S velikým zájmem se očekávalo podzimní vystoupení zdejšího Sokola ve fotbalové I. B třídě, kam postoupil po suverénním vystoupení v okrese. Březovští nezklamali, když na předešlý úspěch navázali a po podzimu vedou tabulku těsně před hlavními rivaly z Cerekvice. Trenér JIŘÍ STEJSKAL tak může podzim hodnotit s radostí.

Nováček v čele soutěže, to je obvykle důvod ke spokojenosti. Také u vás?
Osobně jsem velice spokojen a příjemně překvapen, že jsme uhráli první místo. Podle mého názoru je to zasloužené, protože snad kromě jediného kola jsme byli stále ve vedení. Domnívám se, že dosáhnout na čelo v I. B třídě nebylo tak komplikované jako vyhrát okresní přebor.

To může být pro někoho překvapivé tvrzení. Co vás k němu vede?
Zvláště během jarní sezony v okresním přeboru jsme odehráli více těžkých zápasů než za celý podzim v I. B třídě. Když si vezmu mužstva jako Janov, Čistou, Kamennou Horku, Sebranice i Cerekvici, která je dneska s námi v I. B, tak s nimi to byla opravdu náročná utkání. Měli jsme s nimi mnohem více práce než nyní s některými soupeři, kteří hrají stabilně v I. B.

Aktuální síla březovského celku tedy na vyšší soutěž v pohodě stačila?
Na toto téma musím dodat jednu poznámku. Naše mužstvo se před vstupem do I. B třídy neposílilo, naopak ve své podstatě oslabilo. Vezměte si, že z týmu odešli Vorlický, Klein i Růžička, to byly tři základní kameny sestavy a ta se musela tvořit znovu. Za ně přišla jediná rovnocenná náhrada, a to byl Aleš Bednář.

Deset vítězství, dvě remízy, jedna porážka, to je parádní bilance. Přesto, mrzí vás ty tři bodové ztráty?
Celý podzim jsme zvládli s výjimkou utkání v Cerekvici, kde nás domácí jednoznačně přehráli a po zásluze nás porazili. Lituji ještě jednoho zápasu, a to domácího proti Ústí nad Orlicí, kde jsme měli vyhrát. Další remízu, kterou jsme měli, beru jako spravedlivou. Někdy to přijít musí.

A propos Cerekvice. Vzájemná měření sil se stala velmi prestižními. Co se onu zářijovou sobotu nepovedlo?
Jak jsem řekl, toto utkání jsme nezvládli. Možná, že to pro někoho bude překvapivé, ale jsem přesvědčen, že Cerekvičtí disponují větším a lepším kádrem jak Březová. Při hodnocení budou asi zklamaní, že je Březová před nimi.

Chtěli jste patřit k týmům, které budou dávat co nejvíce gólů. Bylo jich dvaačtyřicet, takže jste to na podzim splnili měrou vrchovatou…
Naše hra je postavená na solidní defenzivě. Z toho vychází i to, že pak jsme schopni ty góly dávat. Podařilo se získat výborného útočníka Bednáře, což bylo důležité po odchodu neméně kvalitního Vorlického. Naší velkou výhodou je, že disponujeme větším počtem střelecky produktivních fotbalistů. Branky umí dávat pět, šest lidí, nestojí to na jednom. Když jeden vypadne, tak se trefí jiný.

Nebýt Aleše Bednáře a jeho třinácti zásahů, asi byste to měli těžší, že?
Je to hráč, na němž se dnes odvíjí celá taktika. Je na něm postavená naše hra, aby se mu na hřišti udělal potřebný prostor a mohl dávat góly. Dokáže to přesto, že soupeři jsou na něj zaměření a myslím, že i z pozice rozhodčích se na něj někdy pouští více tvrdá hra, než by bylo zdrávo.

S defenzivou jste asi úplně ve všech případech spokojen být nemohl…
Pokud se týká obranné činnosti, musím jednoznačně vyzvednout, až na nepovedený duel v Cerekvici, zkušeného brankáře Ehrenbergera. Je velkou stálicí a jednoznačně nejlepším hráčem naší defenzivy. V obranné čtveřici došlo vinou odchodu Růžičky k přestavbě a výměně hráčů. Podařilo se vyřešit krajní obránce, ale máme problémy ve stoperské dvojici.

Z některých vašich slov to vypadá, jako byste ani moc nepočítal, že budete hrát v absolutní špici I. B třídy?
Do sezony jsem šel s tím, že když budeme hrát čtvrté páté místo, budu spokojen. Jedna měl mě skutečně překvapila: Že jsme my a Cerekvice opanovali I. B třídu a prakticky nemáme rovnocenného soupeře v boji o špici. Myslel jsem si, že týmy, které hrály v popředí v minulosti, včetně sestupujícího Rychnova, budou pro nás daleko větším oříškem. Z tohoto pohledu musím ocenit práci béčka Svitav.

O Březové se ví, že spoléhá na poměrně úzký kádr. Nečinilo vám to v některých střetnutích potíže?
Kromě Cerekvice a Ústí jsem tento problém prakticky nemusel řešit. Vesměs se utkání vyvíjela tak, že se dala zvládnout i s užším kádrem. Není početný, doplňujeme ho o dorostence, ale jsem toho názoru, že na I. B třídu nepotřebuji osmnáct dvacet lidí.

Zatím jsme hovořili optimisticky. Je však něco, z čeho nadšen nejste?
V první řadě musím říci, že s výkony mužstva jsem spokojen. Dříve byly nějaké problémy, pokud se týká zabezpečování věcí kolem fotbalu, ale to se týká výboru tělovýchovné jednoty. Tam z mé strany kritické připomínky padly, ale myslím, že se je během zimy podaří odstranit.

Další otázka je zřejmá. Hlásí se Březová otevřeně do postupové hry?
Ještě máme daleko do zahájení jarní části, před námi je celá zimní příprava. Jsem přesvědčen, že se na jaro připravíme dobře, že nedojde k žádné velké obměně v našem kádru a že budeme bojovat o špici tabulky. Nechci ovšem v tuto chvíli předjímat, jestli pozici před dotírající Cerekvicí dokážeme udržet. Právě tento celek vidím jako největšího aspiranta na postup.

Co čeká vaše svěřence v nadcházejícím zimním přípravném období?
V přípravě předpokládám stejný model, který se osvědčil vloni. Zúčastníme se turnaje na umělce v Boskovicích, jenž sice nebude tak kvalitně obsazen, ale pro nás bude dostatečně silný. Určitě budeme chtít družstvo na jednom či dvou postech doplnit. Osobně bych byl nesmírně rád, kdyby se vrátil Růžička, ale obávám se, že to pravda nebude. Bude potřeba sehnat alespoň jednoho člověka do obrany, aby tuto formaci vyztužil.

Sokol Březová – podzim 2009:

Polička B 4:0
Svitavy B 3:2
Vysoké Mýto B 5:0
Cerekvice 0:3
Ústí nad Orlicí B 1:1
Králíky–Červená Voda 1:0
Rychnov 8:1
Verměřovice 1:1
Česká Třebová B 5:1
Pomezí 2:0
Dolní Dobrouč 6:2
Libchavy 3:1
Sloupnice 3:2