O minulém víkendu byl zahájen nový ročník fotbalových soutěží mládeže. Stalo se tak hodně časně a z toho důvodu měly mnohé týmy potíže se sestavami, protože děti jsou stále rozjeté po prázdninách. Další soutěže dorostu a žáků svoji sezonu teprve rozehrají (I. třída a meziokresní přebor dorostu, I. třída žáků a okresní soutěže žactva). Všude bude mít Svitavsko svoje zástupce.

Česká liga dorost

Parádní start se povedl svitavskému celku U19, jenž zajížděl na umělou trávu pražského Vyšehradu. Hostům chvíli trvalo, než se srovnali s povrchem hrací plochy, poté ale odehráli naprosto rovnocennou partii. „Domácí hrozili především ze standardních situací a z dlouhých autů, které házeli do pokutového území. My jsme byli techničtějším mužstvem a měli míč více v držení," uvedl asistent trenéra Pavel Daněk. Po bezbrankovém poločase ustála svitavská obrana nápor soupeře zkraje druhé části a v 75. minutě pak hostující fotbalisté udeřili, když se po rozehraném rohovém kopu prosadil Škeřík a skóre 0:1 se povedlo udržet. „Myslím si, že se jednalo o zasloužené vítězství, které by mělo kluky nakopnout do dalšího pokračování soutěže. Tým se prezentoval dobrou defenzivou a dokázal se aspoň jednou prosadit v šestnáctce Vyšehradu. Všem hráčům náleží poděkování za předvedený výkon," pronesl Pavel Daněk.

U19: Slavoj Vyšehrad – TJ Svitavy 0:1, Škeřík. Svitavy: Stehlík – Kučera, Czehowský, Válek, Štěrba, Kala, Říha, Bartoš, Juřík, Škeřík, Tichý (Zvára, Čonka, Cabal).

Oba dva mladší dorostenecké celky se k premiéře vydaly do Kladna, kde utržily dvě prohry. Šestnáctka, jež nastoupila v deseti, podala bojovný výkon, a také o rok starší hráči se drželi dlouho, skóre se navýšilo ve prospěch soupeře v závěru.

U17: SK Kladno – TJ Svitavy 6:1, Vejrych. U16: SK Kladno – TJ Svitavy 2:0.

KP dorost

Nejvyšší soutěž Pardubického kraje nese letos poprvé jméno titulárního partnera – Springfield club. Mezi jejími účastníky jsou dva týmy ze Svitavska. Moravská Třebová vstoupila do přeboru zvládnutou přestřelkou, kterou rozhodla pět minut před koncem, naopak pro Dolní Újezd byl pardubický rival příliš náročnou překážkou.

KP: SKP Slovan Moravská Třebová – Jiskra Heřmanův Městec 5:4, Hanák 2, Macek 2, Neumann. SK Pardubičky/FK Pardubice C – Sokol Dolní Újezd 5:0.

Česká liga žáci

Velké rivaly z minulých sezon svedl proti sobě los prvního kola a byl to další atraktivní střet. V zápase patnáctek měli hosté z města perníku sice místy velký tlak, ale góly dávali jen domácí. Zato duel družstev U14 se rychle změnil v jednostrannou záležitost. Do sezony vstoupily také týmy U12 a U13, ale právě třináctky odehrály z plánovaných čtyř poločasů jen dva, protože Žižkované více než jeden kolektiv nedaly do kupy.

U15: TJ Svitavy – FK Pardubice 2:0, Přibilík, Drašar. U14: TJ Svitavy – FK Pardubice 0:14. U13: TJ Svitavy – Viktoria Žižkov 7:1, Lébiš (+ 2×3:0 kontumačně). U12: TJ Svitavy – Viktoria Žižkov 5:11, Jonáš 2, Hájek, Dürr, Hrubý.

KP žáci

I v případě staršího a mladšího žactva se v přeboru Pardubického kraje objevili dva zástupci Svitavska. Ale zatímco Moravská Třebová má zápasy v Chocni odloženy na září, tak Jiskra Litomyšl soutěž zahájila. A ve Vysokém Mýtě nedopadla dobře, když starší utržili debakl 1:11 a mladší 0:15.