Velké plány

„Po převodu areálu stadionu Míru ve Svitavách z TJ Svitavy na město se uvažuje s jeho kompletní přeměnou. Do budoucna by mělo dojít k rekonstrukcím sportovišť, vyřešení infrastruktury, areál se má jevit jako sportoviště otevřené pro širokou veřejnost,“ sdělil nám Pavel Čížek. První etapou, která by se měla realizovat, je výstavba nového zázemí pro sportovce a tribuny pro diváky v objektu stávající již značně nevyhovující tribuny.

V přízemí vzniknou šatny se sociálním zázemím, relaxační prostory, sociální zařízení pro veřejnost, v patře tribuna, posilovna a prostory technického zázemí,“ seznámil Čížek s aktuálními plány. Do této první části bude patřit i posílení komunikací, mimo stávajících vzniknou další chodníky i komunikace pro in-line bruslení, které budou ověnčovat areál.

V další fázi by pak mělo následovat všechno ostatní. „Rekonstrukce hlavní plochy, výstavba tartanového atletického oválu, umělý povrch pro fotbal v místě hřiště číslo dvě, na „trojce“ vytvoření technického prostoru pro atletiku, víceúčelové hřiště na asfaltové ploše, tenisové kurty s umělým povrchem. Zastřešení ledového kluziště je v koncepci a je velice zajímavě řešeno,“ pokračoval Pavel Čížek. Vzniknout by měla stovka parkovacích míst pro automobily i autobusy.

„Počítá se rovněž se soukromými aktivitami, místo stávající časomíry by měla stát restaurace a v místě současných tenisových kabin nové sociální zázemí pro tenis s možností posezení a s občerstvením. Nechybí dětská hřiště pro různé věkové kategorie. Celý areál je prostě koncipován tak, aby zde mohli trávit svůj volný čas celé rodiny i s dětmi,“ informoval Čížek.

 

O každém něco

„S podzimní sezonou panuje u nás v podstatě spokojenost na všech frontách. Nemusíme řešit složité situace, můžeme se v poklidu připravovat na jarní část,“ poznamenal Pavel Čížek, který se dále zaměřil na jednotlivé kategorie.

PŘÍPRAVKA
U těchto kategorií se stabilizoval okruh trenérů, kteří s nimi pracují, je to hodně vázáno na spolupráci s rodiči. „Je vidět, že mladí fotbalově rostou před očima. Moc se mi nelíbí systém turnajů stanovený krajským svazem, že se nehraje o žádné umístění. Fotbal i v této věkové kategorii by měl mít určitou motivaci, byť se v tomto věku mladí fotbalisté fotbal začínají učit hrát. Když není tabulka, tak chybí soutěživost. A navíc ty vzdálenosti – tady máme blízko Poličku, Litomyšl a nehrajeme s nimi za celou sezonu, zato třeba Třemošnice, což je přes celý kraj, dvakrát přijede do Svitav amy zase tam,“ poukazuje Pavel Čížek na diskutované téma.

Trenéři se snaží dát možnost všem si zahrát, a proto vznikla i B družstva. Snahou je, aby i ona hrála organizovanou soutěž nebo minimálně odehrála několik dohodnutých turnajů po okolí. „Je motivující, aby všichni, kteří trénují, si odehráli zápas v dresu a tak okusili první zážitky štěstí či smutku z vyhraných či prohraných zápasů. Při příchodu dětí do této kategorie je bez diskusí vidět, že ti, co prošli fotbalovou školičkou, si pro svůj fotbalový začátek přinesli určité návyky ze samotné hry,“ říká předseda svitavského oddílu.

ŽÁCI
Družstvo mladších a starších žákůAhraje nejvyšší soutěž ze všech klubů v okrese. Letošní podzim se chlapcům po bodové stránce až tak nepovedl. “Nemyslím si, že by to bylo nižší kvalitou fotbalistů, ale v některých zápasech chybělo to pověstné fotbalové štěstí k získání více bodů. Věřím klukům a zejména zkušenému vedení, že udělají vše pro zachování této soutěže v našem oddíle,“ věří jeho předseda.

Ke konci tabulky krajského přeboru jsou žáci B, ve které dostávají příležitost hráči, jež nehrají za první tým. Čížek: „Béčka by měla fungovat na tomto principu, pro rozehrání zraněných hráčů nebo vyhledávání nových talentů. Rozhodně by bylo dobré zachovat tuto soutěž i pro následující ročník, ale pokud se to nepodaří, tak se také svět nezboří.“

DOROST
Dá se říci, že vedení i trenéři jsou s umístěním staršího a mladšího dorostu v pardubickém přeboru spokojeni. Fotbalovým příslibem do budoucna je, že přecházející hráči žákovského věku jsou schopni nejen bez problémů hrát krajský přebor dorostu, ale být i určitými vůdčími typy v týmu.

“Ne vše je však až tak ideální,“ upozorňuje Pavel Čížek, současně i trenér staršího dorostu. „Často se stává, že kvalitní hráči přecházející ze žáků do dorostu již nejsou ochotni se alespoň částečně věnovat svému snad oblíbenému sportu. Raději si sednou doma k počítači, či podlehnou některým trendům současné společnosti, což je velká škoda. Zde si myslím, že i přes dospívající věk by se nad ukončením sportovní činnosti svého dítěte měli zamyslet především rodiče a pokud to jde, tak dát najevo, že zejména sportovní aktivita je pro něj v tomto věku, ale i v dalším životě důležitá,“ uvedl Čížek.

MUŽI
Obě mužstva figurují v horních patrech tabulek. „U áčka byl rozjezd nemastný neslaný, ale ono to bylo dáno tím, že byla snaha zakomponovat mladé hráče. Musím vyzvednout přístup trenéra Zdeňka Válka. Nebojí se zamíchat sestavou, vymýšlet nové varianty i nové posty pro hráče. Jsem rád, že se toho ujal a s Jiřím Stejskalem vytvořili opravdu kvalitní trenérskou dvojici. Jistě, že je náš zájem hrát co nejvýš, ale hlavně chceme do mužstva zapracovávat co nejvíce našich odchovanců. Za současné doby odpovídá krajský přebor složení mužstva, které zde máme,“ domnívá se Pavel Čížek.

U B týmu by oddílové vedení chtělo, a v pár případech se to i podařilo, aby talentovaní kluci, kteří hráli ve Svitavách za dorost, pokračovali v klubu a nehráli v okolních fotbalových týmech. „Je to opět návaznost na áčko a je lepší, když mladí kluci hrají víceméně se svými vrstevníky, než aby vznikl nějaký věkový převis, který může kluky odradit,“ dodal předseda oddílu.

Miloslav Ovad