Jedním z nejpříjemnějších překvapení v uplynulé fotbalové sezoně se staly výkony svitavské rezervy v krajské I. A třídě. Nejen, že se líbily divákům a fotbal v jejím podání byl opravdu pohledný, takže na lánskou umělou trávu lákal stále více fanoušků, ale navíc přinášel i body do tabulky.

V konečném účtování to vyneslo šestou příčku a ta, jak se brzy po skončení soutěže ukázalo, bohatě stačila na postup do krajského přeboru, kde se Svitavy na podzim představí.

K tomuto úspěchu přivedl mužstvo trenér PAVEL ŠVEC a jemu proto patří hlavní slovo při hodnocení povedené sezony. „Při ohlédnutí se mi vkrádá na mysl vzpomínka na článek ze Svitavského deníku ze 14. března, kde autor zpochybnil naše jarní plány, když uvedl: Švecův kolektiv prý má kvalitu na umístění do šestého místa. Výsledky ukázaly, že předpoklady byly postaveny na reálném odhadu," mohl konstatovat svitavský kormidelník.

„Při stanovení takového cíle jsem vycházel z velmi dobré přípravy, kterou mužstvo absolvovalo, a rovněž ze znalosti jeho stávající kvality. Jak se sportovně říká, družstvo si sedlo, byl cítit zdravý týmový duch a na jaře dokázalo porazit celou špičku tabulky," netajil se Pavel Švec svojí spokojeností.

Jako nováčci skončili Svitavští šestí, získali 43 bodů při aktivním skóre 54:42. Po podzimu přitom bylo na jejich kontě jen 18 bodů a skóre 23:25. „Z těchto číslech je vidět výrazné zlepšení, a nejenom v číslech. Na hřišti jsme předváděli pěkný útočný fotbal, hlavně v domácím prostředí, a divákům se tento styl hry musel líbit. Vytvořili jsme oddílový rekord a déle než rok nebyli poraženi na lánském hřišti. Utkání s celky Bítovan, Březové či Valů patřila k těm, které dělají radost," je přesvědčen zkušený trenér.

Béčko splnilo kromě vlastního výkonnostního i další důležitý cíl, když zvládlo svoje poslání i v roli rezervy divizního kolektivu. „Po zranění se u nás vystřídalo pět hráčů z kádru A mužstva, naopak naši čtyři fotbalisté vypomohli v divizi. Byli to Ovad, Chlup, Lukáš Jukl a Stenzl. Další mladí hráči, jako jsou Frolo, Klusák nebo Kubík, mají předpoklady v budoucnu do divize naskočit. Je to otázka dalšího systematického tréninku," je přesvědčen Pavel Švec.

On osobně však svitavskou lavičku, na které prošel z I. B třídy až do krajského přeboru, opustil. „Po této úspěšné sezoně jsem se rozhodl ukončit působení u svitavského týmu. Věřím, že po kvalitní letní přípravě bude hrát důstojnou roli také v krajském přeboru, kam postoupil," rozloučil se trenér.

„Chtěl bych na závěr poděkovat hráčům za předváděné výkony a hlavně bych chtěl pochválit často přehlížené tahouny Ivo Kyncla, Ondřeje Ovada, Pavla Stenzla a hráče s nejvyšší tréninkovou účastí Filipa Gregora. Musím složit obrovskou poklonu vedoucímu mužstva a mé pravé ruce při trénincích Petru Hnátovi. Jeho odpovědnost a obětavost byly další kamínky do mozaiky úspěšné sezony," dodal ještě Pavel Švec, který však bez fotbalové práce nezůstane. V podzimní části povede při premiérové účasti v I. B třídě fotbalisty Sokola Čistá.

V podobném duchu se k sezoně vyjádřil také kapitán týmu IVO KYNCL. „Naše výsledky, umístění a předváděná hra byly určitě nad plán. Náš původní záměr bylo klidné udržení, pro většinu kluků byla I. A třída novou zkušeností, o to víc mě to ve finále těší. Hlavně jaro se nám povedlo, vozili jsme body z venku, prohrálo se jen dvakrát, skoro všem soupeřům jsme dokázali vzít body. V kabině vládla pohoda. Moc nás však nyní mrzí rozhodnutí trenéra odejít, ovšem je to jeho volba a respektujeme ji."

K oporám béčka se zařadil také ONDŘEJ OVAD, jenž na jaře sváděl velké střelecké souboje s kolegou Michalem Frolem. „Rozhodl jsem se hrát za B tým z několika důvodů. Mám prostě už jiné priority – rodinu, práci, přidaly se i nějaké ty fotbalové bolístky. Rezerva je v pohodě, i na čas je to uvolněnější a fotbal se hraje kvalitní. De facto až na jedno klopýtnutí se doma přes rok neprohrálo a to o něčem svědčí."

(mo, rh)