„Nastoupí 160 družstev, která byla rozdělena do 32 skupin. Dohromady to bude přibližně 1600 fotbalistů a fotbalistek,“ informoval ředitel turnaje Martin Vodička a doplnil: „Znovu žádáme o zápis do české knihy rekordů, zároveň prověřujeme i možnosti zapsání do Guinessovy knihy.“ Poprve se uskuteční ženský Womens Cup, z mužských kolektivů je osmička účastníků extraligy futsalu.
Náročný systém


Celý ženský turnaj bude odehrán zítra ve Svitavách. Nejprve ve dvou pětičlenných základních skupinách, ihned poté bude následovat semifinále a utkání o třetí místo.
Na muže čeká daleko složitější a trnitější cesta k úspěchu, ono také být ze 150 startujících ten nejlepší znamená prokázat jak fotbalové kvality, tak velkou fyzickou i psychickou odolnost. Vždyť finalisté budou muset za dva dny odehrát plných 13 střetnutí!
V sobotních pětičlenných základních skupinách se bude hrát systémem každý s každým 2 x 12 minut. Do nedělních semifinálových skupin postoupí vždy první dva ze základních pětic a k tomu dalších 20 družstev ze třetích míst. V semifinálové části se bude hrát v 16 skupinách znovu každý s každým, ale pouze 2 x 8 minut. První dva týmy si v neděli od 15 hodin zahrají play off (2 x 10 minut) – 1. kolo, osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, utkání o bronz a finále.
Právě postupový klíč do vyřazovacích bojů byl loni důvodem pro zbytečné rozpory, když jeden z brněnských celků odjížděl velmi rozezlen a s pocitem křivdy. Tomu hodlají pořadatelé zabránit. „Vyřešilo se to jinou definicí postupového klíče ze skupin. Za počtem získaných bodů bude jako druhé kritérium vzájemný zápas a tím potíže eliminujeme,“ věří Martin Vodička.
S píšťalkou i ženy


Dalším rekordem desátého Qanto Cupu je počet rozhodčích. Na řízení zápasů se bude podílet 26 mužů a také žen (Jana Zaplatilová, Hana Vejrostová) v černém. Dílem jsou z ligových a divizních futsalových soutěží, dílem nominovaní Okresním fotbalovým svazem ve Svitavách. Pískat bude i Radek Venc, rozhodčí z mezinárodní listiny futsalu.
O zcela mimořádném rozsahu svitavsko – vendolsko – radiměřského turnaje svědčí počet utkání. Pokud přijedou všechna přihlášena družstva, bude v sobotu sehráno 320 zápasů v základních skupinách, v neděli 160 semifinálových a 44 vyřazovacích duelů. Qanto Cup 2008 tedy celkem přinese neuvěřitelných 524 soubojů!