Jeden z tradičních účastníků tohoto největšího tuzemského turnaje v malé kopané o něm řekl: „Vyhrát Qanto Cup, to je jako zdolat Mount Everest. Velice náročné, je to o mimořádné fyzičce a vůli a v samotném závěru to již hodně bolí.“

Zase o něco dál

Klání s mimořádným sportovním a společenským dosahem v letošním roce zase pokročilo o krůček dál. Po dohodě s fotbalovými svazy obou republik se poprvé hrálo jako „Otevřené mezinárodní mistrovství Čech, Moravy a Slovenska“. Qanto Cup je příkladem toho, jak může podnikatelský subjekt významně přispívat ke společenskému dění ve svém regionu. Silná firma je základním garantem dvanáctiletého vývoje tohoto turnaje, který se stal fenoménem regionu Hřebečska, Pardubického kraje a dnes i České republiky. Bez její kvalitní logistiky, personálního zázemí a podpory jejích dodavatelů by jenom těžko mohli organizátoři akce uvažovat o tak velkém rozsahu největšího turnaje v malém fotbale. Pro příští ročníky mají další postupné cíle.

Martin Vodička, hlavní organizátor Qanto Cupu: Tak jako dosud bychom chtěli turnaj rozvíjet i nadále přirozenou formou na základě zájmu účastníků. Určitě je naším záměrem pro příští ročník více oslovit zahraničí. Vidíme velikou příležitost ve spolupráci s městy a obcemi Pardubického kraje z hlediska jejich oficiálních partnerských vztahů. Tím chceme přispět k záměrům rozšíření cestovního ruchu a regionálního rozvoje v souladu s plánem Pardubického kraje. Naším přáním bylo pod hlavičku Festivalu fotbalového srdce zařadit mládežnické kategorie. V tomto nám velice nahrála perfektní spolupráce organizátorů z Městečka Trnávky, kde se letos odehrávala část Qanto Cupu. Dohodli jsme se s nimi na zaštítění jejich populárního turnaje Miltra Cup pro kategorii starších přípravek pod hlavičkou FFS, a to v týdenním předstihu před Qanto Cupem.

Pořadatelé turnaje získali do jeho čestného představenstva mnoho významných osobností sportovního a společenského života včetně nejvyššího představitele českého sportu a dalších organizací. Mnozí z nich přitom Festival fotbalového srdce osobně navštívili.

Pavel Kořan – předseda Českého svazu tělesné výchovy: Chtěl bych nejdříve vyjádřit obrovskou radost a poděkování, že se mohu této akce zúčastnit. Je to pro mě velká pocta, být členem čestného představenstva takové mimořádné akce. Dvanáctý ročník Festivalu fotbalového srdce představuje bohatou historii a velký kus odvedené práce pro náš sport. Obrovská účast 157 družstev z celé České a Slovenské republiky jenom svědčí o tom, že i malý fotbal je velký fenomén a je symbolické, že letos Qanto Cup probíhá letos souběžně s mistrovstvím světa v Jihoafrické republice. Je to příležitost pro spoustu lidí sounáležících s fotbalem, hráčů, rozhodčích, funkcionářů, fanoušků a dalších příznivců sportu. Je to také vynikající způsob prezentace města Moravská Třebová a dalších pořadatelských míst celého regionu k veřejnosti. Jsem také velice rád, že se organizátorům podařilo přivést k této akci nově zvolené poslance parlamentu slečnu Končickou a pány starosty Neubauera a Martinů, pana hejtmana a další politiky. V současné době probíhají intenzivní jednání na centrální úrovni s cílem posílit společenskou prestiž sportu a jeho podporu od státu i orgánů samospráv a získat další finanční prostředky ze státního rozpočtu, které by změnily současnou neutěšenou situaci ve financování sportu. Byla to pro mě velice cenná příležitost požádat výše uvedené o pomoc, aby v případě hlasování zvedli ruku pro co nejlepší výsledek ve prospěch českého sportu. Domnívám se, že Festival fotbalového srdce dosáhl takových rozměrů a významu, že si zaslouží být zařazen mezi mimořádné akce v rámci aktivit „Sportu pro všechny“.

Vladimír Janata – předseda Pardubického krajského fotbalového svazu: Svaz podporuje veškeré aktivity v kraji, které souvisí s fotbalem. Qanto Cup je jednou z těch mimořádných, kde vidíme vynikající prostředí a sportovce, kteří podávají velice kvalitní výkony. Malá kopaná je nedílnou součástí fotbalového hnutí, řada návyků a technických dovedností z této formy se dá uplatnit také ve velkém fotbale a je v současném fotbalovém hnutí také důležitá pro soutěže mládeže. ČMFS zařadil její některé formy do pravidelných mládežnických soutěží. Potřeba menšího počtu hráčů umožní zapojit do soutěží i menší vesnické kluby.

Václav Shejbal – předseda Pardubického krajského sdružení ČSTV: Jsem velice rád za pozvání od organizátorů a za možnost nahlédnout na akci přímo v reálu. Musím říci, že jsem netušil, jak velikou a zajímavou fotbalovou podívanou každoročně připravují nejen pro přímé účastníky, ale i pro diváky. Tento podnik je přímou ukázkou toho že se dá sportem bavit, zdravě žít, a že lidé mají stále chuť se vzájemně sdružovat a potkávat. Moc se mi líbí přátelská atmosféra, která dýchá ze všech stran.

Propagace regionu

Již třetím rokem pomáhá se zajištěním Festivalu fotbalového srdce Pardubický kraj a letos poprvé díky celorepublikovému pojetí turnaje získal podporu Asociace krajů ČR.

Radko Martínek – hejtman Pardubického kraje: Qanto Cup je úžasný zážitek. Je obdivuhodné, že i v dnešní době je ochotno tolik lidí z celé České republiky a Slovenska se sjet na jedno místo a strávit v našem regionu prodloužený víkend. Je nádherné přímo v naturalistické formě sledovat krásné okamžiky přátelství a kamarádství při společné zálibě. Je to sport pro radost a pro zábavu a o to především jde. Ze strany Pardubického kraje mají aktivity jako Qanto Cup maximální podporu.

Letos získali pořadatelé daleko větší pomoc jak v organizaci, tak v propagaci ze strany vedení hostitelského měs­ta.

Josef Ošťádal – starosta Moravské Třebové: Oceňuji přínos akce pro město. Do Moravské Třebové přijede skutečně hodně mužstev, mnoho hráčů z České i Slovenské republiky, kteří si takto mohou prohlédnout město a jeho pamětihodnosti. Je to neocenitelná propagace našeho města. Turnaj navštívila také řada významných osobností z oblasti českého sportu a politiky. Jsem rád, že jsme vedle sportovní části akce ve spolupráci s organizátory mohli také připravit společenské setkání na zámku v Moravské Třebové. I tohle je významné zviditelnění našeho města pro budoucnost. Qanto Cup v Moravské Třebové byl po dva poslední roky a za současné vedení města mohu říci, že případné oslovení organizátorů z Hřebečské akademie také v příštím roce rádi přivítáme.

Kvalitní turnaj žen

Letošní přípravy 12. ročníku byly ve znamení větší snahy o oslovení Slovenské republiky. Vždyť také záštitu převzaly Slovenský olympijský výbor a Slovenský fotbalový svaz. V mužské části startovalo čtrnáct družstev, i ženský turnaj oživil slovenský účastník, a to hned mistrovský klub.

Martin Pacholek – trenér ŠK Slovan Bratislava: Přijeli jsme na pozvání organizátorů poprvé a družstvo jsme vytáhli z dovolené jako zpestření volného času. Malou kopanou mám rád, je to dobrá průprava pro velký fotbal. Musím ocenit velmi kvalitní hrací terén. Jsem velmi překvapen z kvalitní účasti, jsou zde ligové hráčky Brna, Hradce Králové, Pardubic, Slavie Praha. Během turnaje se naše výkony zlepšovaly, avšak ve čtvrtfinále jsme nezvládli střetnutí proti Rumovým Vílám z Prahy. V každém případě odjíždíme s velmi dobrými pocity, hráčky měly možnost navázat nové kontakty v ženském fotbale. S účastí na tomto turnaji jsem maximálně spokojený a v příštím ročníku bychom se chtěli určitě znovu zúčastnit.

Dominika Škorvaňková – nejlepší fotbalistka SR roku 2009: Bohužel jsem kvůli zranění kolena byla pro svoje spoluhráčky ze Slovanu Bratislava na Qanto Cupu pouze morální podporou. Na turnaji jsme poprvé a rozhodně jsme nečekaly takovou konkurenci. Sice jsme přijely v rámci tréninkového volna, ale přece jenom jsme myslely v konečném umístění výše. Malý fotbal je technicky náročná záležitost a při něm se ukáže skutečná individuální technická zdatnost hráčky a pohotovost při zakončování akcí. Největší rozdíl mezi mužským a ženským fotbalem? Proti mužům, kteří si „jenom“ vynadají, si protihráčky při nedorozumění hned vjíždějí do vlasů.

V Moravské Třebové nechyběla v dresu nakonec druhého Chemcomexu Praha ani tradiční účastnice Qanto Cupu Petra Divišová. Třetí vítězný korálek ale nepřidala.

Petra Divišová – nejlepší fotbalistka ČR roku 2009: Na Qanto Cupu jsem absolvovala doposud všechny tři ročníky ženského turnaje. Všechno je tady super. Počet družstev, organizace i divácké zázemí. V takovém prostředí se opravdu cítím dobře a vždy budu na Qanto Cup ráda jezdit. V prvním ročníku jsme zvítězily s Květinkami Pardubice, loni s Chemcomexem Praha. Tentokrát byla konkurence zase kvalitnější a finále jsme letos už nezvládly. Takže letos stříbro.

Hvězdy se vrátí

Se vzrůstající kvalitou turnaje se objevují v řadách týmů jména renomovaných fotbalistů a začínajících fotbalových hvězdiček. Ani letos tomu nebylo jinak a tak organizátoři mohli sestavit pomyslný „VIP Team Qanto Cupu“.

Pavel Černý – FC Hradec Králové (nejlepší střelec týmu v sezoně 2009/2010): Na turnaj jsem přijal pozvání od kamarádů ze Svitav. Je to něco úžasného, že se dá taková akce vůbec připravit. Jsem na tomto turnaji poprvé, ale musím složit pořadatelům poklonu za perfektní organizaci. Kéž by takto organizovaných turnajů bylo více. Letos jsem měl mimořádnou sezonu, s Hradcem se nám splnil sen postoupit do Gambrinus ligy. Na Qanto Cupu jsme s družstvem sice nepostoupili do závěrečných bojů, ale přesto mám z tohoto víkendu krásný zážitek.

Libor Gerčák – brankář futsalové reprezentace: Na turnaji jsem chytal za tým pořadatelů z Qanta Svitavy. Účast jsem jim slíbil již v únoru na Qanto plese, kam mě pozvali s mými spoluhráči z bronzového futsalového celku z mistrovství Evropy Michalem Belejem a Radkem Kroulíkem. Futsal nebo malý fotbal mě jako brankáře baví asi více než velký fotbal, protože si určitě více zachytám. Do závěrečného pavouka turnaje se nám sice nepodařilo postoupit, ale já jsem maximálně spokojený. Vždyť jde hlavně o to dobře si zahrát a hlavně se nezranit.

Matěj Vydra – I. italská liga Udinese Calcio: Chotěboř je moje rodiště a fotbalová kolébka a tak jsem klukům z Boky Chotěboř přijel vypomoci a podpořit je. Jsem na Qanto Cupu poprvé, ale hodně jsem o něm již slyšel. Je tady spousta lidí, zahrají si, pobaví se a někteří i vyhrají. My jsme vypadli až ve čtvrtfinále s loňskými vítězi. Dostat se mezi posledních osm týmů na takovém turnaji taky není špatný výsledek, ale měli jsme toho už plné zuby. Je to hodně náročné. Škoda, že jsem přijel až v neděli, ženský turnaj měl prý výbornou úroveň. Příští rok musím přijet už dříve.

Michal Belej – futsalový reprezentant: Turnaj jsem vyhrál již třikrát, pokaždé s jiným mužstvem. Letos jsme s Kapr Teamem Letohrad vypadli v prvním kole pavouka s loňskými vítězi Jiřinou Prostějov. Ale já na Qanto Cup jezdím, když mi to dovolí sportovní kalendář, hlavně za zábavou a relaxací. Je tu spousta přátel a kamarádů. Nakonec z tohoto regionu pocházím a rád se sem vždycky vracím.

Vítězové ani nevěřili

Na samotném vrcholu dvanáctého ročníku stanula dvě překvapení. V ženském turnaji porazil ve finálovém utkání favoritky z Chemcomexu Praha juniorský tým Hradce Králové, mezi muži nečekaně zvítězili Gambleři z Mostu.

Svatava Adamírová – kapitánka FC Hradec Králové B: Je to neuvěřitelné, že jsme porazily takové velikány, kterými jsou týmy jako Chemcomex Praha. Po dvou počátečních prohrách ve skupině jsme si vůbec nevěřily na postup do finálového pavouka, ale pak jsme se semkly a daly jsme do hry celé srdce. Je to pro nás všechny obrovské povzbuzení k další tréninkové práci.

Ondřej Bíro – kapitán Gamblers Most: V závěru se nám již moc sil nedostávalo, ovšem vidina možného vítězství nás hnala dopředu. Je to pro nás krásný zážitek, vyhrát na nejprestižnějším turnaji u nás. A to si nevymýšlím. Na tom se v týmu shodujeme všichni. Už teď se těšíme na 13. ročník.

(cik)