Obsazení nejvyšší soutěže Svitavska, která se bude opět hrát pod názvem Tauer Group okresní přebor, doznalo oproti ročníku předcházejícímu poměrně značných změn. Do krajské I. B třídy postoupila vítězná Březová nad Svitavou, kterou do vyšších sfér, kde se uvolnilo místo, dodatečně doprovodila ještě Cerekvice nad Loučnou. Opačným směrem, tedy do „trojky“, se propadli Sokolové z Městečka Trnávky a s nimi dlouholetý stabilní účastník okresního přeboru z Linhartic.

Nová jména na „startovní listině“ jsou čtyři. Po nezvládnutém jaru se z I. B třídy po roční anabázi poroučel zpátky Janov. Nováčky z nižší soutěže jsou Boršov, Borová a Hradec nad Svitavou, když třetitřídní šampióni z Moravské Třebové postup podruhé za sebou odmítli.

Specifickou sezonu zažijí kluby z Opatova a Morašic, které odehrají kvůli stavebním pracem ve svých areálech celou podzimní část na soupeřových hřištích a na jaře budou potom hrát všechno doma.

Kde hledat možné favority okresního přeboru? Především v týmech, které se prezentovaly velmi dobrou formou v jarních zápasech a dlouho proháněly nakonec postupující dvojici. Počítat je potřeba se Sokolem Bystré, vysoké ambice by mohl být Mladějov, rovněž malohanácké celky z Jevíčka a Jaroměřic jsou zvyklé hrát v horní polovině tabulky a pokud se tentokrát vyvarují svých obvyklých zbytečných zkratů v některých utkáních, mohly by také výrazně čeřit vody. Otázkou je, jak se po sestupu srovnají v Janově, podceňovat je však určitě nelze. A tak bychom mohli pokračovat, vzpomeňme třeba, jak šla v průběhu jara výkonnostně nahoru Radiměř, která se z kritické situace vyhrabala k bezpečné záchraně. Vyskočit může vlastně kdokoli, a to včetně odhodlaných noviců, třeba v takovém Boršově se nikomu z rivalů nebude hrát snadno.

Zkrátka, nadcházejících šestadvacet mistrovských kol slibuje podobně dramatické zápletky, jakých jsme byli svědky v předešlé sezoně.

Program 1. kola (10. a 11. srpna): Dlouhá Loučka – Radiměř, Borová – Opatov (hř. Telecí), Mladějov – Boršov (vše sobota, 17:00), Kamenná Horka – Janov (neděle, 16:00), Horní Újezd – Jaroměřice, Bystré – Hradec nad Svitavou, Jevíčko – Morašice (vše neděle, 17:00).

Po červnové uzávěrce přihlášek do soutěží se zdálo, že III. třídu bude nadále hrát dvanáct družstev, tedy totožný počet jako v ročníku minulém. Leč není tomu nakonec tak, v průběhu července totiž v Trstěnici zjistili, že nebudou mít dostatek hráčů, aby mohli v soutěži působit, a odhlásili se. Trstěnice se tak bohužel vydala ve stopách Jedlové, Rychnova, Starého Města či Chornic, tedy obcí, kde v nedávné minulosti fotbal zanikl. Naopak na sportovní mapu se po delším čase vrátilo Vendolí, kde tamní nadšenci dali klub znovu dohromady a lze si jen přát, aby takových případů bylo v budoucnu více.

Protože po odhlášení Trstěnice by jednotlivým týmům zůstalo na celou sezonu pouze dvacet utkání, rozhodlo vedení OFS Svitavy v zájmu zachování úrovně a náboje III. třídy a dalšího neprohlubování rozdílů mezi okresním přeborem a III. třídou o úpravě hracího systému. Účastníci odehrají 22 kol každý s každým doma – venku (14 kol na podzim a 8 kol na jaře) a následně si soutěž prodlouží pětikolovou nadstavbou po vzoru Fortuna:Ligy ve dvou skupinách (1. – 6. místo o postup a 7. – 11. místo o umístění). Vstupenku do okresního přeboru si vybojují dvě nejlepší družstva, na tom se nic nemění.

Mezi kandidáty předních pozic v Select III. třídě, jak nově zní oficiální název, by neměly scházet oba sestoupivší celky z přeboru, tedy Městečko Trnávka a Linhartice. Čistá odehraje kvůli rekonstrukci travnaté hrací plochy většinu podzimu na cizích hřištích, ale pohárovou výhrou v Radiměři názorně naznačila svoje možnosti. O moravskotřebovském céčku je zbytečné hovořit, vždyť je to dvojnásobný vítěz III. třídy z uplynulých let a i když zatím odmítá postup, musí ho každý brát vážně. A ani v „trojce“ nelze v žádném případě vyloučit, že směrem k čelu tabulky vyskočí kdokoli z dalších mančaftů.

Program 1. kola (10. a 11. srpna): Čistá – Moravská Třebová C, Koclířov – Křenov, Sebranice – Třebařov (vše sobota, 17:00), Městečko Trnávka – Vendolí (neděle, 16:00), Linhartice – Rohozná (neděle, 17:00). Kunčina B má volný los.