Od většiny trenérů, kteří obsadili se svým mužstvem vyšší patra v konečné tabulce jakékoli soutěže, by se dala očekávat spokojenost a poděkování hráčům za předvedené výkony. Ne tak u trenéra svitavského A týmu, kterým je ZDENĚK VÁLEK. Vydobyl si pověst neortodoxního kouče, který nemá ke kritice daleko, a tu i při posezonním bilanování naplnil. A výborná druhá příčka v krajském přeboru na tom nic nezměnila.

V nejvyšší fotbalové soutěži Pardubického kraje jste zopakovali druhé místo z předešlé sezony. Je to pro vás důvod k velké spokojenosti?

Tak s tabulkovým umístěním jasně, ale o našem herním výrazu mám představu úplně jinou. Jsem s hráči na trénincích a vidím, že někteří z nich výkonnostně stagnují, ne–li se horší. I sami hráči asi cítí, že to není ono.

To jste nepřímo naťukl téma, o kterém se pochopitelně často mluví, že by měly být Svitavy pro příští ročník favoritem na postup do divize. Máte rovněž takové ambice?

V tomto ohledu musím být spíše kritický. Je to velký skok a momentální kádr na divizi reálně vzato nemá. My můžeme hrát špičku krajského přeboru, to ano, ale dvě třetiny kluků by na divizi prostě nestačily. Já bych samozřejmě chtěl postoupit, ale vidím atmosféru v mužstvu a mám pocit, že kluci snad o to bojovat ani nechtějí. Ono nestačí poplácat se deset minut před zápasem po ramenou a říct si – jdeme na ně! Zvednout se to možná může, ale bez pořádné přípravy to nejde.

I kdybyste o divizi chtěli vážně uvažovat, bylo by bezpodmínečně nutné doplnit hráčský kádr. Jak vůbec vypadají svitavské možnosti?

To je další věc. Chtěl bych do každé řady jednoho hráče, to znamená celkem čtyři. Jak to ale doopravdy bude, to nevím, možná, že budu rád za dva. Z dorostu do mužů přecházejí čtyři kluci, ale přechod do chlapů je hodně těžký a s ohledem na to, že jejich tréninková morálka se rovná nule, neočekávám, že by se kromě Uchytila do kádru někdo jiný dostal. Dveře mají samozřejmě otevřené, jestli se v přípravě ukážou, není problém a budu jenom rád.

Letní příprava není letos dlouhá, soutěže začínají už 7. srpna a času na trénink je tedy skutečně minimum. Co na léto s hráči plánujete?

To máte pravdu, pauza je hodně krátká, proto začínáme trénovat už v pondělí 5. července. Ale vzhledem k tomu, že každý má naplánovanou dovolenou jinak, jsem docela zvědav, jestli tam nebudu sám. Jsme prostě na krajské úrovni, nemůžu klukům dovolené zakazovat. Prostě se mi na tři čtyři týdny rozutečou, ta příprava bude mizerná a určitě i vstup do mistrovské sezony nebude nic moc.

To vypadá, jako byste se na nadcházející období jako trenér ani netěšil…

Já nevím, mám pocit, že naše generace byla jiná, fotbalu jsme podřizovali téměř vše. (Válek šel v den své svatby odehrát utkání a pak se tam zase vrátil – pozn. red.). Až se všichni přiblíží přístupem k fotbalu bratrům Jelínkovým nebo Valtovi a Horákovi, můžeme myslet o patro výš.

(mo)