Svitavská výprava

Bezmála devadesátičlenná výprava odjela do Prešova změřit síly se zahraničními soupeři ve třech věkových kategoriích. Všechna mužstva, do kterých patřili starší žáci, mladší žáci a starší přípravka, reprezentovala svitavský fotbal na výbornou a mezi nabitou konkurencí se neztratila.

Do bojů v kategorii starších žáků nastoupilo celkově čtyřicet týmů. Svitavští obsadili v základní skupině třetí místo a neprobojovali se do dalších bojů, do kterých postoupily pouze první dva týmy. Mladší žáci, kteří do dalších zápasů postoupili, se ve čtvrtfinále utkali s maďarským Vác Város LSE, kterému podlehli a v celkovém pořadí obsadili páté místo z celkových osmadvaceti týmů.

Nejmladší zástupci svitavského fotbalu, starší přípravka, obsadili v celkovém pořadí rovněž páté místo po klání, které našlo rozuzlení až v penaltových rozstřelech.

Řeč statistiky

Starší žáci se v turnaji utkali s FC Zirka Kijev (Ukrajina) 1:2, FK Slovan Duslo Šala (Slovensko) 0:0, FK Srem Bumerang (Srbsko) 1:2, MFK Košice (Slovensko) 1:1 a SC Travedus Kalvarija (Litva) 2:1. Všichni soupeři hrají ve svých zemích nejvyšší soutěže. „Vezmu-li v úvahu, že v obou zápasech, ve kterých jsme ztratili plný počet bodů, jsme vedli 1:0, musím konstatovat, že k probojování do dalších bojů nám chyběl opravdu krůček a možná i trochu fotbalového štěstí,“ konstatuje trenér Dan Veselský. Bohužel se tak nestalo, a pochvalná gesta a uznání od soupeřů a místních přihlížejících diváků na kvalitu výkonu, se staly slabou náplastí.

V základní skupině obsadili starší žáci třetí místo z celkového počtu čtyřiceti týmů. „Myslím, že turnaj splnil svůj účel. Začal se tvořit nový tým pro nadcházející sezonu a pro chlapce to jsou nezapomenutelné zážitky a zkušenosti z mezinárodního pole.“

Mladší žáci dosáhli v základní skupině v Prešově těchto výsledků: zdolali KAC Jednotu Košice (Slovensko) 1:0 (Háněl), FC Brasov (Rumunsko) 5:0 (Ehrenberger 2x, Hutira, Válek, Macek), podlehli FC Tartanu Prešov 0:10 a NK Marsonija Slavonski Brod (Chorvatsko) 0:4, celkovému vítězi kategorie. Postup do osmifinále jim zajistilo vítězství s Polisportiva C.G.B. Calcio Brugherio (Itálie) 2:0 (Háněl, Válek), kdy italský tým podlehl bojovné hře svitavských. Jediným temným momentem zápasu bylo zranění brankáře Jaroslava Hutiry, který byl s těžkým zraněním odvezen do prešovské nemocnice.

V osmifinále se utkali s FC Brasov I. (Rumunsko) 2:1 ( Háněl 2x). „Za tento zápas si zaslouží kluci pochvalu. Odvedli maximální výkon a svou bojovností si zasloužili postup do čtvrtfinále na úkor vítěze skupiny C. Také další zápasy svědčily o nasazení celého týmu,“ říká trenér Jaroslav Žouželka. Ve čtvrtfinále se Svitavy utkali s Vác Város LSE (Maďarsko) 0:4. Maďaři se ujali vedení již v druhé minutě. I přes nepříznivý stav se tým snažil utkání zvrátit ve svůj prospěch, ale štěstí mu nepřálo. Páté místo v konkurenci třiceti týmů s mezinárodní účastí je velmi dobré.

Starší přípravka svou základní skupinu vyhrála s těmito výsledky: FK Drustav Svidník (Slovensko) 8:1, LIDER Kobelyaki (Ukrajina) 6:0, FC Atletik Tallinn (Estónsko) 2:1, FC Mazshalok Belaja Cerkev (Ukrajina) 1:0, DJUSH-15 Kiev (Ukrajina) 2:0, FC Junior Tg. Mures (Rumunsko) 4:4, NK Osijek (Chorvatsko) 1:0.

V osmifinále Svitavy porazily ŠK Odeva Lipany (Slovensko) 2:1 po šťastné koncovce (Moravec, Kalas). Ve čtvrtfinále se utkali s FK Gradnulica Bečkerek Zrenjanin (Srbsko) a po nerozhodném stavu 1:1, přišly na řadu penaltové rozstřely, ve kterých měl více štěstí soupeř a s výsledkem 10:11 postoupil do semifinále. S turnajem se mladí elévové rozloučili pátým místem, za které se určitě nemusí stydět.

„Kluci dřeli a zaslouží si pochvalu za skvělé výsledky a dobrou reprezentaci jak klubu, tak i města,“ říká trenér Vladimír Raplík. „Rádi bychom touto cestou poděkovali městu za podporu mládežnického fotbalu a sponzorům. Velké díky si zaslouží také rodiče, kteří vytvořili skvělou atmosféru a manželé Raplíkovi, organizátoři celého zájezdu, bez kterých by toprostě nešlo,“ uvedli trenéři svitavského klubu.