Vždyť se v něm hrají i ligové soutěže a mezinárodní turnaje. Zkrátka osmnáct „poněkud větších“ jamek, místo golfového míčku kopačák a jde se na věc. Možnosti jsou také ve východních Čechách.

PŘEDLIGOVÉ ZKOUŠKY

Ve fotbalgolfovém areálu u Primátorské hráze v Litomyšli se sešlo šestatřicet hráčů na druhém ze série tří turnajů Východočeského poháru. Dá se říci, že to byla jedna z prvních oficiálních sportovních akcí v regionu po vynucené a téměř nekonečné přestávce.

„Domluvili jsme se s kluby z Náchoda a Nebeské Rybné, se kterými to máme regionálně nejblíže. Každý víkend se odehraje turnaj na jednom hřišti a tím vyplníme mezeru, než na konci května začne ligová soutěž, která musela být odložena,“ sdělil Zdeněk Kocman z domácího Fotbalgolfového klubu Litomyšl, který se chopil organizace.

První ze série turnajů se hrál o týden dříve na hřišti v Náchodě-Pavlišově, na litomyšlské klání ještě naváže zápolení v Nebeské Rybné u Rokytnice v Orlických horách. Kromě hráčů z těchto tří klubů však mohou startovat i další, kteří si chtějí zahrát.

DALO SE RYCHLE ZAČÍT

Protože fotbalgolfisté mohou obejít hřiště i ve dvou, měli přece jenom snadnější pozici při obnovení činnosti. „Od dubna jsme mohli začít hrát a trénovat, pochopitelně při dodržování daných opatření, omezení počtu lidí, vzdálenosti mezi nimi a podobně. Trochu výhodou pro nás bylo, že se hraje na rozlehlých hřištích a hráči tak nevytvářejí velké skupiny,“ byl Kocman rád za umožnění rychlého návratu na hřiště.

Ještě výraznějšímu rozmachu fotbalgolfu brání zatím malý počet hřišť. Především Morava je v tomhle směru „pole neorané.“ V Česku jich má potřebnou ligovou certifikaci deset, řada dalších je ovšem v různém stadiu příprav a výstavby. „Je to pořád nový sport, který se však bude rozvíjet a má perspektivu. Ono vybudovat a provozovat fotbalgolfový areál není vůbec jednoduché. V Litomyšli jsou dvě hřiště a šestatřicet jamek, což vyžaduje nemalé prostředky,“ uvedl Kocman.

SVĚT U NÁS? NEJISTÉ…

Ligová sezona trvá obvykle od dubna do října, letos musel být její kalendář zákonitě upraven. Začít by se mělo o posledním víkendu v květnu v Praze a po dalších pěti zastávkách je finále naplánováno na nejtěžší tuzemské hřiště Dymník u Rumburka.

Tamtéž by se měl o prázdninách konat vrchol letošní sezony v podobě mistrovství světa. Je však otázkou, jak to s touto prestižní akcí vůbec dopadne vzhledem k nejisté možnosti účasti zahraničních hráčů (před pěti lety se na stejném místě sešli reprezentanti ze sedmnácti států).

„I mezinárodní konfrontace u nás existuje, jezdí sem hrát hráči z Německa i Rakouska, my zase rádi zamíříme na jejich turnaje. Ve světě se fotbalgolf hraje více než deset let, tento sport vynalezli a rozšířili Dánové,“ uvedl Kocman.

PRO VŠECHNY GENERACE

Litomyšlský klub funguje od roku 2015. „Máme pětadvacet členů, osm z nás hraje českou ligu a je zařazeno do celorepublikového žebříčku. Tři roky po sobě jsme byli v celkovém ligovém hodnocení na pátém místě, což je pro náš malý klub velký úspěch. Důležité je, že máme v Litomyšli krásné hřiště a je kde trénovat,“ zdůraznil Kocman.

Kouzlo fotbalgolfu spočívá podle jeho slov v tom, že zahrát si ho může přijít doslova každý. „Je to znát na tom, že členská základna se neustále rozrůstá. V celostátních žebříčcích se hodnotí muži, ženy i děti. Jde o pohybovou aktivitu pro všechny generace, dá se zapojit celá rodina, klidně můžete vyjít s kočárkem. Je to atraktivní třeba pro bývalé fotbalisty, což vidím sám na sobě. Na velkém hřišti si už moc nezahrajeme, ale takhle zůstáváme pořád v akci s míčem,“ usmívá se fotbalgolfista, který je sportovní veřejnosti v regionu dobře znám jako dlouholetý a úspěšný mládežnický fotbalový trenér.

DOMÁCÍ PRVENSTVÍ

V turnaji Východočeského poháru v Litomyšli zvítězil domácí hráč Petr Kubeš (FGK Litomyšl), jenž obešel dvě kola na osmnáctijamkovém hřišti s výsledkem 18 pod par a byl o ránu lepší než Adam Levý (FG Nebeská Rybná). Nejlepší ženou byla Dana Saligrová (FG Nebeská Rybná) a soutěž dvojic opanovali Zdeněk Kocman a Jan Jež z domácího klubu.

Nejvyhledávanější fotbalgolfová hřiště v ČR: FotbalPark Litomyšl, FotbalPark Dymník (u Rumburka), FotbalPark Praha (Jižní Město), FotbalPark Liberec (Vesec), FotbalPark Hluboká nad Vltavou, FotbalPark Pavlíkov (u Rakovníka), FotbalPark Nebeská Rybná (u Rokytnice v Orlických horách).