Fotbalový krajský přebor otevírá své jarní brány: Svitavy v sobotu nastoupí na škváře v Holicích, Moravská Třebová v neděli na umělce v Pardubicích, Polička si musí počkat.

Doba příprav a testů končí i pro trojici zástupců Svitavska v této soutěži. Tedy, abychom byli úplně přesní, vlastně jen pro dva, protože utkání Polička – Lanškroun bude na 99,99 procenta odloženo. Na stadionu v Liboháji se fotbal po tuhé zimě prostě hrát nedá.

Prohánět lídra

Ani zbylé duo nenastoupí na přírodní trávě. Moravská Třebová poměří síly s vedoucím Slovanem Pardubice na umělé trávě v Ohrazenicích (neděle, 15.00). Svitavští fotbalisté zavzpomínají na svoje mládí v Holicích, kde se utkání zahajovacího jarního kola přeboru hraje na škváře (sobota, 15.00).

Před startem jara zní z táborů okresních oddílů unisono: „Chceme minimálně udržet, případně ještě vylepšit umístění po podzimu.“ První polovina tabulky je jasným cílem pro všechny.

Po podzimu druhé Svitavy dokonce pošilhávají po tom, že by ještě potrápily vedoucí Pardubice všeobecně pokládané za favorita postupu číslo jedna. „Můžeme je prohnat, ale myslím si, že se svým silným kádrem nebudou mít s postupem problémy,“ nedělá si přehnané ambice svitavský trenér Zdeněk Válek.

Polička a Moravská Třebová se dělí se shodnou bilancí o sedmé místo a jistě by se nezlobily za o pár stupínků lepší pozici po třiceti kolech. Zůstat v horní polovině pořadí je základním plánem pro jaro.

„Náš kádr početně trochu oslabil, ale soudě podle výkonů v přípravě by se to na kvalitě hry nemuselo projevit. Snad to poznají diváci, které chceme přilákat ve větším počtu,“ pevně doufá moravskotřebovský vedoucí družstva Martin Tylšar.

I kouč Poličky Miroslav Kovář se chce usadit mezi lepší společností v soutěži. „Příprava u nás byla komplikovaná hlavně kvůli sálovce, ale věřím, že máme tým schopný v těchto patrech hrát,“ potvrdil.

Exotika v Poličce

A propos kádry. I ve složení týmů se událo mnoho zajímavého. Do Svitav se po řadě let vrátil Jiří Valta naposledy působící v Letohradu.

V Moravské Třebové tentokrát sčítali spíše ztráty, v dresu Slovanu se neobjeví mj. matadoři Králíček a Potáček, naproti tomu je zpátky střelec Kučerňák.

Za SK Masokombinát bude hrát novozélandský fotbalista Joshua Rattanong. „Do Poličky se přiženil a myslím si, že bude pro tým přínosem. V přípravě se jeví velice dobře jak po stránce fyzické, tak v práci s míčem,“ říká trenér Kovář.

Jednoho se obávají všichni trenéři, a to nedostatečné rozehranosti po dlouhé zimě, která se podepsala na přípravě.

„Víkendové duely na umělé trávě jsou hezká věc, jenže chybí nám pravidelné tréninky s míčem na dobrých terénech. Pořádně nás prověří až mistráky,“ potvrzuje Zdeněk Válek. Podobně, ne–li hůře, jsou na tom v Poličce, tam ale asi dostanou ještě týden času.

Patnáct jarních kol a v nich vrcholně napínavé boje, to vše je před námi. V červnu dostaneme všechny odpovědi.