Rychnov – vedoucí mužstvo soutěže a hlavní postupový adept. To se poslouchá velmi dobře, že?

Před sezonou jsme pomýšleli na pozici do třetího místa, to ano. Že ale budeme tak vysoko, to nás zaskočilo, i když samozřejmě příjemně. Věděli jsme, že kvalita v týmu je, naznačily to i výsledky v přátelských utkáních. Během podzimu jsme si postupně zvykali na roli lídra, což se nám s výjimkou zápasů v Horním Újezdu a proti Ústí B dařilo. To byly jediné dvě porážky během podzimu. Ještě jsme se však vzmátořili a zvládli úspěšně poslední duel na hřišti Vysokého Mýta.

Průběh první poloviny sezony pro vás byl dlouho naprosto hladký, až v závěrečné fázi přišla dvě zmíněná zaváhání. Přesto musí s výkony panovat naprostá spokojenost?

Získali jsme 31 bodů a to je naše absolutní maximum za celou dobu rychnovského působení v krajských soutěžích. Samozřejmě, že ve třinácti utkáních se nikdo nemůže vyhnout zakolísáním. Nás postihlo v Horním Újezdu, kde se nám tradičně nedaří bodovat, hned za týden jsme podlehli ústeckému béčku v zápase, který byl spíše remízový. Tyto porážky nicméně nepřipisuji ani tak zhoršené výkonnosti, spíše momentálnímu výpadku. Na druhou stranu jsme však odehráli opravdu výborná utkání, nejkvalitnější asi bylo domácí derby proti Moravské Třebové, i v České Třebové nebo proti Sloupnici.

Párkrát bylo na naší straně štěstí, třeba při výhře ve Svitavách, ale bez toho to nejde. Z vašeho kolektivu během podzimní části vynikly individuality. Které z nich byste zvlášť ocenil?

Navstřelených brankách se podílel o osm hráčů, nejvíce jich dal Roman Kylar. Měl perfektní nástup, pak se střelecky trochu odmlčel, ale závěrmu znovu vyšel. V úvodu se příliš nevedlo kanonýru Hlubinkovi, také vinou zranění, ale nakonec solidních šest branek dal. Velkým tahounem byl na záloze Filip Matějka, ale nechci zapomenout ani na defenzivní hráče, s výjimkou Horního Újezdu obrana nepropadla. Jistotou byl brankář Šifra, i když zde je trochu problém, protože k němu nemáme dvojku a v případě trestu nebo zdravotních obtíží by musel chytat hráč z pole. V jednání je ale doplnění na tomto postu.

Koho považujete za hlavní konkurenty v boji o postup? Nemáte strach, že jaro mohou ovlivnit pověstná béčka a jejich posilování?

To je úděl této soutěže. Může se to zdát nespravedlivé, ale neuděláme s tím vůbec nic. Lepší by bylo, kdyby si rezervy hrály svoji vlastní soutěž, ono to k tomu nakonec v této skupině pomalu směřuje. My se musíme především starat o sebe a uhrát si to sami. Pokud jde o naše soupeře, nejvíce se mi líbila Moravská Třebová, podzimní utkání proti ní hodnotím nejvýše, dobře hrála rovněž béčka Svitav, Ústí nad Orlicí, České Třebové. Očekávám, že z nich se asi budou rekrutovat největší protivníci. Některé další týmy také dovedou zahrát, ale jejich výkony byly dost nevyrovnané.

Trvalým problémem rychnovského fotbalu je absence mládeže, bez ní ale do I. A třídy nebudete moci. Co v tomto ohledu podniknete?

To je náš prvořadý úkol pro nejbližší období. Chceme mít alespoň družstvo pro soutěž žáků 7 + 1, to bychom měli zvládnout, těch deset dvanáct kluků dáme dohromady. Není snadné získat k tomu zodpovědné lidi, to je další problém, ale není jiná cesta. Bohužel v obci není škola a to je obrovská komplikace, někteří kluci z Rychnova hrají v Žichlínku, Starém Městě nebo Mladějově. V každém případě uděláme přes zimu maximum pro založení mladežnického celku.

Ještě zpátky k mužům. Jak bude vypadat příprava a bude postup stanoven jako jasný cíl pro jaro?

Hráči se poprvé sejdou 5. ledna, čeká je tradiční halový turnaj v Letovicích a posléze zápasy s kvalitními soupeři na umělé trávě v Letohradu a Rychnově nad Kněžnou. Formu otestujeme mimojiné v zápasech s Moravskou Třebovou nebo Litomyšlí. Trenérem zůstane Zdeněk Marek, nikdo z jeho svěřenců by neměl odejít, i když nějaké nabídky byly. Případné posílení pro jaro je v jednání. Nehodláme slevovat z ambicí, pokud se podaří postoupit, nebudeme se I. A třídě bránit. Musíme ale pracovat už nyní tak, aby nás ten postup nakonec nepřekvapil.