Tradičně v lepší společnosti krajské fotbalové I. A třídy dokončil podzimní polovinu mistrovské sezony tým zdejšího Sokola. Kdyby několikrát zbytečně neztratil body, mohl na tom být ještě lépe a v těsnějším kontaktu se špičkou tabulky. Tak to zřejmě cítilo i vedení klubu, jež po podzimu ukončilo spolupráci s trenérem FRANTIŠKEM JANDÁČKEM (nahradit by ho měl dosavadní kouč Sebranic Jaroslav Ryba). Odvolaný trenér se tudíž ohlíží nejen za podzimem, ale za celým čtyřletým působením u dospělých v Dolním Újezdu.

Pátá příčka, zisk devatenácti bodů, je to pro vás důvod ke spokojenosti?

Z hlediska umístění jsem byl celkem spokojen. Pokud se týká počtu získaných bodů, chybí mi tři z domácího zápasu proti choceňskému béčku.

Vstup do sezony byl ve vašem podání velice povedený, následoval však hluchý úsek několika kol, v nichž se vám nevedlo. Proč k tomu došlo?

Ano, začátek byl velice dobrý, vyhráli jsme nad Valy a v Moravské Třebové. Pak jsme si však vybrali slabší období, kdy nám to nešlo a tam jsme nabrali velkou ztrátu. V zápase s Chocní se projevila absence obou středních záložníků, jeden byl na služební cestě, druhý na dovolené. Proti Cerekvici jsme zase do desáté minuty neproměnili dvě jasné tutovky, utkání se mohlo vyvíjet úplně jinak.

Z neúspěšné série jste se nicméně ke konci dokázali sebrat a ztracené body alespoň částečně dohnali…

Zvedli jsme se díky domácímu vítězství nad Starým Hradištěm, to nás nastartovalo. Mrzel mě sice kolaps ve Slatiňanech, to byl výbuch, ale poté jsme vyhráli derby s Litomyšlí a závěr byl zase v pořádku. Celkově bych řekl, že až na nezvládnutá utkání s Chocní a ve Slatiňanech jsme podzim sehráli vcelku slušně.

Koho z vašich svěřenců byste za jeho podzimní výkony ocenil?

V každém případě celou obranu, která až na pár výjimek zahrála velice dobře. Určitě musím vyzdvihnout i Jirku Čejku a Honzu Vomáčku, tomu se podzim povedl jako už dlouho ne. Po zranění brankářské jedničky Milana Janeckého ho v závěru podzimu výborným způsobem zastoupil Tomáš Klusoň.

Dolní Újezd má u svých soupeřů velmi často pověst týmu, který spoléhá především na vysoké nakopávané míče. Myslíte, že je oprávněná?

Nemyslím si, že by to byla pravda. Máme technické typy hráčů, snažili jsme se hrát kombinační fotbal po zemi. Rozhodně jsme neprodukovali nějakou nakopávanou. Naše hra stojí na záložnících Kolčavovi s Čejkou, ti určují její rytmus. Například v již zmíněném zápase proti Starému Hradišti jsme soupeře přehráli vyloženě po zemi.

Ovšem góly dáváte pravidelně ze vzduchu, to je vaše velká zbraň…

Samozřejmě, že způsob hry se někdy musí změnit a ten nákop občas přijde, ale není to určitě pravidlem. Snažili jsme o kombinační křídelní hru, třeba utkání proti Cerekvici bylo v tomto směru velmi dobré. Je pravdou, že Litomyšl jsme porazili ze vzduchu, ale to byly standardní situace zahrané do vápna a ne bezhlavé nákopy.

S I. A třídou máte dlouholeté zkušenosti, takže můžete porovnávat. Domníváte se, že se v této sezoně zkvalitnila? Překvapilo vás něco?

Připadá mi, že ani moc ne. Cerekvice je asi výjimka. Osobně jsme si myslel, že bude více slabších mužstev. Nikdo ale na podzim vyloženě neodpadl, střed a závěr tabulky je hodně vyrovnaný. Že se dvě tři mužstva vepředu odtrhnou, to jsem předpokládal, ale překvapilo mě, že Litomyšl, Moravany, Moravská Třebová nebo my nejsou přece jen v těsnějším bodovém kontaktu. Nečekal jsem ani takové výsledky od Morašic.

Po skončení podzimní části jste byl odvolán z funkce, což bylo pro fotbalovou veřejnost možná překvapením. Vy jste měl podobné signály?

Samozřejmě každý trenér, který v daném klubu působí čtyři roky, musí počítat s tím, že tam dříve nebo později skončí. Takže ano, svým způsobem jsem čekal, že to může přijít, i když jsem přesvědčen, že naše umístění ani předvedená hra nejsou špatné.

Čím vám vlastně byl vedením oddílu vysvětlen nucený odchod z lavičky?

Bylo mi naznačeno, že umístění je sice dobré, ale že mužstvo má na víc. Osobně bych čekal, že budu odvolán po horším výsledku, v případě nějakých vztahových problémů a podobně. Myslel jsem si, že sezonu budu moci dokončit. Vždyť nám chybí pět bodů na barážové místo. Je jasné, že pro hráče, kteří pode mnou tolik nehráli, to bude nová motivace. Ti, kteří hráli, zase vědí, že budou muset přesvědčit i nového trenéra.

Jste si s odstupem času vědom nějakého vlastního pochybení, něčeho, co přispělo k vašemu odvolání?

Chyby děláme všichni. Domnívám se, že jsem si větev částečně podřízl tím, když jsem do utkání v Morašicích postavil Kromichala místo Frňky. Nikdo už přitom neví, že Frňka přišel z Hradce Králové ve špatném fyzickém stavu. Dvakrát jsem ho vynechal ze sestavy, nechal ho hrát za béčko, a hned vznikla mezi funkcionáři a fanoušky panika, jak to, že nehraje. To byl možná jeden z impulsů.

Pokud se však ohlédnete za čtyřmi uplynulými roky strávenými na lavičce dolnoújezdského áčka, nemáte se asi příliš za co stydět, že?

Jsem přesvědčen, i na základě jednání s výborem, že za ty čtyři roky k mé práci nebyly výtky. Faktem je, že výsledky na jaře bývaly většinou ovlivněny tím, že se ve své soutěži zachraňovalo béčko, pro které se dělalo všechno, a kluci z A týmu za něj museli chodit hrát. Na druhou stranu jsme vztahy mezi áčkem a béčkem rozhodně zlepšili a táhlo se za jeden provaz. Na trénincích se scházely až tři desítky fotbalistů včetně dorostenců. Nejsem si tedy vědom, že bych odvedl špatnou práci. Chci proto poděkovat hráčům a všem, kteří mi pomáhali a vytvářeli mužstvu podmínky, aby mohlo dobře reprezentovat dolnoújezdský fotbal.

Kam povedou od jarní sezony vaše další fotbalové kroky?

Vážím si toho, že oddíl má o moji práci zájem i nadále. Nabídl mi trenérské místo u dorostenců a rozhodl jsem se ho přijmout. Cítil jsem zájem, abych v Dolním Újezdu zůstal, a vynasnažím se pomoci mládeži k lepším výsledkům.