Konec příprav. V sobotu vstoupí svitavští divizní fotbalisté do jarní mistrovské soutěže, když ve čtvrt na jedenáct dopoledne vyzvou na umělé trávě v Ohrazenicích domácí pardubické béčko. Bude to jarní premiéra týmu, který doznal lehkých změn a „okysličení" sestavy, ale i ostrá zápasová premiéra nového trenéra. ZBYNĚK ZBOŘIL převzal mužstvo v zimě a po dvou měsících přípravy hlásí, že on i jeho hráči jsou připraveni bojovat o co nejlepší výsledky a rovněž pobavit předváděným fotbalem svitavské fanoušky.

Jak se vám coby „nováčkovi" ve Svitavách zamlouvá zdejší hráčský kolektiv, ale i zázemí a podmínky pro fotbal? Jaké dojmy si z vaší práce zatím odnášíte?

Během zimní přestávky se kádr lehce obměnil, ale v kabině to zůstalo v pořádku. O podmínkách a zázemí pro trénink jsem mluvil už při svém nástupu a v přípravném období jsem se jen utvrdil, že na divizi je to nadstandard.

Máte za sebou dva měsíce tvrdé zimní přípravy. Jak hodnotíte toto období, splnili jste všechno tak, jak jste si naplánoval?

Příprava se vždy hodnotí až podle výsledků, ale jsem spokojen. Pracovali jsme na novém rozestavení, jiném herním stylu a utkání naznačila, že jdeme správnou cestou.

Jste spokojen se současným složením kádru a s posilami, které v zimě přišly? Co nového by měly vnést do mužstva?

Nové hráče jsme vybírali pro můj styl fotbalu. Samozřejmě, že bych si představoval širší kádr, ale v rámci možností jsem s doplněním družstva spokojen. Překvapení pro mě ovšem bylo, že působení ve Svitavách ukončil Jakub Černík. Takový typ útočníka nám může chybět a v létě se určitě pokusíme na tento post někoho přivést. Jinak Paděra nám určitě přinese větší kvalitu do postupného útoku, Seidler je přesně ten typ, kterého potřebujeme do náběhu a tahu ze strany. Šplíchal je mladý hráč, kterého jsme angažovali s výhledem do budoucna, ale také on má blízko do základní sestavy.

Co vám o výkonnosti týmu a způsobu hry, jaký budete chtít předvádět, napovědělo osm odehraných přípravných klání?

Hráči si rychle zvykli na styl, kterým se chceme prezentovat, protože máme pro tento způsob hry vhodné typy. Problém v přípravě nastal, že jsme nedokázali po prostřídání udržet kvalitu hry. Je to o kvalitní šířce kádru a hlavně o chuti pracovat a zlepšovat se u hráčů, kteří momentálně nejsou v základní jedenáctce.

Jaký fotbal tedy chcete na jaře nabídnout, na co se ve vašem podání může těšit divák, který navštíví svitavské zápasy? Na co budete na hřišti sázet?

Jednoznačně na více kombinace v postupném útoku, po zisku míče okamžitě rychlý přechod do útoku, sprintové náběhy ze stran a doufám, že hodně zakončení. Dobře jsme se ukázali v kompletním složení v přípravných duelech ve Žďáru či doma proti Mohelnici.

Na podzim měly Svitavy nejednou problémy s papírově slabšími soupeři, se kterými přišli zbytečně o body. Máte recept na odstranění tohoto nedostatku?

To je o produktivitě. Můžete hrát jako z partesu, ale nedáte tři šance, soupeř promění standardku a je z toho trápení. To je fotbal, ne vždy dáte branky a pak můžete ztratit i proti výkonnostně slabšímu mužstvu. Fotbal se rozhoduje ve vápnech a každý trenér má jiný způsob, jak se tam dostat. Ale finále, to je o klidu, kvalitě i důrazu v koncovce.

Máte v tuto chvíli jasno o základní sestavě, kterou vyšlete v sobotu do boje, nebo ještě nad obsazením postů váháte?

O sestavě do Pardubic mám jasno a vědí to také hráči.

Kladete si před vstupem do jara konkrétní cíle, co se zisku bodů a možném posunu v tabulce týká? O kolik byste chtěl rozhojnit současné dvacetibodové kon­to?

Máme těžký začátek a pro sebevědomí bude potřeba jej zvládnout. Každý trenér chce vyhrávat a stejně tak i hráči. A my chceme vyhrávat a hrát hlavně doma pro lidi.

Jaké je vaše očekávání od jarní divize? Máte představu o tom, co čekat od jednotlivých soupeřů, jak se změnila jejich síla?

Je to pro mě nová soutěž a také nová výzva. Pohyboval jsem se ve třetí lize a v divizi na Moravě, takže sháním informace o každém ze soupeřů, kde se dá. Ale s tím si poradím.

Jak by měla podle vašich představ vypadat spolupráce s béčkem hrajícím v I. A třídě, aby byla ku prospěchu obou týmů?

V každém klubu jsem úzce spolupracoval s trenéry rezerv a stejně tak tomu bude i ve Svitavách. Nevytížení hráči budou pravidelně hrávat za béčko, aby měli zápasové zatížení. Musí v něm být přínosem. Pak bude vše v pořádku a pomůže to i B mužstvu.

V sobotu zahájíte jarní divizní boje utkáním na hřišti pardubického béčka. Jaké je vaše očekávání od tohoto zápasu?

Měli jsme dobrou generálku v Olomouci, chystali jsme se tam na typově podobné hráče jako v Pardubicích. I když vím, že to bude velmi těžký vstup do jarní soutěže, tak věřím, že něco odvezeme.

Na závěr – jak by zněl váš vzkaz pro svitavské fanoušky před jarním mistrovským výkopem?

Slyšel jsem o podpoře, jakou tady hráči mají. Budeme se snažit svým projevem přivést do hlediště ještě více fanoušků. Když budeme hrát dobře a přijdou výsledky, tak na nás lidi chodit budou a my se je pokusíme bavit. V tomto prostředí, které svitavský stadion nabízí, je tu ideální příležitost pro celé rodiny a bavit se musí všichni. My k tomu zkusíme přispět fotbalem.

TJ SVITAVY (divize C) – JARO 2013

Soupiska – brankáři: Tomáš Jílek (1993), Jan Ehrenberger (1988). Obránci: Jakub Novák (1992), František Ptáček (1991), Radovan Kroulík (1977), Jakub Šplíchal (1992), Tomáš Novák (1993), David Jukl (1987), Gabriel Rick (1988). Záložníci: Martin Brůna (1987), Michal Belej (1982), Miroslav Kovář (1993), Michal Čížek (1989), Ondřej Paděra (1988), Lukáš Jukl (1987). Útočníci: Ivo Svoboda (1977), Michal Seidler (1990), Ivan Filip (1992).

Realizační tým – trenér: Zbyněk Zbořil (1973). Asistent a vedoucí mužstva: Josef Ehrenberger (1962). Sportovní manažer: Ivo Svoboda (1977).

Příchody: Šplíchal (Blansko) – hostování, Paděra (Brno) – přestup, Jílek (z B mužstva), Seidler (Bílovec) – hostování, Rick (Slovensko), D. Jukl (Litomyšl) – návrat z hostování.

Odchody: Černík (Živanice), Bednář (Boskovice), Kasálek (Brno), Hrdlovič (Zábřeh) – konec hostování, R. Ehrenberger (Polička) – hostování.

Ideální sestava (podle Deníku): J. Ehrenberger – J. Novák, Kroulík, Ptáček, Šplíchal – Paděra, Čížek, Brůna, Belej – Svoboda, Seidler.

Přípravné zápasy: – Brno U19 4:2, – MFK Chrudim 1:3, – Blansko 3:1 a 8:0, – Žďár nad Sázavou 3:0, – Mohelnice 4:1, – Havlíčkův Brod 5:6, – Olomouc B 1:3.