Po jarním pádu z nejvyšší soutěže Pardubického kraje se fotbalisté zdejšího Sokola hlásí zpět. Podzim v I. A třídě sice opanovala naprosto suverénní Luže, ve hře však bude ještě druhé postupové místečko a na něm přezimuje právě Dolní Újezd. Trenér TOMÁŠ ABT tedy může odehranou podzimní sezonu hodnotit pozitivně, byt, jak sám říká, také s určitými výhradami.

„S umístěním jsem spokojen, přestože vím, že ne všechny zápasy byly ideální. Upřímně řečeno jsem počítal, že po třinácti kolech budeme mít o čtyři body více,“ netajil se újezdský lodivod.

ZÁŘILI HLAVNĚ DOMA

Kde Dolnoújezdští nechali chybějící bodíky? Při pohledu na jejich výsledky je to nabíledni. Na cizích hřištích jejich hra zdaleka nedosahovala obvyklého standardu domácího trávníku a hlavně zcela nepovedená vystoupení v prvním kole v Letohradu a na závěr v Horních Ředicích si za rámeček nedali. „Po úvodním zaváhání se naše začala zlepšovat, především v domácím prostředí jsme soupeře dokázali dostat pod tlak a díky tomu všechny zápasy na vlastním hřišti vyhráli. Venku tomu tak bohužel nebylo a tam jsme ztratili značné množství bodů,“ uznal Tomáš Abt.

Pravda, ne každý domácí duel se vyvíjel v újezdský prospěch a hráči Sokola byli v nejednom případě nuceni obracet skóre, ale za podpory fanoušků se jim to dařilo. „Touha po vítězství patřila k silným stránkám našeho mužstva, což předvedlo v těch zápasech, kdy se nám herně nedařilo podle představ, ale i přesto jsme nakonec brali tři body. Náš tým je však složen převážně z mladších hráčů a tím také občas docházelo k výkyvům v předváděné hře,“ přemítá Abt nad některými výpadky ve venkovních střetnutích.

JE CO ZLEPŠOVAT

Dolní Újezd sice disponuje se šestatřiceti nastřílenými brankami druhým nejproduktivnějším útokem v I. A třídě, že by s tím však byl Tomáš Abt spokojen, to se říci nedá. „Na naší koncovce musíme zapracovat, protože vyložené šance, které dokážeme zahazovat, by nás na konci sezony mohly hodně mrzet,“ je si vědom. Také v bránění vidí podstatné rezervy. „V každém případě je potřeba zkvalitnit celkovou důslednost hráčů v defenzivní činnosti a zlepšit se musíme i při zakládání našich akcí. Většinu příležitostí a gólů jsme soupeřům připravili sami chybami a nepřesnostmi,“ uvedl kouč Abt.

Nejlepší výkony podzimu? Ty se soustředily na domácí stadion. „V zápasech s Kunčinou, Přeloučí a Načešicemi mužstvo dokázalo protivníky přehrát a vstřelit i krásné góly,“ připomněl Tomáš Abt utkání okořeněná pěti nebo dokonce šesti vstřelenými góly. Jak palčivě však taková efektivita chyběla při výjezdech mimo dolnoújezdské hájemství… „Nejhorší výkony jsme podali v Letohradu, Luži a Horních Ředicích. K tomu nelze říci nic jiného, než že jsme tam celkově propadli a naše hra neměla nic společného s I. A třídou.“

PŘÍKLAD PRO KAŽDÉHO

Přes dílčí starosti však Újezd podzim zvládl se ctí. „Celé mužstvo si za podzimní sezonu zaslouží moje poděkování. Musím ale zvlášť zmínit přístup a výkony Jana Vomáčky, který i přes svůj věk a zdravotní problémy byl přínosem a příkladem pro ostatní spoluhráče,“ vyzvedl Tomáš Abt ostříleného matadora újezdského fotbalu.

Pozice Sokola je v soutěži v podstatě taková, v jaké chtěl být. Pokud by druhé místo udržel až do konce (o útoku na první vzhledem ke kvalitám vedoucí Luže asi nelze reálně uvažovat), znamenalo by to postup, ale ke splnění snu bude cesta ještě dlouhá. „Celek z Luže jasně dominuje, má velmi kvalitní kádr a určitě se neztratí ani v přeboru. Myslím, že úroveň I. A třídy se zvedla, každý v ní může porazit každého a jaro bude zajímavé,“ připomíná Tomáš Abt, že na pozici jeho svěřenců si budou brousit zuby silné týmy z Vysokého Mýta, Horních Ředic případně z Letohradu.

Výhled do blížící se zimní přípravy, které pro újezdské fotbalisty vypukne 16. ledna? „Pokusíme se opět po roce si zahrát v krajském přeboru, k čemuž budeme směřovat přípravu. Využijeme i soustředění v Daňkovicích. Určitě bude z vyšších soutěží zájem o některé naše hráče, avšak doufám že se nám je podaří udržet,“ řekl Abt.