Zástupci Svitavska budou mít nepochybně o co hrát, jen škoda, že půjde ve většině případů o záchranu na krajské úrovni. Což ale není oproti dřívějšku novinka. Je tu však i tým, který vyhlásil útok na postup a je sympatické, že se neschovává za jakékoli fráze.

SKUPINA A:

CEREKVICE

Hodně co napravovat mají v jarní části cerekvičtí fotbalisté, kteří se po přeřazení ve skupině A vůbec nechytili a svými výkony zklamali svoje příznivce. Budou se hrabat z nelichotivé dvanácté pozice a dostat se co nejrychleji z pásma ohrožení je jejich prvořadým úkolem.

Samozřejmě, že mizerný podzim si vynutil některé změny v týmu. Jednou ze zásadních je skutečnost, že po půlroční pauze se k trenérskému kormidlu opět vrátil Roman Pražák, jenž se zároveň už nebude objevovat na trávníku coby aktivní hráč.

„Náš kádr opustili Hovorka, který ukončil hostování z Police nad Metují, a Schauer. Ten přerušil činnost. Kolektiv jsme doplnili takto: Bureš hostuje z Vysokého Mýta, z Morašic se z hostování vrátili Lněnička a Vomáčka a pokračovat u nás nadále budou Brychta a Lebeda z Vysokého Mýta, Malý z Litomyšle a Kříž z Letohradu," vypočetl trenér pohyby v kádru.

Hned jarní premiéra napoví, jestli to Cerekvičtí vezmou na jaře za správný konec a nebude se opakovat podzimní trápení. Slavoj přivítá na stadionu u Loučné čtvrtý Starý Mateřov, jemuž má vracet čtyřgólový příděl z minulého duelu.

Cíl pro jarní sezonu – Roman Pražák, trenér: „Do jarní části sezony vstupujeme s jednoznačným cílem, a tím je co nejdříve si zajistit dostatečný počet bodů potřebných k záchraně. Druhým cílem je stabilizovat kádr a připravit ho na příští sezonu."

SKUPINA B:

SVITAVY B

Béčko Svitav, které jsme měli na mysli ohledně smrtelně vážně míněných postupových ambicí, není ve špatné pozici. Sice je „až" třetí, nicméně na druhé Jablonné ztrácí jediný bod a na první Libchavy tři, což není nic neřešitelného. Ostatně mnoho může naznačit hned velikonoční kolo, kdy se hraje magnet Libchavy – Jablonné a svitavská rezerva tudíž může tento vedoucí dvojblok rozbít.

„Pryč s alibismem – jednoznačným cílem je návrat do I.A třídy," hlásí před sezonou trenér Pavel Brandejs. Oprávněnost těchto plánů prověří až samotná soutěž, ale už vzhledem k podmínkám, jaké měl jeho tým v zimní přípravě, by do souboje o první místo promluvit měl. V úvodním kole hostí v okresním derby Kunčinu a bude plnit úlohu zřejmého favorita.

Cíl pro jarní sezonu – Pavel Brandejs, trenér: „Současně s postupovými ambicemi musí být tým na hraní vyšší soutěže připraven, proto jsou na hráče kladeny přísnější nároky. Očekáváme rovněž, že budeme předvádět koukatelný, atraktivní fotbal. Svoji trenérskou štaci z pracovních důvodů přerušil Milan Králíček, místo něj u týmu působí Josef Šrůtek. Naše spolupráce je na vynikající úrovni. Ke změně dochází i na postu vedoucího týmu. Svoji anabázi zde, také žel z rodinných důvodů, ukončil  Adrián Nemšovský, namísto něj bude na postu vedoucího pracovat Vlastimil Gregor. Patrně celé jaro nám z pracovních důvodů bude opět chybět Filip Škraňka, naopak po delší době se vrací do týmu Petr Křížek, uzdravil se Dan Zvára. Avšak personální stav našeho týmu je přímo svázán s obsazením našeho áčka. Takže každá posila pro áčko znamená posílení i béčka, přičemž opačně pravidlo platí také - každé oslabení áčka je negativním známením i pro béčko. Asi jako všude na amatérské úrovni, tréninkový proces, a to nejen v zimě, u mnohých hráčů výrazně ovlivňují jejich pracovní povinnosti, stejně jako rodinné záležitosti. Do přípravy rovněž negativně vstoupily nemoci a zranění. Na druhou stranu máme pro zimní přípravu ve Svitavách k dispozici skvělé podmínky. S nasazením, přístupem a odhodláním hráčů v průběhu zimní přípravy jsme spokojeni."

HORNÍ ÚJEZD

Nováček z Horního Újezdu na čtvrtém místě sice postupové ambice nemá, nicméně udržet si stávající velmi dobrou pozici by chtěl. Také proto nevynechal z programu zimní přípravy ani soustředění, v čemž je na této úrovni spíše výjimkou „Zimní příprava se odehrála jako tradičně v domácích podmínkách, kde jsme nabírali zejména fyzickou zdatnost. Za sebou máme i několik zápasů na umělé trávě, které nám ukázaly, že to herně stále není ono. Na soustředění v Boskovicích, jsme pilovali hlavně práci s balonem," shrnul přípravné období obránce Jan Beneš.

Výsledky neměli Hornoújezdští v zimě kdovíjaké a budou se tím pádem muset řídit heslem „těžko na cvičišti, lehko na bojišti"! Že by to však v jejich zahajovacím vystoupení v Králíkách proti tamnímu družstvu FC Jiskra 2008 mělo být lehké, o tom lze pochybovat.

Cíl pro jarní sezonu – Jan Beneš, hráč: „Naším cílem pro jarní část soutěže je pohybovat se v klidném středu tabulky a vyhnout se tak záchranářským starostem. Samozřejmě bychom chtěli předvádět co možná nejhezčí fotbal, který by se našim fanoušům líbil."

POLIČKA B

Čtyři zbývající reprezentanti svitavského regionu se, chtě nechtě, musí ohlížet za sebe, jelikož nemají nahráno tolik bodů, aby byli bez menších či větších starostí. Poličský B tým si vyšší cíle než udržení I. B třídy slovy trenéra Petra Scheiba neklade a je jasné proč, když o zimní případě jako takové se v případě Poličky moc mluvit nedá. Vždyť i tamní áčko se s tím v prvních kolech krajského přeboru do značné míry potýká. V prvním kole hraje Polička v Řetové, což bude hodně důležité klání nejen z pohledu Poličky, ale i dalších celků z regionu, neboť Řetová je poslední a pro Svitavsko by bylo příhodné, aby to takto pokud možno zůstalo.

Cíl pro jarní sezonu – Petr Scheib, trenér: „Cílem bude udržet I. B třídu a zapojit do kádru mužstva nadějné dorostence."

DLOUHÁ LOUČKA

Beze změny vstupuje do jara Dlouhá Loučka, kterou je nutno počítat do skupiny vážně ohrožených, neboť na předposlední Kamennou Horku má pouze dva body k dobru. Loučka se na podzim prezentovala jako tým, který umí stejně tak zazářit jako vyhořet. Pro klidnější jaro tak nutně potřebuje svoje výkony stabilizovat. Rovněž na ni čeká zásadní měření sil hned na začátek, když v sobotu přivítá na domácím stadionu Verměřovice a to je její přímý tabulkový soused. Tři body z tohoto zápasu by byly nadmíru potřebné.

Cíl pro jarní sezonu – Jaroslav Mahdal, trenér: „Do jara vstupujeme s tím, že bychom se v tabulce chtěli posunout trochu výše."

KUNČINA

Špatně je na tom po podzimu Kunčina, které vážně hrozí, že po jednom sestupu bude následovat druhý. Ani zde nedošlo přes zimu k výraznějším pohybům v kádru a o nápravu pošramocené pověsti se bude pokoušet tým v obdobném složení. Není bez šance, rozdíly ve spodní části tabulky jsou minimální, ale je potřeba ke všemu přistoupit lépe. Kunčinu čeká těžký start na umělé trávě ve Svitavách.

Cíl pro jarní sezonu – Miroslav Kubín, vedoucí mužstva: „Podzimní část byla z naší strany velice nepovedená a bylo to obrovské zklamání pro fanoušky i všechny lidi, co se kolem fotbalu v Kunčině pohybují. Pro jaro nemůžeme mít jiný cíl než záchranu v soutěži."

KAMENNÁ HORKA

Největším zklamáním podzimu se staly výkony Kamenné Horky, kterou první polovina sezony zastihla v herní krizi, jejímž odrazem je předposlední místo, což je samozřejmě hluboko za očekáváním. S tím se ovšem v Horce nehodlají smířit a jsou odhodláni se prezentovat úplně jinak. A nejlépe bude s tím začít hned v neděli ve Sloupnici, protože i tento soupeř je zle „namočen" v sestupových vodách. Sestava Horky bude podobná té podzimní, výkony to ale chce diametrálně jiné.

Cíl pro jarní sezonu – Petr Hasenöhrl, předseda klubu:„Do jarní části vstupujeme s cílem co nejdříve zaplout do klidných vod tabulky a svoje postavení stabilizovat zejména dobrými výkony pramenící ze zlepšeného přístupu všech zúčastněných. Zimní příprava se odehrála přesně podle našich předpokladů a jak byla odpovídající, to ukáže převáděná hra a výsledky na hřišti."