Začneme krajským přeborem, tedy třídou, která je na Svitavsku nejvyšší, což zřejmě ještě nějaký čas zůstane.

Co by však zůstat rozhodně nemělo, to je chudičké, v tomto ročníku pouze dvojnásobné zastoupení okresu. To je však otázka pro týmy v I. A třídě a jejich postupové ambice.

Vcelku dle předpokladů byly z okresní dvojice lepší Svitavy. Třetím místem potvrdily svoji pozici mezi špičkou Pardubického kraje, dvanáctibodovou ztrátou na vedoucí Živanice zase to, že o útoku na divizi se opět nedá přemýšlet.

Polička neodehrála podzim tak, jak si sama představovala. Osmé místo a 17 bodů není zdánlivě žádná tragédie, jenže stačí pohled na minimální rozestupy v celé spodní polovině tabulky, aby bylo jasné, že o nějakém klídku se před zimní přestávkou nedá hovořit.

Zkrátka, zatímco o postupujícím se s největší pravděpodobnosti rozhodne mezi dvojice Živanice – FK Pardubice B (a není divu, neboť tyto celky konkurenci zřetelně převýšily), tak v záchranářských vodách tone osmička mužstev.

A to včetně hodně překvapivých jmen, jakými jsou třeba Vysoké Mýto a především Hlinsko. Je těžké věřit, že by právě jim padl černý Petr, ale kdo by to v loňské sezoně řekl o Moravské Třebové a víme, jak to nakonec dopadlo.

Navíc je i letos v plánu baráž mezi KP a I. A třídou (pokud nesestoupí nikdo z divize do Pardubického kraje), tudíž že by snad nebylo na jaře o co hrát, to tedy doopravdy nehrozí.

Ale pojďme zpátky k regionálním reprezentantům. Oba měli jednu věc společnou, a to je bídná gólová produktivita.

Za Svitavy se do listiny kanonýrů zapsalo jen šest mužů, aspoň kapitán Ondřej Ovad se trefil osmkrát. V pěti duelech vyšly brankově naprázdno a to nebývalo zvykem, nicméně pokud vezmeme v úvahu, jak často chyběli v sestavě právě nejlepší střelci Ovad a Brůna, je významný důvod nasnadě.

Dalo by se také říci, že střeleckou formu nechali Svitavští v Lánech. Po svém návratu na rekonstruovaný Svitavský stadion zde dali jen dva góly poslednímu Srchu, proti České Třebové, Holicím a Pardubicím B neskórovali. Pravdou však je, že zrovna tato trojice náleží k tomu nejlepšímu, co přebor nabízí, a branky se jí nestřílejí ani trochu lehce.

Poličský účet šestnácti gólů je také bídný. Gól sice zaznamenalo deset hráčů, ten nejproduktivnější z nich Navrátil se ale trefil třikrát a tak je jasné, že nářky trenéra Kysilka na absenci gólového útočníka jsou opravdu na místě. Jen tři družstva dala na podzim méně gólů nežli jeho tým.

Na druhou stranu je nutno vyzvednout velmi dobrou defenzivní práci. Zejména v případě Svitav, u kterých je to sice pravidlem, ale osm inkasovaných branek v patnácti zápasech je vizitka jako hrom. A to zejména pro gólmana Jana Lampárka, který vychytal devět čistých kont.

close zoom_in Polička obdržela 21 gólů a i to je ze spodní poloviny tabulky nejlepší, například o čtrnáct méně než bodově stejně úspěšné celky Žamberku a Vysokého Mýta.

Svitavy utrpěly během podzimu jen dvě porážky. Jednu od druhých Pardubic B v posledním kole, druhou, a to je zajímavé, ve Vysokém Mýtě. A nestalo se tak poprvé. Je záhadou, proč se právě na trávníku tohoto protivníka Svitavským tak často nedaří, ačkoli se v tabulce nacházejí většinou v daleko vyšších patrech.

Polička prohrála šestkrát a snad kromě nezdarů v Živanicích a Pardubicích jí ty ostatní musejí mrzet. Na prvním místě stojí porážka v Lanškrouně, protože tam měla hru plně ve své moci, jenže nedokázala využít žádnou ze svých vyložených šancí a soupeř trestal.

Přitom Poličští góly dávat umějí, což ukázali proti Stolanům (4:0), ovšem tento duel zůstal osamocený, v jiném více jak dva góly nedali. Svitavy si také připsaly čtyřgólovou výhru a rovněž se Stolany, k tomu přidaly dva třígólové zápasy (Žamberk a Dobříkov).

Jak v Poličce, tak ve Svitavách mají přes zimu jistě o čem přemýšlet a na čem pracovat. V závěru března znovu vyběhnou oba kolektivy opět na trávníky, dá se předpokládat, že více či méně posílené, k rozhodující fázi sezony. Pokud by na konci jara zůstala jejich umístění totožná jako nyní, asi by se nikdo nezlobil.

Střelci TJ Svitavy – podzim 2010 (podle oficiálních zápisů): 8 – Ovad, 5 – Brůna, 2 – O. Jelínek, Kroulík, 1 – Valta, O. Urban, vlastní (Stolany).

Střelci SK Masokombinát Polička – podzim 2010 (podle oficiálních zápisů): 3 – Navrátil, 2 – J. Petr, T. Švec, Opina, Stejskal, 1 – Jílek, Adamča, O. Petr, Stodola, Pavliš.