Jejím hlavním úkolem bylo schválit stanovy svazu. Tento úkon, který ukládá nový občanský zákoník, byl učiněn bez připomínek a základní norma byla tedy odhlasována.

Řeč ovšem pochopitelně přišla také na další témata. Vždyť mistrovské jaro je za dveřmi.

Otevře se akademie

Předseda Výkonného výboru PKFS Michal Blaschke ve svém vystoupení poděkoval zástupcům klubů za to, jak zvládli přechod na nový informační systém, neboť se to obešlo bez výraznějších starostí či zádrhelů.

„Od 1. září letošního roku se v Pardubicích otevře regionální fotbalová akademie, která se ale nebude týkat pouze našeho kraje, ale i krajů okolních," řekl předseda svazu k chystané novince, jež by měla přinést malou „revoluci" do výchovy mladých talentovaných fotbalistů.

Na podporu mládeže funguje i Nadační fond Pardubického krajského fotbalového svazu, který mimo jiné v loňském roce nakoupil téměř osmdesát bezpečných branek a letos jich bude dalších čtyřicet. „Připravujeme i možnost nákupu pomůcek pro mládežnická družstva. Vždy tam však bude padesátiprocentní spoluúčast klubů," poznamenal Michal Blaschke.

A co ještě stojí za zmínku? Počínaje jarní částí (a diváci, kteří sledovali první kolo krajského přeboru, to už zaznamenali) budou rozhodčí používat označovací spreje pro určení pozice míče a bránící zdi při zahrávání standardních situací. A to nejenom v soutěžích dospělých, ale také u mládeže, tedy jak u dorostenců, tak u žáků.

Samozřejmě, že tématem číslo jedna bude s blížícím se datem 1. června 2016 novela Přestupního řádu FAČR. V tento den vstoupí tato norma v účinnost, a bude to, jak zaznělo ve fotbalových kuolárech, třetí časovaná bomba vhozená v krátkém sledu do českého fotbalu. Ten si zatím poradil jak s členstvím, tak i s informačním systémem, nyní se musí vyrovnat také s přestupovými pravidly.

Michal Blaschke v této souvislosti upozornil, že i když budou moci hráči od 1. do 20. června podávat přestupy bez souhlasu mateřského klubu, tak nový klub bude povinen uhradit příslušnou tabulkovou náhradu. „Pakliže tak neučiní, bude následovat to, co teď sledujeme v případě neuhrazených sběrných faktur. Upozornění a výzva k zaplacení, potom pokuta a následně už odečítání bodů."

V rámci valné hromady byli oceněni u příležitosti významných životních jubileí dlouholetí svazoví pracovníci. Zdeněk Vrba z České Třebové oslavil pětaosmdesátiny, Petr Valenta z Pardubic zase sedmdesátku.

Krajský radní pro sport René Živný se chopil rozlosování semifinálových dvojic Poháru hejtmana Pardubického kraje, který bude na jaře zajímat i fanoušky z našeho okresu, neboť zástupci Svitavska tvoří polovinu „startovního pole". Los jim, upřímně řečeno, mnoho radosti neudělal, jelikož oba poslal na hřiště těžkých soupeřů. Pomezí bude čelit kvalitě Spartaku Slatiňany a Svitavy se vydají na trávník lídra I. A třídy do Libišan. Cesta do červnového finálového duelu bude velmi těžká.

Systém funguje

Program pokračoval pracovním aktivem STK PKFS s kluby, který se v této podobě konal pravděpodobně naposledy, neboť v době IS se cesty do Pardubic jeví jako zbytečné. Je přitom možné, že i losování nové sezony se už uskuteční jenom „na dálku".

Informační systém FAČR se sice zdokonaluje, ale dokonalý není. Jak známo, neumí hlídat věkové hranice a potíže mohou nastat i při kopírování sestav mužstev z podzimu do jara, kdy tam IS může ponechat hráče, který třeba přestoupil nebo je v trestu. „V těchto a dalších případech před žádnou komisí neobstojí tvrzení, že „systém nás tam pustil", protože řády a předpisy FAČR mají přednost před IS," zdůrazňuje sekretář krajského svazu Martin Voženílek.

Od jara se navíc budou v IS vyplňovat i krajské soutěže přípravek. Důvodem je, že FAČR bude vyplácet dotace klubům pouze na hráče zavedené v systému. Přičemž dochází k paradoxnímu stavu, že některé komise FAČR výslovně zakazují zveřejňování výsledků a tabulek v soutěžích elévů a jiné toto naopak výslovně nařizují…

Z vystoupení předsedy STK Karla Brauna dále vyjímáme:

„Z I. třídy dorostu skupiny B se odhlásil tým Rudoltic. Na základě provedené ankety mezi kluby zůstane jarní část nalosována na čtrnáct míst a účastníci tak budou mít dvakrát volno."

„Lanškrounu bylo kvůli neuhrazení sběrných faktur nenávratně odečteno šest bodů z tabulky krajského přeboru."

„Na soupisku družstva, která se předkládá pět dnů před začátkem soutěže, lze zařadit jen hráče dané věkové kategorie. To znamená, že třeba na soupisce mužů nemůže být dorostenec."

„Do 15. března zůstanou členové FAČR, kteří si ještě neprodloužili členství, v databázi šedí. Potom se vymažou a budou se muset znovu přihlásit."
Veteráni ke slovu

Krajský fotbalový svaz zorganizuje na jaře soutěž pro veterány, tedy fotbalisty narozené před 1. lednem 1976. Přihlásily se čtyři týmy, které turnajovým způsobem odehrají soutěž o postup do celostátního finále. Hrát se bude 22. dubna v Holicích a utkají se domácí se Svitavami a Lázně Bohdaneč s Letohradem.

Los semifinále Poháru hejtmana Pardubického kraje:SK Spartak Slatiňany vs. Sokol Pomezí
FC Libišany vs. TJ Svitavy
Zápasy se podle termínové listiny budou hrát ve středu 18. května od 18:00.