Od Svitav se tradičně čeká, že se budou pohybovat v horních patrech, na úplnou špici jim však na podzim přece jenom něco chybělo. Trenér MARTIN ANDRLE si to uvědomuje, současně ale věří, že omlazený tým má před sebou velkou perspektivu dalšího zlepšování. Už podzim ukázal, že se mladí hráči na náročnější úroveň fotbalu velmi rychle adaptovali.

Jak hodnotíte skončenou podzimní část krajského přeboru z pohledu výsledkového a herního?

Bylo to trochu jako na houpačce. Myslím si, že jsme mohli získat o šest bodů více, ale některé zápasy nám nevyšly tak, jak bychom si představovali. Po stránce herní jsme vyloženě vybouchli ve dvou utkáních, které šly hned za sebou, a to v Přelouči a v Holicích. Jinak naše výkony nebyly špatné, a to i s ohledem na skutečnost, že naše mužstvo bylo velice mladé a zabudovávalo se do něho několik loňských dorostenců. Těch šest bodů mi nicméně chybí.

Z celků, které skončily v tabulce nad vámi, jste sice porazili jenom Chrudim B, ale kromě Holic jste s ostatními předními mužstvy odehráli kvalitní partie. Bylo tomu skutečně tak?

Určitě ano. V Chrudimi jsme zvítězili, v Poličce prohráli po rozstřelu, když jsme rozhodující penaltu sami měli na noze, ve Slatiňanech to bylo o jedinou branku, doma s Pardubicemi se jednalo o luxusní a divácky atraktivní utkání divizní úrovně. Jsme ale mladý kolektiv, ještě ne tolik vyhraný, a tak jsme tyto duely, které byly jinak velice vyrovnané, nedokázali ukočírovat lépe. Co se týče Holic, takový výbuch se asi jednou za čas stát může, přitom jsme tam až na kapitána Ovada hráli prakticky kompletní.

Na druhou stranu vás tento šestigólový debakl nepoznamenal a dokázali jste se z něho v závěrečných kolech oklepat…

Je to tak. Po těch Holicích jsme se dostali zase zpátky na nohy, porazili jsme béčko Letohradu a závěr podzimu byl dobrý. I když jsme prohráli ve Slatiňanech, kde nám scházelo maličko k úspěšnému výsledku, ale herně to na těžkém terénu byl proti velice kvalitnímu soupeři super zápas.

Která další podzimní utkání se vám z lavičky nejvíce líbila?

Osobně se mi, a to i přes porážku, skutečně líbil zápas s béčkem Pardubic. Také v Moravanech jsme sehráli velmi povedené utkání, samozřejmě i v Chrudimi, kde jsme to sami nečekali. Celkově bych řekl, že jsme většinu utkání odehráli dobře, i z toho pohledu, že prakticky pokaždé nastoupili tři nebo čtyři kluci, kteří ještě na jaře hráli za dorost. Své šance se chopili úspěšně.

Tohle bylo v létě velké téma ve svitavském fotbale. Jak se vám povedlo zařazení talentovaných mladíků do A týmu dospělých?

Mám z toho velkou radost. Brankářskou jedničkou byl Cabal, stoperská dvojice Czehowský – Petrila byla výborná až do doby Petrilova zranění. Na kraji obrany začínal Kala, zabudovali jsme také Bartoše, Juříka a další. Všichni to jsou kluci, kteří chtějí hrát fotbal, chodí na tréninky, naslouchají trenérům a myslím, že v nich je velká kvalita.

Na podzim jste obdrželi celkem šestadvacet gólů, což je na svitavské poměry docela velké číslo. V čem vidíte příčiny?

V defenzivě skutečně nastal zlom zraněním Romana Petrily, který skoro polovinu podzimu neodehrál. To nám udělalo velkou čáru přes rozpočet, protože vedle něho rostly výkony Martina Czehowského zápas od zápasu. Byl to problém, stáhli jsme sice dozadu Ptáčka, ale pak nám zase zeslábla ofenzivní část. Je pravda, že jsme dostávali hodně branek, což bylo dáno tím, že jsme pořád chtěli hrát dopředu. Klasickou ukázkou byl duel s Pardubicemi, který jsme v závěru měli dohrát úplně jinak, ale pořád jsme chtěli dát vítězný gól a to bylo špatně. Musíme se naučit, že není pokaždé nutné chtít dávat další góly, ale je lepší soustředit se na zajištění defenzivy, což se nám ne vždy dařilo.

Což souvisí se získáváním zkušeností u mladých fotbalistů…

Řekl bych, že věkovým průměrem jsme jedno z nejmladších mužstev v celé soutěži. Byly zápasy, kdy byl nejstarší na hřišti Michal Čížek. Mančaft má podle mě budoucnost klidně na deset let, když zůstane pohromadě. Půjde jen o to, aby do sebe kluci dostali potřebnou zkušenost.

Co ofenzivní stránka vaší hry? Šestatřicet vstřelených branek rozhodně není špatný údaj, dokonce třetí nejvyšší v přeboru, ale myslíte, že mohl být i lepší?

Ze začátku to šlo, vždyť v Chrudimi jsme dali tři branky, doma s Třemošnicí také, proti Lanškrounu dokonce pět. Do doby, kdy Ptáček mohl hrát na hrotu, ať s Filipem nebo s Frolem, byla naše útočná síla velká. Postupně se však snížila, což bylo zapříčiněno jednak zmíněným nuceným stažením Ptáčka do zadních řad, jednak zraněním Filipa či zbytečnou červenou kartou Ovada v Poličce. Pak už to nebylo optimální. Jsem rád, že se nám dařily standardní situace, z nichž jsme si vytvářeli brankové šance a dávali góly. V tom byl mistrem Válek, když ne on, tak Jukl. Oba to jsou leváci, zahrávali standardky kvalitně z obou stran a v tom byla naše silná stránka.

Brankářskou jedničkou jste určil mladého Tomáše Cabala. Neměl jste trochu obavy, jak si poradí v těžké přeborové konkurenci?

Znám ho, trénoval jsem ho od žáků a věřil jsem mu. Malá dušička tam možná byla, ale zvládl to. Všechny zápasy, do nichž nastoupil, odchytal bez větších problémů. Paradoxně jsme na podzim vystřídali čtyři gólmany, kromě Cabala ještě Kavalíra, Stehlíka a Jílka, ale on byl určen jako jednička a bylo to v pořádku.

Fungovala k vaší spokojenosti spolupráce s rezervním týmem bojujícím o špici v I. B třídě?

Ve finále ano. Jsem rád, že za B mužstvo mohli nastupovat mladí kluci, i když tvrdím, že I. B třída je pro ně málo. Je to v ní spíše o bojovnosti a méně o fotbalovosti, nicméně mohou se tam rozehrát a alespoň si zvyknou na patřičný důraz v osobních soubojích. Samozřejmě, že v klubu budeme dělat všechno pro to, aby béčko na jaře postoupilo.

Jak vypadají vaše plány pro zimní přípravné období?

Nemyslím, že bychom potřebovali výrazněji posilovat. Doufám, že udržíme stávající kádr, o kterém jsem přesvědčen, že opravdu má kvalitu. Přípravu začneme 8. ledna, trénovat budeme třikrát až čtyřikrát v týdnu s tím, že od konce ledna přijdou na řadu zápasy. Věřím, že příprava bude kvalitní, neboť rozjezd jara máme „výživný" – Holice, Česká Třebová, Chrudim…