi, si s přípravou celé týdenní akce dali doopravdy záležet.

PESTRÝ PROGRAM

„Do Dolního Újezdu jsme opět dokázali přivést vynikající trenéry Mariána Berkyho, Radovana Kroulíka, Petera Pauloviče, Michala Seidlera a Davida Šimona, kteří společně s pedagogy a začínajícími trenéry Davidem Kabrhelem, Petrem Frankem a Bárou Vrabcovou vytvořili pro malé fotbalisty velice zajímavý program,“ uvedl Václav Brůna.

Kromě fotbalových tréninků byly jeho součástí různé sportovní hry, výlet na oblíbený fotbalgolf do Litomyšle, návštěva dolnoújezdského koupaliště, společné opékání s rodiči, hraní nebo zpívání při kytaře. Kemp nabídl mladým fotbalistům rovněž animační programy pod vedením zkušených animátorek Jany Jarešové a Štěpánky Lázničkové. Ty rozšířily bohaté aktivity o psychomotorické hry a výtvarnou složku se sportovní tématikou.

PŘEDEVŠÍM HRA

Oproti loňskému prvnímu ročníku pořadatelé ještě navýšili kapacitu kempu, a to na plných pětapadesát míst. O ně byla doslova „rvačka“, vždyť všechna účastnická místa se zaplnila během jediného týdne od otevření přihlášek, a to se ještě na mnoho zájemců nedostalo.

„Kluci absolvovali celkem deset tréninkových jednotek, které byly ve starších kategoriích zaměřeny na rozvoj herní činnosti jednotlivce, první dotyk při zpracování míče a hlavně malé formy her. Mladší skupiny se věnovaly rozvoji pohybového aparátu, hrám, honičkám, práci s míčem a samozřejmě hře, která byla zařazena do většiny tréninků. Velkým přínosem byl i speciální trénink brankářů, které probíhaly po celou dobu kempu pod vedením zkušeného trenéra Davida Šimona,“ seznamuje Václav Brůna čtenáře s náplní letního fotbalového kempu.

Pro zajímavost, veškeré tréninky byly otevřené také pro širokou veřejnost i klubové trenéry, čehož využil opravdu vysoký počet lidí.

NA ZÁVĚR POTLESK

Vyústěním šestidenní práce s mladými fotbalisty byl závěrečný miniturnaj a vyhodnocení jejich výkonů, kde byl největší odměnou mimo dárků od pořadatelů kempu hlavně potlesk od přítomných trenérů, rodičů a příbuzných na závěrečném vyhlášení a zakončení kempu. „Letos se v průběhu slavnostního závěru uskutečnilo rovněž losování o nové kopačky podle vlastního výběru, které získal Pavel Kuta, pro něhož se tak stalo číslo šest velice šťastným. Z osudí jej vylosoval přítomný starosta Dolního Újezdu Stanislav Hladík,“ sdělil Brůna.

V průběhu kempu Chobotnička a na závěrečném zakončení s rodiči se podařila ještě jedna fantastická věc. „Na našeho kamaráda, maséra futsalových reprezentací Vladislava Mikuláše, jehož postihla nevyléčitelná nemoc ALS, kterou mimo jiných trpí třeba plzeňský fotbalista Marian Čišovský, se vybrala úžasná finanční částka 9777 korun. Protože se Vláďovi narodila dvojčata a již v době svého onemocnění se oženil, byla ihned celá suma odeslána na jeho transparentní účet, který již využívá,“ upozornil Václav Brůna, že fotbalový kemp měl i tento podtext v podobě pomoci potřebnému.

„Výrazně jsme se i my s naším kempem připojili k celé futsalové a fotbalové veřejnosti, která tímto Vláďovi moc pomáhá. Všem přispěvatelům, trenérům a dětem z kempu i jejich rodičům ze srdce děkujeme za něj, jeho kamarády i rodinu,“ doplnil.

ZA ROK DO TŘETICE

Z pohledu organizátorů, z přímých ohlasů aktérů i z e-mailových a facebookových komentářů je jasné, že se skončený druhý ročník kempu Chobotnička perfektně vydařil. „Již nyní spřádáme plány na rok příští, abychom mohli opět uspořádat profesionálně vedený kemp pro malé fotbalisty nejen z pardubického regionu, ale i ze Slovenska, jak tomu bylo letos,“ vyjádřil se Václav Brůna.

Současně nezapomněl ocenit všechny ty, díky jejich podpoře strávilo více než pět desítek fotbalistů nezapomenutelný týden v Dolním Újezdu. „Zvláštní a obrovské poděkování patří všem sponzorům, bez jejichž pomoci by se nám nepodařilo realizovat tak super akci, a rovněž velký dík náleží předsedovi fotbalového oddílu TJ Sokol Dolní Újezd Miloši Vrabcovi a dalším členům tohoto klubu, kteří dokonale připravili svůj sportovní areál v Bořkově. Všichni jsou nedílnou součástí kolektivu fotbalového kempu Chobotnička,“ konstatoval Václav Brůna.

„Obrovská spokojenost. U trenérů a věřím, že i u dětí“

Uspořádat fotbalový kemp pro pětapadesát dětí tak, aby celý týdenní program klapal jako hodinky a účastníci se do svých domovů vraceli nadšení a současně i malinko smutní, že krásné dny s fotbalem skončily, to vyžaduje pečlivou přípravu a dlouhodobou systematickou práci. Když se vše povede, je to radost, tak jako na újezdské Chobotničce. Jeden z jeho hlavních pořadatelů MARTIN BRŮNA si nakonec mohl s kolegy právem říci, že se jim dobrá věc podařila.

Jak s odstupem určitého času hodnotíte uplynulý druhý ročník kempu Chobotnička?

Jsem rád, že také letošní kemp mohu hodnotit velmi vysoko. Nejen díky špičkové sestavě trenérů, kteří patří podle mého názoru k naší elitě mládežnických trenérů, ale i vzhledem k programu kempu jak na hřištích, tak i co se týče dalších činností a aktivit. Rovněž nám přálo i počasí. Velké pozitivum vidím v tom, že všechna zařízení, která jsme využívali, ubytování, sportovní areál, koupaliště, hala i umělá tráva, jsou velice blízko u sebe a nevznikaly tak časové prodlevy. I pomůcek, co do množství i pestrosti, máme k dispozici dostatek, a o tom, že areál s oběma hřišti byl super připraven, už byla řeč. Za mě a trenéry mohu jenom říci – obrovská spokojenost. U dětí snad také.

Zájem o kempu v Dolním Újezdu byl skutečně vysoký. Proč neuvažujete o tom, že byste uspořádali více běhů?

Je to vzhledem k časovému vytížení většiny trenérů. Sám si beru dovolenou. potřebuji se také věnovat rodině a mám i povinnosti u futsalové reprezentace U19. Navíc chceme, aby kemp měl špičkovou úroveň, aby trenéři vydali ze sebe to nejlepší. Já bych potom měl obavy, aby další kempy nebyly jen ze „setrvačnosti“ a úroveň by klesala. Takže vždy jen jeden kemp s co nejvyšší kvalitou.

Druhým rokem se podařilo zorganizovat kemp vysoké úrovně, což je nesporně časově náročné. Co vaše další fotbalové a futsalové aktivity?

No, někdy je toho skutečně dost. Ještě že mám u své manželky ohromné pochopení, za což ji patří velký dík. Ve velkém fotbale hraji za tým Svratka Brno, letos jsme postoupili do krajského přeboru. Co se týče futsalu, v příští sezoně pravděpodobně budu trénovat opět druholigový tým Atraps Hombres Brno. Nejvíce práce mám s reprezentací. Před několika dny jsem byl jmenován do funkce hlavního trenéra reprezentace České republiky U19, kde spolu se svým asistentem máme připravit tým na kvalifikaci na nadcházející mistrovství Evropy. S realizačním týmem nás čeká hodně práce sestavit kvalitní celek, připravit soustředění a uspět v reprezentačních utkáních. A u reprezentace U21 dělám zároveň asistenta trenéru Kopeckému. Vzhledem k tomu, že chodím i do normálního zaměstnání, je toho doopravdy hodně. Ale snad všechno zvládnu.

A na závěr, uskuteční se Chobotnička opět příští rok?

Pokud budeme zdraví a plni elánu jako vloni i letos, tak určitě. Již teď s tátou přemýšlíme, jak udělat kemp ještě lepší, aby ti, kteří se na něj přihlásí, při odjezdu mohli vyslovit přání, že se chtějí za další rok zase vrátit. Tak jak jsme to slyšeli od mnohých dětí a rodičů letos. A i nějaké novinky budou. Letos to bylo moc fajn a všichni se těšíme na příští rok.