Třetí pozice hned za suverénní dvojicí Březová – Cerekvice tomuto celku v každém případě sluší. Je to dobrá vizitka práce hráčů i trenéra PAVLA ŠVECE.

„Osobně nejsem úplně spokojen vlastně nikdy, protože je vždycky co zlepšovat. Ale letos se opravdu dařilo. Dá se říci, že výsledky byly na hranici naší výkonnosti,“ hodnotí trenér Švec povedený podzim. Proč to podle jeho názoru béčku šlo tak dobře? ,,Hodně se změnil duch mužstva. Povedla se obměna kádru, dobře se zapojili kluci z dorostu. Sázíme na bojovnost, agresivitu, ale hlavně je z kolektivu cítit touha po vítězství,“ odpovídá.

I když v kádru rezervy došlo k proměnám a omlazení, tak úloha starších a zkušenějších hráčů zůstává důležitá. „Samozřejmě, protože mazáci jako Horský, Kabát či Křížek nám ohromně pomáhají. Nejenom při zápase svými herními zkušenostmi, ale jsou příkladem i při tréninku, nedají mladým ani vydechnout. Když můžu já, tak ty taky! Je to motivace, jsem rád,“ říká Švec.

Stejně jako ve spoustě dalších oddílů funguje i ve Svitavách spolupráce mezi dorostem, A týmem a béčkem. Podle slov trenéra Švece se změnila směrem k lepšímu a ku prospěchu věci. „Myslím si, že nám to začalo fungovat moc dobře a v tom také vidím jednu z příčin úspěšného podzimu. Nejen béčka, ale i áčka a dorostenců. Ta provázanost je velice důležitá. Všichni kluci vidí, že když máknou, možnost hrát za A tým je tu pro každého.“ I spolupráce a vzájemná komunikace mezi trenérem prvního celku Zdeňkem Válkem a Pavlem Švecem byla bez jakýchkoli potíží. „Oba jsme maximalisté, tudíž v požadavcích na hráče máme podobný náhled. Obě družstva trénují většinou společně, což našim klukům určitě pomáhá a herně je to zvedá. Tuto koncepci bychom chtěli dodržet dlouhodobě,“ uvedl kouč béčka.

Aby té chvály nebylo zase přespříliš, nachází Pavel Švec i nějaké ty kazy. „On už o tom mluvil Zdeněk Válek ve svém hodnocení. Je to hlavně nízká účast na trénincích a z toho pramenící malá fyzická připravenost některých hráčů a tím i herní nepohoda.“ Z toho pak mohou vyvstat potíže při realizace plánů trenéra ohledně předváděné hry. „Mým cílem je hrát útočný, nátlakový fotbal a na to je potřeba mít zejména bojovníky, dobře fyzicky připravené kluky. Samozřejmě rovněž techniky v mužstvu mít musíte, ovšem já mám raději poctiváky.“

(mo)