První soutěžní utkání nové sezony zvládli svitavští fotbalisté ve velkém stylu. V předkole Poháru České pošty zametli s Vysokým Mýtem, když tříbrankové vítězství bylo vzhledem k poměru sil pro domácí tým ještě milosrdné. V prvním kole přivítají Svitavy na domácím stadionu třetiligovou Čáslav. Jako úřední termín pro tento zápas je stanovena sobota 20. července od 17 hodin, není ovšem vyloučen přesun na neděli (čtenáře budeme samotřejmě informovat).

Vysoké Mýto – Svitavy 0:3

Hosté se hned od zahajovacího hvizdu chopili taktovky hry a už ve 2. minutě mohli jít do vedení, ale Svobodovu dorážku z bezprostřední blízkosti vychytal domácí gólman Hladík. „To jakoby předznamenalo další průběh utkání," uvedl trenér Svitav Zbyněk Zbořil.

Svitavští dominovali a soupeř se jen málo dostával k míči, natož k nějakému ohrožení Jílkovy svatyně. „Zápas jsme měli pod kontrolou, dařila se nám kombinace i rychlý přechod do útoku, ale koncovku jsme přehrávali. Dali jsme sice dva rychlé góly, jenže další šance trestuhodně zahazovali," mrzelo svitavského trenéra.

Do vedení šli hosté v 16. minutě, když se po rohovém kopu dostal k balonu za vápnem Belej a jeho střelu tečoval bek mimo dosah brankáře – 0:1. Nedlouho poté Svitavští perfektně realizovali rychlý kontr a na jeho konci si počínal s přehledem osamocený Seidler – 0:2.

Gólů ve vysokomýtské síti mohlo být daleko více, jenže to byl hlavně Svoboda nesměl mít na kopačkách tolik nepřesnosti a smůly. Vždyť měl sám minimálně tři tutové příležitosti. To na opačné straně Jílka nikdo z protihráčů z klidu nevyvedl, domácí hrozili na útočné polovině jenom ojediněle.

Po změně stran divizní nováček na chvíli ožil a dostal se k několika střeleckým pokusům, jež sice měly slušný rozptyl, pohříchu ale mířily hodně daleko od branky Jílka.

V 52. minutě přišla uklidňující trefa a postaral se o ní opět Belej po dalším brejku Svitav, při němž se vysokomýtští zadáci ocitli v rolích diváků – 0:1.

„Co se dělo potom, to už nestojí za hodnocení. Chodili jsme do jasných přečíslení, měli jednu šanci za druhou, ale přistupovali k nim lajdácky," nelíbilo se Zbořilovi, jak jeho celek ušetřil protivníka od pořádného výprasku. A že k němu nebylo daleko, v poslední půlhodině si hosté dělali na trávníku doslova, co je napadlo. Jenže hrát si v zakončení pouze na krásu, tak to se nevyplatilo.

„Pohárové předkolo mělo v podstatě stejný průběh jako zápas s Litomyšlí. Postavili jsme si ho jako další přípravu na divizi, splnili asi povinnost v podobě postupu, výhrady k útočné fázi a hlavně k naší koncovce mám však velké," netajil se po utkání kouč Zbyněk Zbořil.

Vzhledem k brzkému termínu poháru nebyla sestava Svitav kompletní (to ostatně ani ta domácí), nicméně výkon podala nesporně slibný a po celou dobu byla jednoznačně lepší. „Většinou jednotlivce nechválím, ale za pozornost určitě stál výkon dorostence Veselského," vyjádřil se trenér.

Branky: 16. a 52. Belej, 24. Seidler. Rozhodčí: Slavíček – Haleš, Staněk. ŽK: 0:1. Diváci: 200. Poločas: 0:2. Vysoké Mýto: Hladík – Pecháček (50. K. Benda), Žák, Krýda, Živný – Konečný, L. Benda, Podmajerský (62. Hovorka), Kopřiva – Sklenář (73. Svatoš), Dvořák (78. Forgáč). Svitavy: Jílek – T. Novák, Paděra, Kroulík, Veselský – Brůna (82. Kubík), Čížek (75. Urban) – Seidler, Chlup (68. Petrila), Belej – Svoboda.