Čtrnáct dnů před mistrovským výkopem krajských soutěží přišly úvodní náznaky, jak že by to z výkonností jednotlivých družstev mohlo vypadat. Některé informace jsou v tomto směru pozitivní, ale práce na vyladění formy čeká každého.

Bez obav do boje

Velmi nadějně se představila Kunčina, která nejen výsledkově, ale i herně vzdorovala Lanškrounu, což je před historickou účastí v I. A třídě výborná zpráva. Soupeř, který představuje slušný průměr krajského přeboru a přijel v dobré sestavě, se hodně zapotil, aby si těsnou a spíše šťastnou výhrou 3:2 zajistil očekávaný postup. Není divu, že pro domácí byl průběh zápasu povzbuzením, ukázali, že i silnému soupeři mohou směle konkurovat. „Bylo to perfektní, kluci zahráli nádherně, odvedli vynikající výkon," pochvaloval si kunčinský trenér Zdeněk Pešava, který mohl jen litovat hloupých inkasovaných gólů, protože alespoň remízu a penaltový rozstřel si jeho tým zasloužil. „Pokud budeme takto hrát v I. A třídě, tak nemám strach," uvedl trenér Pešava.

Zcela opačné pocity zakusili svitavští fanoušci, protože jejich hráči nezvládli utkání na trávníků Srubů, které ještě na jaře hrály okresní přebor. Jistě, domácí aktuálně disponují dobrým týmem, který se nepochybně bude pohybovat v popředí I. B třídy, ale to není pro svitavské fotbalisty ani náhodou omluva. Zklamali totiž jak výsledkem, tak herním projevem, když soupeře nedokázali výrazněji přehrát a co hůře, ani se dostat do většího počtu gólových příležitostí. A to přitom nastoupili v sestavě bez výraznějších absencí a podle papírových předpokladů si měli se snaživým protivníkem díky vyšší kvalitě bezpečně poradit. Jenže všechno bylo jinak, hosté nabrali v mizerně odehraném prvním poločase dvougólové manko, které na začátku druhého poločase snížili, ale jejich pokračující snaha byla překvapivě úplně jalová. „Náš přístup k zápasu byl velice špatný. Je škoda, že v poháru končíme hned v úvodním kole, ale soupeř byl lepší a zaslouženě si uhrál postup," konstatoval na webových stránkách oddílu trenér Martin Andrle. Svitavští se před zahájením přeboru musí naučit také psychické odolnosti, protože je zřejmé, že soupeři se na bývalého účastníka divize budou chtít vždy vytáhnout a jejich fanoušci mu ochotně a rádi připomenou nenaplněné ambice.

Poločas stačil

Před rokem v totožné fázi krajského poháru prožila litomyšlská Jiskra hrozné fiasko v Kamenné Horce, které předznamenalo celý protrápený ročník. Z tohoto pohledu se po jasné výhře v Morašicích zdá, že do nové sezony vstupuje přece jen v lepším rozpoložení. I čtyři vstřelené góly tomu nasvědčují, jelikož i když morašická defenziva samozřejmě neměla měřítko příštích rivalů v krajském přeboru, tak Jiskra měla problémy se střílením branek prakticky proti komukoli a tento duel byl drobným příslibem, že by na tom mohla být lépe. I když jakékoli přecenění výsledku není rozhodně na místě, už proto, že k úspěchu stačil Litomyšli jen slušně odehraný první poločas a něco podobného se v soutěži opakovat nebude.

Největší překvapení se z pohledu našeho regionu zrodilo v Pomezí, kam si pro vyřazení dojela Moravská Třebová. Což jí jednak způsobilo potíže s hledáním soupeře pro generálku na mistrovský start, jednak ukázalo, že při absenci většího počtu fotbalistů ze základní sestavy může mít problémy (nehráli Sedláček, Strouhal, Okleštěk či Masopust). I tak bylo zarážející, že se nechali až tolik zaskočit s chutí hrajícím soupeřem a se ztrátou dvou gólů nedokázali, kromě korekce na 2:1, nic udělat. Nepočítáme-li červenou kartu, což je věc, která by se v pohárovém střetnutí stávat neměla, protože to znamená oslabení pro mistrovskou premiéru proti Moravanům (kvůli vyřazení si totiž trest nelze ve druhém pohárovém kole „odstát").

Naopak v Pomezí zavládla spokojenost, vždyť skalp silného soupeře se vždy cení. Potěšila i cesta, jakou k němu svěřenci Vítězslava Kotáska došli, tedy odvaha, nebojácnost, snaha o kombinační hru a také dobře zahrané standardní situace Mičky, po kterých padly oba góly. Jeden z nich si připsal novic v týmu Zahoran a předvedl, že to, čím zdobil hru Sebranic, tedy kromě kvalitní defenzivní hry i velké nebezpečí pro soupeře právě při standardkách, si přenesl také do vyšší soutěže.

Dalším soupeřem pro Pomezí bude Žamberk a Litomyšl se na domácí půdě utká s Poličkou. A toto derby by mohlo přinést zajímavou podívanou, pakliže k němu oba rivalové nastoupí pokud možno v plné síle. V každém případě jednoho čtvrtfinalistů má náš region zajištěn.