To nejlepší na konec podzimní fotbalové sezony? Nu, podle jmen rivalů by to tak klidně mohlo být. Dolní Újezd versus Litomyšl!

Atraktivnější podívanou v posledním mistrovském kole kalendářního roku 2018 nelze fanouškům nabídnout. Vydrží-li počasí v rámci možností druhé poloviny listopadu alespoň trochu příznivé, mělo by prestižní derby přinést boj jako řemen před početnou diváckou kulisou.

Samozřejmě, jak všichni věří, jen ve sportovním duchu a plně podle zásad fair play.

FAVORIT? PAPÍROVÝ

Zdánlivě by se dalo říci, že tohle měření sil bude mít poměrně jednoznačného favorita. Vždyť litomyšlští fotbalisté zažívají nejlepší podzim, kam až paměť sahá, a na stadionu v Bořkově budou dokonce bojovat o to, aby přezimovali na nejvyšší pozici v tabulce.

Kdo by něčemu takovému ještě v srpnu po hladké porážce v prvním kole v Hlinsku věřil, že…

Naproti tomu domácím se nepodařilo splnit cíl pohybovat se v klidnějších vodách pořadí, body na jejich konto přibývaly po skromných dávkách a bez ohledu na výsledek derby je zřejmé, že zimu stráví nejlépe na předposlední pozici.

Půjde tedy o střet patnáctého proti prvnímu, o střet týmu s jedenácti body proti třicetibodovému, kromě toho Újezd dal zatím o šestnáct branek méně a inkasoval o čtrnáct gólů více než Jiskra. Všechno to jsou jistě faktory podporující tvrzení o favoritovi zápasu.

Jenže je to jen a pouze teorie.

Není totiž žádné diskuse o tom, že v nedělní bitvě se jakékoli tabulkové i jiné aktuální rozdíly mezi rivaly smažou. Domácí fotbalisté se zcela nepochybně vyhecují s podporou svých fanoušků k maximální bojovnosti s jediným odhodláním – sebrat Jiskře body.

A proč by se to nemohlo podařit? Vždyť Újezdští odehráli pár týdnů zpět naprosto rovnocennou partii se spolulídrem z Lanškrouna, ve které si zasloužili zvítězit a dokázali, že se mohou měřit i se soupeři ze špice tabulky.

Na druhou stranu nelze nevidět, že litomyšlský celek osvědčil v řadě podzimních zápasů rovněž mimořádnou dávku nasazení a elánu, jaká v jeho podání nebývala v minulosti pokaždé k vidění. A v sousedském duelu ji určitě postrádat nebude.

PŘÍDĚL ZŮSTAL V PAMĚTI

A ještě malý výlet do minulosti. V mistrovských utkáních se oba konkurenti střetli naposledy v sezoně 2015/2016, tehdy v rámci I. A třídy. A byly to zápasy úspěšnější pro Dolní Újezd, který bral tři body jak na litomyšlském trávníku, tak i doma, kde navíc počastoval soupeře historickým osmigólovým přídělem.

Vzpomínky na tuhle euforii resp. potupu, podle toho, z jaké strany se na výsledek díváme, ještě tak úplně nevybledly, mimo jiné proto, že se v neděli na hřišti představí nemálo pamětníků onoho květnového odpoledne.

V následujících ročnících se konkurenti v soutěžích míjeli, k dalšímu jejich setkání dojde až nyní, po více než dvou letech. V jiné situaci, než tomu bylo tehdy, v odlišných sestavách, rozhodně však s nemenším nábojem.

Přejme si pouze, aby si každý, kdo v neděli hodinu po poledni zavítá do dolnoújezdského areálu, mohl vychutnat super fotbalový zážitek. Zahajovací hvizd rozhodčího zazní úderem 13. hodiny.

POSLEDNÍ STŘETNUTÍ

I. A TŘÍDA – 10. 10. 2015: Litomyšl – Dolní Újezd 1:2 (0:1). Branky: 75. Štoudek – 32. Brůna, 48. Pešina. Litomyšl: Malý – Urban, J. Hašek, Štoudek, Vomočil, L. Severa, Kundera, Sršeň, Paclík, Kristek, Padělek (70. Zeman). Dolní Újezd: Janecký – P. Frank, J. Vomáčka, Pešina, Částek, Fulík, Brůna, Kroulík, Čejka, J. Vomáčka, Frňka (90. Novák).

29. 5. 2016: Dolní Újezd – Litomyšl 8:0 (3:0). Branky: 5. a 56. Frňka, 9. a 51. Kroulík, 74. a 88. Novák, 39. Kabrhel, 64. Holec. Dolní Újezd: Janecký (81. Váně) – P. Frank, J. Vomáčka, Částek, Čejka, Kabrhel (70. Novák), Kroulík, Brůna, Holec (76. Pravec), Mandlík, Frňka (63. Pešina). Litomyšl: Malý – Urban, Štoudek, Čapek, Krejbych (71. Koukola), L. Severa (83. V. Frank), Sršeň, Kundera (74. Vejrych), Valenta, Janoušek (67. Tauer), Padělek (90. Kačer).