Na jejich konci, tedy nejpozději v sobotu 11. června, budou známy odpovědi na tři zásadní otázky: kdo se stane okresním přeborníkem a postupujícím do kraje, které dva týmy si vybojují právo postupu ze III. třídy a koho postihne v okresním přeboru sestupový ortel.

Přičemž o počtu sestupujících rozhodne vývoj v I. B třídě, tedy zejména úspěšnost záchranářských prací regionálních zástupců v ní.

Rozhodně to nebude selanka.

Nahoře i dole

Osud, či spíše los, si docela zahrál a hned pro jarní premiéru postavil proti sobě nesmírně zajímavé soky. Vedoucí čtveřice, která sestává z hlavních postupových aspirantů, se popasuje ve vzájemných kláních!

Lepší start si ani nelze přát.

Alespoň z pohledu diváků to platí nepochybně. Vedoucí dvojice ve složení Opatovec – Křenov se bude snažit zabránit tomu, aby se k ní hned zkraje Janov nebo Bystré nepřiblížily.

Vedoucí Opatovec posílil do jara Radek Ehrenberger, hráč s dlouholetými zkušenostmi z divize a krajského přeboru. Z toho plyne, že to s útokem na I. B třídu v klubu myslí doopravdy.

Ostatně v generálce si Opatovec poradil s Lanškrounem B 5:0 a naznačil, že ze své podzimní formy mnoho neztratil.

V Janově ji budou potřebovat, protože tento tým ve svém závěrečném testu zdolal účastníka I. A třídy Vysoké Mýto B 5:3 (branky: Radimecký 2, Kramář, Bureš, Kubíček) a naznačil, že bude mít vysoké ambice.

Ani fazóna Bystrého by nemusela být na úvod jara marná, ostatně v závěrečné přípravě si poradilo hladce s Olešnicí 4:0 (Mužík, Putnar, Misar, Jukl) a minimálně střelecké sebevědomí by tam mohlo být.

A Křenov? Ten ukázal v první části sezony, že jeho jakékoli podcenění dávno není na místě a jeho snažení o špici je nutno brát smrtelně vážně. Poslední zkouška před ostrou premiérou v Bystrém skončila remízou 3:3 na hřišti v Březové nad Svitavou (Peterka 2, Bednařík).

Není samozřejmě vyloučeno, že se do hrátek tohoto čtyřlístku zapojí ještě někdo jiný, kdo se zatím skrývá kdesi „za bukem".

Kupříkladu fotbalisté Morašic či Jaroměřic nemají propastnou ztrátu a povede-li se jim začátek, mohli by ještě čelo pohnat.

Jako hlavní adepti na sestup se na podzim prezentovala trojice Borová – Rohozná – Čistá, která se bude hrabat z největším problémů.

Rovněž v těchto patrech startuje jaro důležitým přímým duelem mezi Rohoznou a Borovou, které hned naznačí, zda bude možno od někoho čekat razantnější nárůst formy oproti bídnému podzimu.

Jak už bylo řečeno, počet sestupujících je v tento moment nejasný a jestli půjde dolů jeden celek, dva nebo tři, o tom se rozhodne v I. B třídě.

I proto nemohou být v poklidu ani další týmy ze spodní poloviny přeboru, jelikož jejich zdánlivě docela bezpečný bodový odstup by se mohl klidně začít rozplývat.

Kdo jako druhý?

Slůvko je potřeba zmínit i o III. třídě, kde se sice nehraje o záchranu, ale v banku tu jsou dvě postupová místa do okresního přeboru.

Jedno z nich drží pevně v rukou Moravská Třebová B a jen těžko si lze představit, že by snad o svoji komfortní pozici přišla. Do jara jde coby naprosto jednoznačný favorit.

Zato na druhou příčku bude žhavých uchazečů hned několik a není pohyb o tom, že se tady rozpoutá obrovská bitva. V ní bude mimo klíčových vzájemných zápasů asi rozhodující schopnost vyvarovat se ztrát s papírově slabšími protivníky.

Počítat je třeba s Trnávkou, pochopitelně s Dolním Újezdem B, který se netají myšlenkami na rychlý návrat do vyšší soutěže. Zapomenout nelze na Březovou, jež v zimě uhrála několik zajímavých výsledků a, jak jsme zmínili, naposledy remizovala s Křenovem 3:3 (Ducháček, Macek, Kejda), ani na Mladějov.

Zkrátka, máme se nač těšit!

Okresní přebor – program úvodního jarního kola: Hradec nad Svitavou – Sebranice, Opatov – Jaroměřice, Janov – Opatovec, Rohozná – Borová-Telecí (vše sobota, 15:00), Čistá – Linhartice, Jevíčko – Morašice, Bystré – Křenov (vše neděle, 15:00).
III. třída – program úvodního jarního kola: Kunčina B – Městečko Trnávka (sobota, 12:00), Moravská Třebová B – Radiměř (hř. Staré Město), Koclířov – Boršov, Dolní Újezd B – Vendolí, Březová nad Svitavou – Trstěnice, Chornice – Mladějov, Třebařov – Pomezí B (vše sobota, 15:00).