A zapíše se tam způsobem, jaký by si nikdo nepřál ani v tom nejhorším snu.

Z patnácti družstev, která zastupovala okres ve třech krajských soutěžích, jich sedm sestupuje do nižších tříd. To jsou skutečně katastrofální čísla.

Jistě, Dolní Újezd v krajském přeboru ještě doufá, že mu budou okolnosti příznivě nakloněny, ale i kdyby ano, celkový bídný dojem to těžko vylepší.

Lze žehrat na dva sestupy z divize, nezájem o postup z krajského přeboru a další negativní faktory, které k této sestupové kalamitě napomohly. Jenže základní potíž byla v tom, že drtivá většina týmů ze Svitavska obývala po celou sezonu spodní tabulková patra a v konečném účtování na to těžce doplatila.

Mizérie okresu vyznívá ještě hůře v porovnání s takovým Ústeckem, jemuž sice spadla z divize Česká Třebová a béčko téhož klubu se nepřihlásilo do nového ročníku, ale jinak „sousedé" neutrpěli žádnou ztrátu.

Zato na Svitavsku aby se fanoušci štípali do tváří, jestli je tohle vůbec možné. Sedminásobný sestup, to je něco, s čím ani největší pesimista ještě pár kol před koncem určitě nepočítal.

A k tomu je potřeba doplnit, že další celky se z nebezpečného pásma vyhrabaly „v hodině dvanácté". O postup reálně hrála jen Cerekvice v I. B třídě a i ta to v závěru pokazila. Kdo uhrál alespoň ten střed tabulky, musí být nakonec hodně spokojen.

A ještě jeden úhel pohledu. V krajských soutěžích je v tuhle chvíli čtrnáct sestupových pozic, z čehož plnou polovinu obsadily kolektivy ze Svitavska. Těžko potom vyvracet názor, že právě tento region je fotbalově nejslabším z Pardubického kraje. Tím spíše, že jeden jako druhý se nemají na co vymlouvat, jenom na vlastní slabé výkony.

Sice se vinou sestupové vlny posílí jak početně, tak kvalitativně soutěže v okrese, do nichž se kupříkladu takové Morašice vrátí po bezmála dvaceti letech v I. A a I. B třídě, jenže to samozřejmě není důvod k radosti.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré, ale hledat něco dobrého na tristní bilanci uplynulého ročníku, to je úkol hodný špičkového detektiva. Snad to alespoň v klubech postižených sestupy povede k potřebnému zamyšlení, co se kde nepovedlo.

Sestup sám o sobě samozřejmě nemusí být žádnou tragédií, ba naopak může vést k novému začátku na zdravých základech a klidně i k rychlému návratu na dřívější úroveň.

Pokud se ale takové množství pádů sejde do jednoho regionu, je to jistě signál, že tady ve fotbale nebude všechno v pořádku.

Snadná odpověď říká, že na tom týmy ze Svitavska jsou tak zle z toho jednoduchého důvodu, že na nic lepšího prostě nemají. Čemuž se na druhou stranu prostě nechce věřit.

Doufejme proto, že příští sezona bude v regionu úplně o něčem jiném.

Kdo nahoru, kdo dolů

POSTUPY:

Z krajského přeboru: nikdo. Z I. A třídy: SK Spartak Slatiňany, FK Přelouč. Z I. B třídy: FC Libišany, TJ Jiskra Ústí nad Orlicí B. Z OP: SK Stolany, TJ Slavoj Choltice, TJ Horní Újezd, TJ Semanín. Ze III. třídy SY: TJ Sokol Opatov, TJ Sokol Borová.

SESTUPY:

Z divize: FK Pardubice B, FK Česká Třebová. Z krajského přeboru: TJ Sokol Dolní Újezd, TJ Jiskra Litomyšl, SK Pardubičky, AFK Horní Jelení. Z I. A třídy: T.J. FC Titanic Srch, TJ Svitavy B, TJ Sokol Kunčina, FC Hlinsko B. Z I. B třídy: SK Sokol Prosetín, TJ Sokol Rosice nad Labem, TJ Sokol Mnětice, TJ Sokol Čistá, TJ Sebranice, TJ Sokol Morašice. Z OP SY: TJ Sokol Dolní Újezd B, TJ Jiskra Litomyšl B, TJ Mladějov na Moravě, TJ Sokol Třebařov.

Pozn.: Přehled vychází z předpokladu, že FK Pardubice B přihlásí družstvo do krajského přeboru. Pokud tak neučiní, zachrání se v příslušných soutěžích TJ Sokol Dolní Újezd, T.J. FC Titanic Srch a SK Sokol Prosetín. Jelikož se FK Česká Třebová B a T.J. FC Titanic Srch nepřihlásily do krajských soutěží, doplňují se tyto následovně: Do I. A třídy: SK Zámrsk, případně další klub v závislosti na FK Pardubice B. Do I. B třídy: SK Sloupnice, SK FK Horní Ředice.